Makkay József

Makkay József

Mi hoz több szavazatot: a kanáliscső vagy az aszfalt?

2019. július 01., 07:552019. július 01., 09:55

2019. július 01., 07:552019. július 01., 09:55

A napokban tette közzé az Országos Statisztikai Hivatal (INS) az ország településeinek közművesítésével kapcsolatos adatait. A szennyvízelvezetés és az ivóvízellátás 52,7 százalékos romániai „lefedettsége” nemcsak uniós összehasonlításban lesújtó – ezen a területen is utolsók vagyunk az Európai Unió tagországai között –, az országon belüli megoszlás a megdöbbentőbb: a városokban a családok kilencven százaléka van rákapcsolva közművesítési hálózatokra, míg falvakon ez az arány mindössze tíz százalék.

Az adat annyira megdöbbentő, hogy hosszú oldalakon keresztül lehetne keresni okokat és lehetséges magyarázatokat arra, miért tart itt Románia. Miért ekkora a szakadék falu és város között? Mivel magyarázható a rendszerváltás után egymást követő kormányok faluellenes politikája olyan körülmények között, amikor a legutóbbi népszámlálás adatai szerint a falun élő lakosság az ország összlakosságának a 44 százalékát teszi ki. Abszolút számokban nézve Románia 320 városa zömében közművesített, míg a 13 285 falu megrekedt a két világháború közötti állapotok szintjén.

Az évszázados elmaradottságról szóló kép persze árnyaltabb, mert a rendszerváltás óta rengeteg falusi településen leaszfaltozták a korábbi sártenger útjait, a legtöbb polgármesteri hivatal számára ugyanis ez volt a prioritás. Ez egyrészt az emberek mindennapi közlekedését tette könnyebbé, másrészt kampánycélt is szolgál, hiszen egy aszfaltozott falusi út sokkal látványosabb, és sokkal több szavazatot hoz, mint a földbe rejtett kanáliscső. A hivatalos adatok tanúsága szerint az országon belüli megoszlás igen eltérő. Bukarest és közvetlen vonzáskörzete után az erdélyi megyék teljesítettek a legjobban: a statisztikai hivatal szerint a Maros, Brassó, Kovászna, Hargita, Fehér és Szeben megyéből álló közép-romániai régió a második az országos listán, amelyet Erdély másik két régiója követ, a sor végén pedig az észak-moldvai és az olténiai települések kullognak. Ezzel együtt az erdélyi helyzet sem rózsás, hiszen itt is elsősorban a városok számára biztosított mindenféle civilizációs kényelem.

Ezekből az adatokból sok minden kiolvasható, de leginkább az, hogy a romániai falu és a város közötti szakadék továbbra is mélyül. Szakemberek szerint az országban csak a nagyvárosok vonzáskörzetéhez tartozó falvak – a városok tulajdonképpeni „hálószobái”, ahova az emberek aludni járnak haza – korszerűsödnek, mert a munkahelyük és gyerekeik iskoláztatása miatt ezer szállal kötődnek a közeli városhoz. Az aktív lakosság továbbra is elhagyja a falut, vagy csak lakhatási kényszerből telepszik ott le: az elmúlt harminc év tapasztalata alig különbözik a rendszerváltás előtti kommunista korszaktól, amikor a kényszerszövetkezetesítés után, a hatvanas és hetvenes években beindult exodus a városokba kényszeríttette a vidék lakosságát. Ez a trend ma is él, az egymást váltó kormányok pedig alig tettek valamit ennek megváltoztatásáért.

Nem véletlenszerűen alakult ki tehát a mai falu általános helyzete. A falun maradt idősebb réteg nyugdíjból tengeti hétköznapjait, és már annyira megszokta és elfogadta a helyzetét, hogy nem is lázadozik ellene. Az igényesebb fiatal réteg menekül innen, aki meg maradt, az túl kevés erőt képvisel ahhoz, hogy érdemben tehetne a politikusok közömbössége ellen. Mert lássuk be, a legtöbb faluban – ahol semmi nem mozdul ezen a téren – elsősorban a helyi polgármester, a helyi önkormányzati vezetés a hibás. Románia 2007-es uniós csatlakozása óta hatalmas pénzek állnak a helyi önkormányzatok rendelkezésére közművesítésre is. Amelyik helyi vezető élt a lehetőséggel, ott szinte városi környezetet sikerült kialakítania, nagyvárosoktól távol is. A többségre azonban nem ez a jellemző. Könnyebb állandóan panaszkodni, hogy sok helyen a közvilágítás kifizetésére sincs pénz, nemhogy csatornázásra vállalkozhatnának.

A mentalitásváltásra még várni kell, és félő, hogy addig sok falu teljesen kiürül. Ez rengeteg erdélyi magyar falut érint, ami magyar politikusaink közös felelőssége is.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.

Makkay József

Makkay József

Megtűrt vagy száműzött magyar nyelv Erdélyben

Sajtónk mostanság keveset foglalkozik a magyar nyelvhasználat kérdésével Erdélyben. Többéves fellángolás után – amikor politikusaink lobbizása mellett több civil szervezet is a magyar nyelvhasználatért kardoskodott –, mára a történet elcsendesedett.

Kiss Judit

Kiss Judit

Anyai pofonok és kényszermunka mínusz 30 fokban

Sokféleképpen címkézik a kort, amiben élünk. A 21. század első három évtizedét jellemzik az információrobbanás, az újmédia idejeként, a technológia fejlődésének soha nem látott iramú felgyorsulásaként.

Balogh Levente

Balogh Levente

Magyar–román együttműködés Iohannisért?

Vajon megtörténhet, hogy Klaus Iohannis a NATO főtitkára lesz, ráadásul magyar támogatással? Jelen állás szerint akár még ez is bekövetkezhet, bár a valószínűsége azért nem nevezhető egetverőnek.