Bálint Eszter

Bálint Eszter

Mindennapi bizonytalanságaink

2019. július 08., 09:512019. július 08., 09:54

2019. július 08., 09:512019. július 08., 09:54

Egyik kezével ad, a másikkal elvesz – továbbra is ez jellemzi a leginkább a román szociálliberális kormány ténykedését. No, persze a kapkodás mellett, amivel hol voksok reményében adakozni, hol meg elvenni próbál a polgároktól, hogy legyen miből fedeznie az adakozást. Egyelőre pedig nem úgy tűnik, hogy egyhamar változás állna be, főként olyan körülmények között, hogy az idei év végén államfőválasztásokat tartanak, jövőre pedig önkormányzati és parlamenti választások is lesznek.

Nézzük csak az elmúlt napok híreit. Nyolc éve nem látott mélységbe süllyedt az állami költségvetés hiánya, ami főként a közszférában nyújtott béremeléseknek és a nyugdíjpont tavalyi emelésének tudható be. A kormány képviselői viszont nyugalomra intenek, és azt mondják, nemhogy nem fogja meghaladni a deficit a kritikus 3 százalékot, lesz pénz az év második felére beígért nyugdíjemelésekre is.

Adakozásra akarja ugyanakkor kényszeríteni a magánszférát is egy törvénytervezet, ami differenciált minimálbért vezetne be, vagyis míg egy szakképesítés nélküli munkás bruttó 2080 lejes minimálbért kapna, egy szakképzett munkás vagy egy érettségizett munkavállaló 2500-at, egy felsőfokú végzettséggel rendelkező alkalmazott pedig legalább ennek kétszeresét, vagyis bruttó 5200 lejt. A tervezetet 38 képviselő írta alá – a PSD, a PNL, az USR, az ALDE és az RMDSZ részéről –, sőt Marius Budăi munkaügyi miniszter is. Ehhez most inkább nem is fűznénk túl sok kommentárt, hiszen ki az, aki tiltakozna a nagyobb fizetés ellen, de azért az sem mindegy, hogy milyen áron, és mit ér a nagyobb bér, ha az tömeges elbocsátásokkal jár, vagy a cég csődjéhez vezet.

És miközben a kormánypárti politikusok nagy garral hangoztatják, hogy mindenre van pénz, saját maguk tehetetlenségéről és az anyagi erőforrások hiányáról rántják le a leplet az olyan jogszabályjavaslatokkal, mint a „hálatörvény”.  Ahogyan a Krónikának nyilatkozva Péter László szociológus is felhívta a figyelmet, azt, hogy ma milyen problémákkal kell az idős személyeknek szembenézniük, közvetett módon az állam okozta, hiszen a fiatalok nagy része nem ment volna el nagyobb kereset és jobb élet reményében, ha itt megkapja ugyanezt. És arról sem a mai munkaképes generáció tehet, hogy hiába a sok emelés, még mindig olyan alacsonyak a romániai nyugdíjak, hogy az alapvető szükségletek kielégítésére sem mindig üti a széle a hosszát. Magyarán, a javaslat a polgárokra hárítaná azokat a feladatokat, amelyeket az államnak kellene ellátnia.
Ahogy történik ez ma is számos esetben. Például ott van az elméletileg ingyenes egészségügyi ellátás, ami korántsem az, s itt nemcsak a hálapénzre gondolunk.

Vagy ott van a mai húszas-harmincas-negyvenes generáció felett Damoklész kardjaként lebegő bizonytalanság, nem hiábavaló-e minden olyan lej, amit az államkasszába fizetünk be, mert öregkorunkban mi abból már biztosan egy banit sem látunk viszont nyugdíjként. Maximum örülünk, hogy szüleinknek, nagyszüleinknek jut egy kevés, de mint már említettük, az is sovány vigasz.

Jogosan merül fel tehát ilyenkor a kérdés, hogy miért kell nekünk azt a sok adót befizetnünk, ha állandóan azzal kell szembesülnünk, hogy az állam rossz gazda, még a minimális szociális háló biztosítását is a nyakunkba varrná, és mindennek nem az az oka, hogy az épülő autópályák emésztik fel a pénzt. Félreértés ne essék, senkit sem akarunk az adófizetés megtagadására uszítani, és mi magunk sem készülünk hasonló drasztikus lépésre. De olyan jó lenne végre látni, hogy nem (csak) egy feneketlen zsákot gyarapítunk. Sajnos azonban ez továbbra is hiú ábránd. Marad a kormányzati szintű kapkodás. És a mindennapi bizonytalanság annak kapcsán, hogy mit hoz a holnap, megint milyen képtelenséggel rukkol elő a kormány.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Magyar EU-elnökség: erős diplomáciai kezdés, erős ellenszél

Sikerült elérni, hogy igencsak nagyot szóljon a soros magyar EU-elnökség első hete, Orbán Viktor Kijevtől Moszkván és Pekingen keresztül Washingtonig tartó körútja és a Patrióták Európáért EP-frakció megalakítása azóta is vezető téma a világsajtóban.

Makkay József

Makkay József

Többet ér a medve élete, mint az emberé

Szappanoperához hasonlít a romániai politikai osztály viszonyulása a túlszaporodott medveállományhoz. Miközben a környezetvédők bagatellizálják a problémát, újabb és újabb emberáldozatok jelzik, hogy a vadgazdálkodást kivették a szakemberek kezéből.

Ábrám Zoltán

Ábrám Zoltán

Foci-e a futball?

Egy korábbi, a 2018-as világbajnoki döntő után megszülető írásomban feltettem az első látásra ügyefogyottnak tűnő kérdést: Kik nyerték meg a focivébét?

Balogh Levente

Balogh Levente

Konzultációs színjáték, elnökválasztási figyelemelterelés

A közmondásból ismert helyzetbe hozta magát Macrel Ciolacu miniszterelnök az elnökválasztás időpontjáról kezdeményezett egyeztetéssel: megásta a vermet a koalíciós partner liberálisoknak, majd ezt követően határozott, peckes léptekkel belegyalogolt.

Makkay József

Makkay József

A zöld álmok és a való élet viszonya

Nem fogjuk túlélni ezt a ,,zöld őrületet” – fakadt ki idén tavasszal egy francia traktoros tüntető Párizs külvárosában, amikor az újságírók arról faggatták, mi a gazdákra leselkedő legnagyobb veszély.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Bukás

Mint általában oly sokszor, a nemzeti kisebbségek nyelvén tanuló diákok román nyelv és irodalomból írt érettségi dolgozatainak javítása körüli mizéria közepette sem könnyű rámutatni a felelősökre, viszont azért mégsem annyira bonyolult a képlet.

Balogh Levente

Balogh Levente

Egy félidő a pokolban

Azért a fene gondolta volna, hogy az előző foci Eb-hez képest – legalábbis a hivatalos „könyvelésben” rögzített eredmény szerint – jobb magyar szereplés után keserű szájízzel marad az ember Szoboszlaiék kontinensbajnoki kalandjának vége után.