Balogh Levente

Balogh Levente

Megingott világrend

2022. március 04., 10:51

2022. március 04., 10:51

Az ukrajnai orosz invázió kapcsán eddig egyetlen pozitívum mondható el: hogy tárgyalások kezdődtek a hadviselő felek között. Bár ez is inkább csak amolyan kommunikációs porhintésnek tűnik az oroszok részéről, amellyel szeretnék azt a látszatot kelteni, hogy hajlandóak a párbeszédre, miközben egyre brutálisabban támadják az ukrajnai városokat.

Holott a jelek szerint a két-három napig tartó villámháború terve befuccsolt, így nehéz megjósolni, mi lehet a háború kimenetele, de azért sejthető. A kemény ukrán ellenállás dacára ugyanis az oroszok haditechnika- és létszámbeli fölénye, ha lassan is, de megmutatkozik, és egymás után esnek el az ukrán városok, hiába dekorálják ki egyesek a profilképüket ukrán zászlóval. Ez ugyanis nem váltja ki azt, hogy a Nyugat – amúgy nagyon helyesen – katonai támogatást nem nyújt Ukrajnának, csak kisebb mértékű fegyverszállítással és Moszkva elleni szankciókkal reagál.

Mindemellett egyértelmű, hogy minden nap, ameddig az ukrán védők kitartanak, tovább csökkenti Oroszország gazdasági erejét és Vlagyimir Putyin ázsióját, és erősítheti az ukránok tárgyalási pozícióit. Az is bizonyos, hogy az orosz agresszió felrázta és szorosabb egységbe kovácsolta a NATO-t, és olyan, semleges országokat is Moszkva ellen fordított, mint Svájc, Svédország vagy Finnország.

Csakhogy a szintén világhatalmi szerepre törő Kínát és Oroszországot is közelebb sodorta egymáshoz. Bár egyes beszámolók szerint Peking is egyre kritikusabban szemléli az orosz inváziót, azt se felejtsük el, hogy ahogy az orosz vezetés, úgy Kína is szeretne véget vetni annak a világrendnek, amelyben a Nyugat diktálja a játékszabályokat. Ráadásul az Ukrajna elleni orosz akció sikerességének fényében mérlegeli azt is, hogy mekkora kockázata lenne egy Tajvan visszafoglalását célzó hadműveletnek.

Peking már régóta új biztonsági rendszert szeretne a világban, arra hivatkozva, hogy Kína nem fogad el egy olyan rendet, amelynek a kidolgozásában nem vett részt, az új rendszerben pedig maximálisan figyelembe kell venni a kínai biztonsági érdekeket is – amelyekbe a legkevésbé sem fér bele, hogy a Csendes-Óceán túlsó partjáról Washington akarjon beleszólni abba, hogy Tajvan önálló marad, vagy visszatér Peking uralma alá.

Hasonló okokat emlegetett Putyin is az Ukrajna elleni invázió elrendelésekor, és egyelőre bizonytalan, hogy a Nyugat ez ellen képes érdemben tenni, pedig azt mindenképpen meg kellene akadályozni, hogy Ukrajnán kívül bármely európai országra rátehesse a kezét. Egyébként Putyin érvelését sok magyar is megértéssel fogadta. Pedig mi jobban tesszük, ha nem az orosz biztonsági igények miatt aggódunk, hanem a magyarok, a Kárpát-medence és az egész közép-európai régió biztonságáért. Putyin mostani támadásával annyiban elszámította magát, hogy miközben korábban fölöslegesnek és idejétmúltnak nevezte a NATO-t, Oroszország jelenlegi lépése épp hogy a katonai szövetség létjogosultságát igazolja. És a közép-európai nemzetek azért támogatják az uniós szankciókat, mert nem orosz hegemónia alatt képzelik el a jövőjüket. Mint ahogy persze a többség más hatalom előtt sem szeretne vazallusként hajlongani.

Persze azért nem ártana egy kicsit magukba szállniuk mindazoknak, akik háborús retorikába hergelték magukat, és nem csupán fegyverszállítással, de akár katonai beavatkozással is segítenék Ukrajnát. Ezzel ugyanis senkinek sem segítenek, de legalább saját országukat is veszélyeztetik, és csökkentik a háború végeztével a mindenki számára legelfogadhatóbb rendezés esélyét.

Amúgy érdekes felvetés Ukrajna elnöke részéről, hogy országát az EU vegye fel sürgősségi eljárással. Ennek realitását jól jelzik az EU-s illetékesek és a nyugat-európai kormányok egyes képviselőinek udvarias elhárító nyilatkozatai, hiszen Ukrajna jelenleg aligha felel meg a csatlakozási feltételeknek, ráadásul hadviselő állam.

Mindemellett fontos, hogy több ország – köztük Magyarország is – közölte: támogatja, hogy Ukrajna tagjelölti státust kapjon, hiszen mégiscsak lényeges jelezni, hogy az EU kapui nyitva vannak Kijev előtt. Persze mint tudjuk, a belépéshez vezető út nem könnyű, és számos feltételt kell teljesíteni.

De ha az ukrán kormány valóban elkötelezett az európai értékek, köztük az emberi és kisebbségi jogok mellett, ám tegye meg az első lépést, hogy ezt bizonyítsa: a lehető leghamarabb semmisítse meg az országban élő őshonos kisebbségek ellehetetlenítését és felszámolását célzó, diktatúrák gyakorlatát idéző, soviniszta nyelv- és oktatási törvényt, és vállalja nemzetközi szerződésben, hogy soha többé nem fogad el hasonlót.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Fegyverrel a külhoni románok védelmében?

Ha minden rosszul megy, nem csupán Oroszországgal, de akár még a szomszédaival is konfliktusba kerülhet Románia azon törvénymódosítás nyomán, amely szerint Bukarest akár katonai erővel is megvédheti az ország határain kívül élő román állampolgárokat.

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.

Makkay József

Makkay József

Megtűrt vagy száműzött magyar nyelv Erdélyben

Sajtónk mostanság keveset foglalkozik a magyar nyelvhasználat kérdésével Erdélyben. Többéves fellángolás után – amikor politikusaink lobbizása mellett több civil szervezet is a magyar nyelvhasználatért kardoskodott –, mára a történet elcsendesedett.