2012. augusztus 06., 09:292012. augusztus 06., 09:29
Az ok: a kormány nem képes feldolgozni, hogy a korábban általa is elfogadott játékszabályok értelmében a referendum érvénytelen, ezért aztán utólag hiteltelennek nevezte a korábban saját maga által megállapított választói létszámot. Ennek nyomán most azzal az abszurd helyzettel kell szembesülnünk, hogy az állam sem bízik a saját intézményeiben – mint a népesség-nyilvántartó hivatalok –, nem tartja hitelesnek az általuk birtokolt adatokat, ezért kitalálták, hogy ajtótól ajtóig járva számolják meg a polgárokat – kevesebb mint egy évvel a legutóbi népszámlálás után. Hogy mindezt hogyan tudják majd lebonyolítani, az még igencsak kérdéses.
Hiszen egy népszámlálás megszervezéséhez hosszas előkészületek szükségesek, még akkor is, ha csupán azt ellenőrzik le, hogy hány szavazati joggal rendelkező személy van még a háztartásban. Arról nem is beszélve, hogy a minicenzus megszervezésének és lebonyolításának kötelességét a kormány nemes egyszerűséggel a helyi önkormányzatokra terhelte. A népszámlálás kivitelezéséhez rengeteg ember szükséges, főleg a nagyobb városokban. Még nem tudni, hogy külsősöket szerződtetnek, mint az „igazi” népszámláláson, vagy az önkormányzatoknak alárendelt intézmények személyzetét vetik be, aminek nyomán a városházi osztályvezetőtől kezdve a helyi rendőrség tagjain át a városháza kapusáig mindenkinek járnia kell a várost, elhunyt vagy külföldre költözött szavazópolgárokra vadászva. A
kárhogy is lesz, mindenképpen újabb jelentős összeget emészt fel – természetesen a mi adólejeinkből. Egyértelmű, hogy a kormány azt szeretné kimutatni, hogy kevesebb a választójoggal rendelkező polgár, így valójában megvolt a Băsescu menesztéséhez szükséges érvényességi küszöb a referendumon. Ennek nyomán – miután a hirtelen fölmerült ötlet kivitelezésére amúgy is kevés az idő, és kérdéses, mennyire alaposan és szakszerűen bonyolítható le – a minicenzus erdeményeinek hitelessége is erősen kérdésesnek tűnik. Főleg az USL irányította önkormányzatokban.
Egy soha el nem mondott személyes történetet mesélnék el 1986-ból. Épp elvégeztem az egyetem fizika szakán az első évet. Elviselhetetlen hőség volt Temesváron.
Az eredményt látva kijelenthető: a kormánypártok akkor is nehezen tudtak volna jobb eredményt összehozni a szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion számára az elnökválasztáson, ha a kampányidőszakban közvetlenül mellette korteskednek.
Románia most aztán nem marad le: a dekadens Nyugattal egy időben rendelte be magának a szélsőséges-populista-szuverenista tisztítódesszertet.
Bár a kellemetlen meglepetés több tekintetben is benne volt a pakliban, nem túlzás sokknak nevezni a romániai államfőválasztás vasárnap rendezett első fordulójának eredményét.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.