Balogh Levente

Balogh Levente

Magyarország: győztesek és győztesek

2019. október 22., 08:562019. október 22., 10:21

2019. október 22., 08:562019. október 22., 10:21

Több mint egy hét eltelt már a magyarországi önkormányzati választások óta, amely után mind a kormányoldal, mind az ellenzék győztesnek tartja magát, de a kedélyek még mindig nehezen csillapodnak.

Az, hogy mindkét oldal a diadalát hangoztatja, a saját szempontjából mindenképpen jogos. Hiszen miközben a kormányoldal a leadott szavazatok számában tekintve ezúttal is jócskán rávert az ellenzékre – olyannyira, hogy parlamenti választások esetén az eredmény kényelmes többséget eredményezne számára –, az is kétségtelen tény, hogy az ellenzéki oldal több nagyváros mellett elhódította Budapest főpolgármesteri tisztségét. Ennek pedig önmagában véve nagyobb az értéke, hiszen ők azok, akik Budapesten, több, eddig „ősfideszesnek” számító budapesti kerületben, valamint többek között Pécsett és Miskolcon konkrétan is cselekvő, döntéshozó pozícióba kerültek a rájuk leadott voksok nyomán.

Az ellenzéki siker oka igencsak többrétű. Elsősorban annak tudható be, hogy az elvileg tökéletesen ellentétes nézeteket valló pártok – a balliberális DK-tól kezdve a szélsőliberális Momentumon át a magát baloldalinak tartó MSZP-Párbeszédig, az eddig a szélsőjobbot erősítő, mára identitását vesztett Jobbikig és a nemzeti liberális-zöld, szintén eltűnőben levő LMP-ig – félretették nézetkülönbségeiket, és csak arra koncentráltak, amely mindannyiukban közös: a Fidesz-KDNP-val szembeni gyűlöletre. Sokan gondolnak most arra: mindez olyan, egymással összeegyeztethetetlen doktrínákat követő pártokból álló konglomerátum, amely nem működhet hatékonyan, hiszen céljaik teljesen kioltják egymást. Ez nem kizárható, azonban a forrásokhoz való hozzáférés, a hatalomgyakorlás lehetősége működhet olyan tényezőként, amely az ellentétek jegelésére ösztönöz. Legalábbis addig, amíg még több hatalomhoz jutnak, hogy aztán A hegylakóból ismert „Csak egy maradhat!” jelszót alkalmazva mindenki mindenkit megpróbáljon hátba döfni.

Ebben a műfajban kétségtelenül jelentős tapasztalati előnnyel rendelkezik Gyurcsány Ferenc, aki a legrutinosabb és -gátlástalanabb az ellenzéki összefogás politikusai közül, ami egyrészt a többi ellenzéki párt, másrészt az ország és a nemzet szempontjából sem kecsegtet sok jóval.

Bizonyára Borkai Zsolt győri polgármester botránya is hozzájárul valamelyest az ellenzéki sikerekhez, de azért a mostani voksolás eredményét már a májusi EP-választások végkimenetele is előrevetítette, másrészt Budapest kapcsán közismert, hogy nagyobb arányban vannak jelen a liberális és baloldali polgárok. Ezért tudott elsősorban itt gyökeret ereszteni a Momentum is, amely eddig azzal hívta fel a figyelmet magára, hogy megtorpedózta a magyar soft power erősítésére alkalmas olimpiarendezési szándékot, illetve azzal, hogy az EU intézményeiben körömszakadtáig küzd a magyar érdekek érvényesítése ellen, amikor megpróbálja megtorpedózni a kormánypárti politikusok EP-bizottsági kinevezését.

A kormányoldal térvesztésében az is közrejátszhatott, hogy sokan vannak a jobboldalon, akik számára nem jelent hívó szót, mozgósító erőt a bevándorlással vagy Soros Györggyel kapcsolatos kampány, ehelyett többet szerettek volna hallani arról, hogy érdemben milyen településirányítási és -fejlesztési terveik vannak a jelölteknek.

A határon túli magyar közösségek szempontjából is fontos a mostani eredmény. Egyrészt a már említett Gyurcsány miatt, aki az őt szektás rajongással imádó híveit nem kis mértékben a határon túli magyar közösségek elleni uszítással tartja össze. Esetleges további erősödése már csak ezért sem jelentene jó hírt.

Másrészt érdemes megvizsgálni, hogyan reagált a román közvélemény a fejleményekre. A román média gyakorlatilag egyöntetű ujjongással fogadta az eredményt – volt olyan publicista, aki már egyenesen Orbán Viktor bukásának nyitányát vizionálta. A vágyvezérelt gondolkodás ilyetén megnyilvánulásai is bizonyítják: hiába a divatos, eurokonform máz, Bukarestben csakis akkor nyugodtak, ha Budapesten olyan kormány van, amely nem próbálja a régiós együttműködés ösztönzésével erősíteni nemzetközi mozgásterét, és pláne nem próbálja tevőlegesen, jelentős támogatások és beruházások révén erősíteni a határon túli magyar közösségeket.

Persze a kormányoldalnak nincs miért pánikolnia, a parlamenti választásokig még három év van hátra. Addig van ideje levonni a tanulságokat, és kormányzását, politikai mondandóját, kampányjelszavait ahhoz igazítani, hogy a széthullott ellenzék összeállása nyomán most már a jelek szerint ismét van komolyan veendő hazai ellenfél.

 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Fegyverrel a külhoni románok védelmében?

Ha minden rosszul megy, nem csupán Oroszországgal, de akár még a szomszédaival is konfliktusba kerülhet Románia azon törvénymódosítás nyomán, amely szerint Bukarest akár katonai erővel is megvédheti az ország határain kívül élő román állampolgárokat.

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.

Makkay József

Makkay József

Megtűrt vagy száműzött magyar nyelv Erdélyben

Sajtónk mostanság keveset foglalkozik a magyar nyelvhasználat kérdésével Erdélyben. Többéves fellángolás után – amikor politikusaink lobbizása mellett több civil szervezet is a magyar nyelvhasználatért kardoskodott –, mára a történet elcsendesedett.