Arról a világrendről van szó, amelyet a második világháborúban győztes hatalmak hoztak létre, és amelynek őrévé az ENSZ-t kívánták megtenni, azzal a jelszóval, hogy a különböző konfliktusokat a nemzetközi közösség egyesített erőfeszítései révén próbálják megelőzni, illetve rendezni. Mindez persze papíron jól is hangzik – csak természetesen a világszervezetet az azt létrehozó nagyhatalmak mindvégig igyekeztek saját geopolitikai érdekeik érvényesítésére felhasználni.
Most az ENSZ – az az intézmény, amelynek Izrael bizonyos értelemben a létét köszönheti – oda jutott, hogy az izraeli kormány kitiltja az országból a szervezet alkalmazottait. 1947-ben ugyanis még az Egyesült Államok dominanciája érvényesült a világszervezetben, így a többség megszavazta a zsidó állam – és mellette egy palesztin – létrehozatalát.
Mára viszont sok év alatt oda jutottunk, hogy a felduzzadt létszám és a feltörekvő regionális hatalmak érdekei nyomán az ENSZ nem hogy nem állt be egyértelműen Izrael – és az Izraelt patronáló Washington – mögé, hanem egyenesen olyan határozatot fogadott el, amely a fegyverszünet szorgalmazása mellett inkább a zsidó államot ítéli el a Hamász felszámolására indított megtorló akció miatt ahelyett, hogy a terrorszervezetet állítaná pellengérre az ártatlan civilek lemészárlásáért. Ezzel a világszervezet gyakorlatilag a Hamászt Irán mellett „társfinanszírozó” Katarban székelő Al-Dzsazíra hírtelevízió narratíváját vállalja fel, amely úgy számol be „Izrael Gáza elleni háborújáról” – ahogy az Ukrajna elleni orosz invázió mintájára a Hamász ellen indított megtorlást emlegeti –, hogy rendszerint elfelejti megemlíteni annak kiváltó okát, a Hamász terrortámadását.
Az ENSZ-ben megmutatkozó geopolitikai törésvonalak mentén is egyre inkább kirajzolódik, hogy a globális amerikai – és közvetve a nyugati – dominancia visszaszorulóban van. És ha nem lenne elég a Kína jelentette kihívás – Oroszország ugyan szintén kihívónak minősül még, de egyre inkább eltűnik Kína árnyékában, hiszen már arra szorul, hogy az ukrajnai háborúhoz olyan latorállamoktól kérjen fegyvereket, mint Irán vagy Észak-Korea –, már az eddigi szövetséges Törökország is egyre hangosabban és határozottabban tér el a Washington által diktált narratívától.
Minden jel arra mutat, hogy a már régóta regionális középhatalmi szerepre törekvő Recep Tayyip Erdogan török elnök úgy érzi: az Egyesült Államok pozíciói megingóban vannak a térségben, ezért lépni akar, mielőtt az évszázados rivális Oroszország, esetleg Irán, Szaúd-Arábia vagy a régióban a pozícióit már építgető Kína betölthetné az űrt. Ennek tudhatók be Erdogan és a török kormány harcias Hamász-párti nyilatkozatai, illetve az, hogy a török elnök nemrég – Gáza mellett – olyan európai településeket is megemlített, amelyek valamikor török uralom alatt álltak. Ezek csak részben szólnak a nacionalista, konzervatív, vallásos török választópolgárokhoz – az Izraelt keményen ostorozó megnyilatkozások és az, hogy a Hamász terroristáit a szülőföldjüket védő harcosoknak minősítette, Erdogan azon szándékát jelzik, hogy megnyerje az arabok szimpátiáját Törökországgal szemben, amely gazdasági és politikai befolyását is szeretné újra kiterjeszteni a térségben.
Kérdéses ugyanakkor, hogy ez mennyire lesz sikeres, hiszen a térség arab országai az első világháború után éppen az ugyan szunnita muzulmán, de etnikailag mégiscsak eltérő Törökország uralma alól szabadultak fel – más kérdés, hogy a Nyugat azóta még nagyobb mumus az arabok szemében, hiszen a törökök elleni arab felkelésért cserében megígért arab függetlenség helyett a térség kvázi gyarmati felosztása következett Nagy-Britannia és Franciaország között a hírhedt Sykes-Picot egyezmény nyomán. Az minden esetre jelzésértékű, hogy a NATO második legnagyobb haderejével rendelkező, 82 milliós Törökország enyhén szólva is más napirendet követ a Közel-Keleti térségben, mint a katonai szövetség legnagyobb haderejével bíró Egyesült Államok és a többi nyugati szövetséges tagállam.
Mindeközben a Nyugat sincs már egységes állásponton arra nézvést, hogy a Hamász terroristáinak agressziója vagy az arra adott izraeli válaszcsapás inkább elítélendő. A nyugati országok kormányainak jelentős része nem mer vagy nem is akar a kellő határozottsággal fellépni az antiszemitizmus, illetve a Hamász terroristáit éltető szimpátiatüntetések ellen – vagy azért, mert nem akarja elveszíteni az immár tömegesen jelen levő, ezért tényezővé vált muzulmánok szavazatait, vagy azért, mert a nemzetközi baloldal részeként maga is a primitív Izrael-ellenesség tanait vallja. Eszerint Izrael „apartheidállam”, amely elnyomja szegény jogfosztott palesztinokat, erre pedig az egyetlen megoldás a kétállami – vagyis az önálló Palesztina létrejötte.
Ami szépen hangzik – csak éppen az arabok azok, akik következetesen elutasítják az 1937-es első, Peel-féle javaslattól az 1947-es ENSZ-határozaton át addig, hogy a Hamász és a hasonszőrű terrorszervezetek, valamint az őket pénzelő Irán teokratikus vezetése a mai napig nemes egyszerűséggel kétségbe vonja Izrael állam létezéshez való jogát. A palesztin civilek életének védelme természetesen kiemelten fontos az izraeli műveletek során – ezért is lenne időszerű, hogy a Hamász ne használja őket élő pajzsként az eleve közintézményekbe telepített hadállásai védelmére.
Mindezen tények azonban a jelek szerint nem zavarják az európai és egyesült államokbeli baloldali politikusok és „haladó értelmiségiek” jelentős részét abban, hogy Izrael-ellenességben a legvadabb antiszemita neonácik és az iszlám világuralmára törekvő szélsőségesek mellé sorakozzanak fel, ami csak tovább növeli a meghasonlást a nyugati társadalmakban, és gyengíti őket, alaposan megnehezítve, hogy felkészüljenek a világban bekövetkező változásokra.
A közép-európai térséget, amelyben élünk, kiemelten érintik a geopolitikai mozgások, hiszen mindkét válsághelyszínhez közel van: Ukrajna a közvetlen szomszédunk, és Izrael sem nevezhető beláthatatlan távolságban fekvő országnak. Az itt elhelyezkedő országok jövőjét nagyban befolyásolja, hogy milyen viszonyt ápolunk a térségben jelenleg jóformán korlátlan befolyást gyakorló, de bizonytalan jövőjű Egyesült Államokkal, illetve azokkal a közép- vagy nagyhatalmakkal, amelyek várhatóan jelentősebb befolyásra tesznek szert a térségben.
Mint látható, Románia egyelőre mindent egy lapra tesz fel, és biztonságát kizárólag az Egyesült Államokhoz köti – az EU ezen a téren nemigen rúg labdába –, miközben Magyarország amellett, hogy továbbra is a nyugati politikai és biztonsági szövetség tagja, konfliktusokat is hajlandó felvállalni annak érdekében, hogy jövőjét bebiztosítandó a feltörekvő hatalmakkal is korrekt gazdasági, kereskedelmi viszonyt ápolhasson, szavatolandó az energiaellátást és a gazdaság működőképességét – ezt szokás áramvonalasan haladó körökben „diktátorokkal való barátkozásként” emlegetni. Az, hogy melyik a nyerő stratégia, csak némi idő elmúltával derül majd ki – az előjelek alapján nem kell sokat várni rá.
De annyi már most kijelenthető, hogy nem árt, ha az illetékesek odafigyelnek arra, milyen folyamatok zajlanak a világban, a szűkebb régióban, a szomszédságban és a Föld túloldalán is, és igyekeznek a politikai és gazdasági szövetségek megerősítése mellett újabbak keresésével is időben felkészülni a változásokra.
Ismét eljött december elseje, a hivatalos Románia pedig ismét csak a szokásos külsőségek mellett, a szokásos lózungokkal tömjénezi önmagát a „Nagy Egyesülésnek” nevezett 1918-as gyulafehérvári román népgyűlés évfordulóján.
Hazaárulás, tönkre teszik a spanyol nemzetállamot – ilyen vádak zúdultak a Spanyol Szocialista Munkáspártra (PSOE), miután kiderült: a parlamenti támogatást csak úgy tudta megszerezni, hogy amnesztiát ígért a katalán függetlenségi politikusoknak.
Szoboszlai Dominiknak azt is elhisszük, ami (még) nincs, de egyre inkább, tényleg meglehet. Éppen ezért sokkoló a kontraszt, ha az erdélyi magyar sportszerető egyet nyom a távirányító gombján vagy továbblapoz a román futballvilág színterére.
Mondhatnánk, hogy a következő, négy megmérettetést is felsorakoztató választási szuperév miatt hamarosan hosszú kampányidőszakra kell készülni – ha nem zajlana máris ezerrel a kampány, amelyben a jelek szerint a magyar ügy is jelentős szerepet kap.
Senki nem várja jobban a medvék téli álmát, mint az erdélyi állattartó gazdák. Miközben a környezetvédők és a politikusok egy része cinkosan hallgat az Erdély-szerte egyre nagyobb károkat okozó medvejárásról.
Egy jól hangzó, de kellőképpen át nem gondolt, megfelelő hatástanulmány elkészítése nélkül elfogadott törvény, egy közelgő választási szuperév előtti előre hozott kampányidőszak, valamint egy csökkenő támogatottságot mutató felmérés.
Magyar futballisták állnak sorfalat, megtapsolják román ellenfelüket, román szurkolók pedig éltetik Magyarország válogatottját? Ilyesmi eddig teljesen szürreálisnak tűnt, sci-fibe illő jelenetnek számított, erre tessék, mégis megtörténik.
A helyzet bonyolult ugyan, de vitathatatlanul magyar az, vagy bármely nemzetiségű, aki saját maga saját szabad akaratából annak tartja magát.
Számunkra a székely tömb (vagy az azon kívüli települések, közigazgatási egységek, ahol nagyobb számban élünk) az asszimilációs nyomás ellensúlyozásának vagy kivédésének eszközeit nyújtja.
A magyar közösségnek nincs helye Erdélyben, mivel Mongóliából érkezett, ezért javallott visszatérnie oda – ezt tudhattuk meg az elmúlt napokban egy készséges román „történészek” által tartott gyorstalpaló „történelemórából”.
Ismét eljött december elseje, a hivatalos Románia pedig ismét csak a szokásos külsőségek mellett, a szokásos ...
Bár politikai karrierjének, szánalmas közéleti megnyilvánulásainak egyszer s mindenkorra vége, ...
Hazaárulás, tönkre teszik a spanyol nemzetállamot – ilyen vádak zúdultak a Spanyol Szocialista Munkáspártra ...
Szükség van a hozzájárulásához!
Az alábbi listából kiválaszthatja, hogy mely süticsoportok elhelyezéséhez járul hozzá böngészőjében. Mindegyik kategóriához tartozik egy leírás, amelyben részletezzük, hogy mi és partnereink mire használják az Ön adatait. Nagyra értékeljük, ha elfogadja a sütiket, és garantáljuk, hogy adatai biztonságban lesznek.
A Príma Press Kft. által üzemeltetett kronikaonline.ro domainen keresztül elérhető weboldalakon sütiket (angolul: cookie-kat) használ.
A sütik feladata
Információkat gyűjtenek a látogatókról és eszközeikről; megjegyzik a látogatók egyéni beállításait, amelyek felhasználásra kerül(het)nek például online tranzakciók igénybevételekor, ezáltal nem kell újra begépelni az adatokat; megkönnyítik a weboldal használatát; célzott hirdetések jelennek meg a weboldalon; minőségi felhasználói élményt biztosítanak.
Mi a süti?
A sütik olyan kisméretű adatcsomagok, szöveges fájlok, amelyek a weboldalon történt látogatás alkalmával kerülnek elhelyezésre a böngészőjében. A sütik lehetővé teszik, hogy a felhasználót a következő látogatásakor felismerje, ezáltal a sütit kezelő szolgáltatónak lehetősége van összekapcsolni a felhasználó aktuális látogatását a korábbiakkal, de kizárólag a saját tartalma tekintetében.
A sütiket megkülönböztethetjük funkciójuk, tárolási időtartamuk alapján, de vannak olyan sütik, amelyeket a weboldal üzemeltetője helyez el közvetlenül, míg másokat harmadik felek helyeznek el.
A kronikaonline.ro által alkalmazott sütik leírása
A weboldalon alkalmazott sütik funkciójuk alapján lehetnek: alapműködést biztosító sütik; preferenciális sütik; statisztikai célú sütik; hirdetési célú sütik és közösségimédia-sütik.
A tárolási időtartamuk alapján megkülönböztetünk munkamenet sütiket, amelyek törlődnek, amint a látogató bezárja a böngészőt, és állandó sütiket, amelyeket a látogató gépe ill. a böngészője mindaddig ment, amíg azok mentési időtartama le nem jár vagy a látogató nem törli.
Alapműködést biztosító sütik
Ezek a sütik biztosítják a weboldal megfelelő működését, megkönnyítik annak használatát. Enélkül a weboldal használata nehézkesen, vagy egyáltalán nem biztosítható.
A sütik között vannak olyanok, amelyek törlődnek, amint a látogató bezárja a böngészőt (munkamenet sütik), míg másokat a látogató gépe ill. a böngészője mindaddig ment, amíg azok mentési időtartama le nem jár vagy a látogató azokat nem törli (állandó sütik).
Az alapműködést biztosító sütik között találhatók a cikkbe elhelyezett, harmadik fél által nyújtott tartalmak, mint például beágyazott YouTube-videók vagy Facebook-posztok stb. sütijei.
Alapműködést biztosító sütikhez tartoznak a statisztikai célú sütik is. A statisztikai célú sütik a felhasználói élmény javítása érdekében, a weboldal fejlesztéséhez, javításához kapcsolódnak. Lehetővé teszik, hogy a weboldal üzemeltetője azzal kapcsolatosan gyűjtsön adatokat, hogy a felhasználók miként használják az adott oldalt.
Alapműködést biztosító sütik listája:
Süti neve | Szolgáltató / Funkció | Süti lejárata | |
PHPSESSID | kronikaonline.ro Feladata a munkamenetek állapotának lekérése, a munkamenetek között. |
munkamenet | saját |
cookieControll | kronikaonline.ro Feladata a süti beállítások megjegyzése |
365 nap | saját |
cookieControlPrefs | kronikaonline.ro Feladata a süti beállítások megjegyzése |
365 nap | saját |
_ga | google.com | 2 év | Harmadik fél |
_gat | google.com | 1 nap | Harmadik fél |
_gid | google.com | 1 nap | Harmadik fél |
Preferenciális sütik:
A preferenciális sütik használatával olyan információkat tudunk megjegyezni, mint például a cikk alatti Jó hír/Rossz hír-funkció (kronikaonline.ro) használata. Ha nem fogadja el ezeket a sütiket, akkor ezeket a funkciókat nem tudja használni.
Preferenciális sütik listája:
Süti neve | Szolgáltató / Funkció | Süti lejárata | |
newsvote_ | kronikaonline.ro Cikkre való szavazás rögzítése |
30 nap | saját |
Hirdetési célú sütik
A hirdetési sütik célja, hogy a weboldalon a látogatók számára releváns hirdetések jelenjenek meg. Ezek a sütik sem alkalmasak a látogató személyének beazonosítására, sütiket hirdetési partnereink állíthatják be. Ezek a cégek felhasználhatják a gyűjtött adatok alapján az Ön érdeklődési profiljának létrehozására és más webhelyek releváns hirdetéseinek megjelenítésére. Ha a beállításoknál anonimizálja ezeket a sütiket, akkor kevésbé releváns hirdetések fognak megjelenni.
Hirdetési célú sütik listája:
Süti neve | Szolgáltató | Süti lejárata | |
__gads | google.com | 2 év | harmadik fél |
_fbp | facebook.com | 3 hónap | harmadik fél |
ads/ga-audiences | google.com | munkamenet | harmadik fél |
DSID | google.com | 1 nap | harmadik fél |
fr | facebook.com | 100 nap | harmadik fél |
IDE | google.com | 1 év | harmadik fél |
pcs/activeview | google.com | munkamenet | harmadik fél |
test_cookie | google.com | 1 nap | harmadik fél |
tr | facebook.com | munkamenet | harmadik fél |
Közösségimédia-sütik
A közösségimédia-sütik célja, a weboldalon használt közösségimédia-szolgáltatások biztosítása a látogató számára. Például, amikor a látogató a weboldalról tartalmat oszt meg a Facebookon, Twitteren, vagy a Bejelentkezem Facebook-fiókkal funkciót használja. A közösségimédia-szolgáltatók a sütiken keresztül adatokat gyűjthetnek arról, hogy a látogató hogyan használja a közösségi média által biztosított szolgáltatásokat, milyen tartalmakat oszt meg, mit lájkol stb.
Közösségimédia-sütik listája:
Süti neve | Szolgáltató | Süti lejárata | |
act | facebook.com | munkamenet | harmadik fél |
c_user | facebook.com | 1 nap | harmadik fél |
datr | facebook.com | 1 nap | harmadik fél |
fr | facebook.com | 1 nap | harmadik fél |
locale | facebook.com | 1 nap | harmadik fél |
presence | facebook.com | munkamenet | harmadik fél |
sb | facebook.com | 1 nap | harmadik fél |
spin | facebook.com | 1 nap | harmadik fél |
wd | facebook.com | 1 nap | harmadik fél |
x-src | facebook.com | 1 nap | harmadik fél |
xs | facebook.com | 1 nap | harmadik fél |
urlgen | instagram.com | munkamenet | harmadik fél |
csrftoken | instagram.com | 1 év | harmadik fél |
ds_user_id | instagram.com | 1 hónap | harmadik fél |
ig_cb | instagram.com | 1 nap | harmadik fél |
ig_did | instagram.com | 10 év | harmadik fél |
mid | instagram.com | 10 év | harmadik fél |
rur | instagram.com | munkamenet | harmadik fél |
sessionid | instagram.com | 1 év | harmadik fél |
shbid | instagram.com | 7 nap | harmadik fél |
shbts | instagram.com | 7 nap | harmadik fél |
VISITOR_INFO1_LIVE | youtube.com | 1 nap | harmadik fél |
SSID | youtube.com | 1 nap | harmadik fél |
SID | youtube.com | 1 nap | harmadik fél |
SIDCC | youtube.com | 1 nap | harmadik fél |
SAPISID | youtube.com | 1 nap | harmadik fél |
PREF | youtube.com | 1 nap | harmadik fél |
LOGIN_INFO | youtube.com | 1 nap | harmadik fél |
HSID | youtube.com | 1 nap | harmadik fél |
GPS | youtube.com | 1 nap | harmadik fél |
YSC | youtube.com | munkamenet | harmadik fél |
CONSENT | youtube.com | 1 nap | harmadik fél |
APISID | youtube.com | 1 nap | harmadik fél |
__Secure-xxx | youtube.com | 1 nap | harmadik fél |
A Príma Press Kft-vel szerződött partnerek által alkalmazott sütik leírása
A weboldalon más szolgáltatások üzemeltetői is helyezhetnek el sütiket. A partnerek által alkalmazott sütikről a felhasználók a szolgáltatók saját honlapján tájékozódhatnak:
Google Analytics: https://developers.google.com/analytics/devguides/collection/gtagjs/cookie-usage
Google Adwords: https://www.google.com/intl/en/policies/privacy
Google Adsense: https://policies.google.com/privacy?hl=hu
Facebook: https://www.facebook.com/policy/cookies/
Twitter: https://help.twitter.com/en/rules-and-policies/twitter-cookies
A Príma Press Kft-vel szerződéses kapcsolatban nem álló, harmadik felek által elhelyezett sütik
A fent leírtakkal ellentétben a Príma Press Kft. szerződéses kapcsolatban nem álló más szolgáltatások üzemeltetői is helyezhetnek el sütiket a weboldalon, a cégünktől függetlenül, saját működésük érdekében. Az ilyen, harmadik felek által használt sütik elhelyezése ill. az azt elhelyezők által esetlegesen folytatott adatkezelések tekintetében a Príma Press Kft. semmilyen felelősségen nem vállal, e téren felelősségüket kizárja.
Hogyan módosíthatók a sütibeállítások?
A korábban eszközölt sütibeállításokat desktopon a láblécében található Sütibeállítások menüre kattintva bármikor megváltoztathatja. Mobilon pedig a menü gombra, majd a Sütibeállítások menüre bökve éri el.
Ezek a sütik biztosítják a weboldal megfelelő működését, megkönnyítik annak használatát. Enélkül a weboldal használata nehézkesen, vagy egyáltalán nem biztosítható.
A sütik között vannak olyanok, amelyek törlődnek, amint a látogató bezárja a böngészőt (munkamenet sütik), míg másokat a látogató gépe ill. a böngészője mindaddig ment, amíg azok mentési időtartama le nem jár vagy a látogató azokat nem törli (állandó sütik).
Az alapműködést biztosító sütik között találhatók a cikkbe elhelyezett, harmadik fél által nyújtott tartalmak, mint például beágyazott YouTube-videók vagy Facebook-posztok stb. sütijei.
Alapműködést biztosító sütikhez tartoznak a statisztikai célú sütik is. A statisztikai célú sütik a felhasználói élmény javítása érdekében, a weboldal fejlesztéséhez, javításához kapcsolódnak. Lehetővé teszik, hogy a weboldal üzemeltetője azzal kapcsolatosan gyűjtsön adatokat, hogy a felhasználók miként használják az adott oldalt.
Alapműködést biztosító sütik listája: PHPSESSID, cookieControll, cookieControlPrefs, _ga, _gat, _gid, enr_cxense_throrrle.
A preferenciális sütik használatával olyan információkat tudunk megjegyezni, mint például a cikk alatti Jó hír / Rossz hír funkció használata. Ha nem fogadja el ezeket a sütiket, akkor ezeket a funkciókat nem tudja használni.
A látogatónak lehetősége van a következő beállítások közül választani:
ELFOGADOM – ez esetben minden funkciót tud használni
NEM FOGADOM EL – ebben az esetben bizonyos funkciók nem lesznek aktívak
Preferenciális sütik listája: newsvote_
A hirdetési sütik célja, hogy a weboldalon a látogatók számára releváns hirdetések jelenjenek meg. Ezek a sütik sem alkalmasak a látogató személyének beazonosítására, sütiket hirdetési partnereink állíthatják be. Ezek a cégek felhasználhatják a gyűjtött adatok alapján az Ön érdeklődési profiljának létrehozására és más webhelyek releváns hirdetéseinek megjelenítésére. Ha anonimizálja ezeket a sütiket, akkor kevésbé releváns hirdetései lesznek.
A látogatónak lehetősége van a következő beállítások közül választani:
NORMÁL – az Ön profilja szerint, személyre szabott hirdetések jelennek meg
ANONIM – a hirdetés az Ön profiljától függetlenül jelenik meg
Hirdetési célú sütik listája: __gads, _fbp, ads/ga-audiences, DSID, fr, IDE, pcs/activeview, test_cookie, tr.
A közösségimédia-sütik célja, a weboldalon használt közösségimédia-szolgáltatások biztosítása a látogató számára. Például, amikor a látogató a weboldalról tartalmat oszt meg a Facebookon, Twitteren, vagy a Bejelentkezem Facebook-fiókkal funkciót használja. A közösségimédia-szolgáltatók a sütiken keresztül adatokat gyűjthetnek arról, hogy a látogató hogyan használja a közösségi média által biztosított szolgáltatásokat, milyen tartalmakat oszt meg, mit lájkol stb.
A látogatónak lehetősége van a következő beállítások közül választani:
ELFOGADOM – ez esetben minden funkciót tud használni
NEM FOGADOM EL – ebben az esetben a közösségi média funkciói nem lesznek aktívak
Közösségimédia-sütik listája: act, c_user, datr, fr, locale, presence, sb, spin, wd, x-src, xs, urlgen, csrftoken, ds_user_id, ig_cb, ig_did, mid, rur, sessionid, shbid, shbts, VISITOR_INFO1_LIVE, SSID, SID, SIDCC, SAPISID, PREF, LOGIN_INFO, HSID, GPS, YSC, CONSENT, APISID, __Secure-xxx.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.