2011. augusztus 25., 22:492011. augusztus 25., 22:49
A történelminek ígérkező összecsapás apropója az, hogy a Kolozsvári Magyar Napok kapcsán az egyik helyben szerkesztett, szélsőségesen magyarellenes román hírportál publicistája gyűlölettől fröcsögő, gyalázkodó hangvételű írásban osztotta ki a magyarokat, amiért merszük volt egy hétig ünnepelni Kolozsvár központjában. A nem kis frusztrációról tanúskodó szöveg szerzőjének cikkében visszatérő motívum volt az augusztus 20-i nemzeti ünnepen a város főterén felvonuló huszárok hátasai által produkált lócitrom. Mármost jómagam az inkriminált eseményen nem vettem részt, így nem tudom, hogy a huszárlovak valóban képesek voltak-e ilyen mérvű függelemsértésre vetemedni, azonban ha tényleg így történt, talán akkor sem nagy tragédia. Hiszen a hagyományőrző egyenruhások lovas felvonulása a magyar kulturális örökség része, ami minden magyart büszkeséggel tölthet el, hiszen a huszárságot mint fegyvernemet az egész világ tőlünk vette át. Ez lehet, hogy frusztrálja a cikk szerzőjét, de attól még tény, nem tisztünk a lelki problémáival foglalkozni. Hanem viszont ahol ló van, lócitrom is van, ez már csak ilyen műfaj. A lócitrom eltakarítása pedig a közterület-fenntartók feladata. Például Londonban vagy Párizsban is, ahol ünnepi alkalmakkor szintén felvonulnak a lovas katonai díszegységek, de az ilyen esetekre nemigen szokás székrekedést okozó tablettákat beadni a paciknak – legfeljebb bizonyos helyeken pelenkát adnak rájuk. Viszont arról nemigen tudunk, hogy főtéri fesztiválokon össznépi sporttá avanzsálna a környékbeli zöldövezetek és épületek oldalba vizelése, mint ahogy az néhány hónappal ezelőtt szintén Kolozsvárott történt, amikor egy sörfesztivál közönsége a Szent Mihály-templom kertjében adta vissza az anyaföldnek, ami abból korábban árpa és komló formájában kisarjadt. Igaz, a magyar napok kulturális rendezvényként működtek, ezért a főtéren nem is árultak sört – viszont a románokra való tekintettel kétnyelvű konferálás zajlott. Mint ahogy minden rendezvényen igyekeztek – persze a magyar erények és hagyományok kidomborítása mellett – a város többnemzetiségű jellegére is felhívni a figyelmet. Ez azonban a jelek szerint a cikk szerzőjének elkerülte a figyelmét, ő csak a lócitromra figyelt. Melynek következtében – ha már ennyire foglalkoztatja a téma – ismeretlenül is a legnagyobb szeretettel ítélnénk neki oda a Lócitrom díjat.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.