Kiss Judit

Kiss Judit

Megalázó bánásmód csak a kisebbségeknek „jár”?

2021. július 21., 10:45

2021. július 21., 10:45

Nem az első, és sajnálatos módon valószínűsíthető, hogy nem is az utolsó eset, amikor Romániában megalázza az orvos a beteget amiatt, hogy az nem beszéli elég jól az állam nyelvét. A közelmúltban több ízben is előfordult ilyesmi, emlékezetes például a székelyföldi diáklány esete, akit a kincses városban pár éve alázott meg hiányos nyelvtudása miatt az orvos. Most éppen Szatmárnémetiből érkezett a hír, hogy az állami járóbeteg-ellátóban az asztalt verte, és azt kiabálta a gyógyító az idős páciensnek, Romániában élünk, következésképpen mondja el román nyelven a panaszát.

Vérlázító, hogy olyan orvosok is dolgoznak ebben az országban, akik – bár letették a hippokratészi esküt („minden házba a beteg javára lépek be, s őrizkedni fogok minden szándékos károkozástól”) – nem a jó szándékú gyógyításra összpontosítanak, hanem gátlástalanul megsértik, megalázzák emberi méltóságában a betegsége miatt amúgy is kiszolgáltatott pácienst, olyasmit követelve tőle, amire az nem képes. Egy majdnem 80 éves emberen azt számon kérni, hogy miért nem tudja kifejezni magát megfelelőképpen egy számára idegen nyelven – még ha az az állam nyelve is – enyhén szólva diszkriminatív és megalázó.

Érdekes elgondolkozni azon, mi történik, ha a beteg mondjuk siketnéma, netán távol-keleti országból érkezett vendégmunkás. Ez, vagy egy hasonló mentalitás szerint gondolkodó orvos tőlük is azt követelné, hogy „márpedig Romániában vagyunk, tessék románul beszélni”? Vagy pedig szívélyesen átváltana angolra, esetleg jeltolmácsot hívna? A diszkriminatív, megalázó bánásmód vajon csak a nemzeti kisebbségeknek „jár”? Vagy képzeljük el, mit tenne a nyelvhasználatról hasonlóan gondolkodó gyógyító, ha mondjuk Nagy-Britanniában vagy Amerikában dolgozna és egy iráni vagy bolíviai páciens kerülne hozzá, aki egy kukkot sem tud angolul? Ott is verné az asztalt, és azt követelné, hogy az illető mondja el panaszait az orvos által ismert és használt nyelven?

Romániában 2017 óta érvényben van a törvény, amelynek értelmében azokon a településeken, ahol a lakosság több mint 20 százaléka (vagy az illető közigazgatási egységben legalább 5000 lakos) egy nemzeti kisebbséghez tartozik, ott a kórházakban, rendelőkben kötelező jelleggel alkalmazni kelljen az ő nyelvükön beszélő alkalmazottat. Namármost a törvényes keretek adottak ahhoz, hogy méltányosan kezeljen az orvos egy, az állam nyelvét hiányosan ismerő pácienst. A kérdés csak az, hogy az illető gyógyítónak milyen a mentalitása, a hozzáállása, az embersége és szakmai alázata, és miként viszonyul a kisebbséghez tartozó páciensekhez a mindennapi gyakorlatban. Vajon odahívja magyarul beszélő kollégáját, hogy segítsen értekezni az idős beteggel, vagy pedig elkezdi verni az asztalt, és megalázó módon viszonyul hozzá?

Jó lenne, ha érdemben lenne eredménye és visszhangja a hasonló incidenseknek, vagyis ha oly módon részesülnének megrovásban azok, akik diszkrimináló módon viszonyulnak az állam nyelvét nem beszélő betegekkel, hogy elrettentő példaként tűnnének föl. Ugyanakkor kár lenne, ha nem vennénk észre, hogy akadnak pozitív példák is e tekintetben. Hallani olyan körorvosokról is, akik, bár román anyanyelvűként kerültek magyar vidékre, tűrhetően megtanultak magyarul, hogy eredményesebben gyógyíthassák betegeiket. Elhivatott orvosok, akik számára a nyelv ismerete vagy a nyelvismeret hiánya nem az etnikai színezetű feszültségforrások dimenziójába tartozik, akik úgy gondolják, hogy a nyelvismeret nem számon kérendő feltétele, hanem segítő eszköze a gyógyításnak.

Bár tudjuk, hogy illúzió, de a mindenkori páciens azt szeretné, hogy az orvos segítse, ne pedig megalázza őt. Még akkor sem, ha egy etnikai kisebbséghez tartozik.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Fegyverrel a külhoni románok védelmében?

Ha minden rosszul megy, nem csupán Oroszországgal, de akár még a szomszédaival is konfliktusba kerülhet Románia azon törvénymódosítás nyomán, amely szerint Bukarest akár katonai erővel is megvédheti az ország határain kívül élő román állampolgárokat.

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.

Makkay József

Makkay József

Megtűrt vagy száműzött magyar nyelv Erdélyben

Sajtónk mostanság keveset foglalkozik a magyar nyelvhasználat kérdésével Erdélyben. Többéves fellángolás után – amikor politikusaink lobbizása mellett több civil szervezet is a magyar nyelvhasználatért kardoskodott –, mára a történet elcsendesedett.