2009. szeptember 08., 10:402009. szeptember 08., 10:40
A politikai diskurzus egyszeregyét, a soha ne mondd, hogy soha alapelvét sutba dobó román államfő gesztusát annak idején kisebbségi szakértők, elemzők és hírmagyarázók nemzetiségi hovatartozásuktól függően helytelenítették vagy támogatták. A magyar fél – határon innen és túl – természetesen a mindenkori bukaresti hatalomnak az erdélyi magyar közösség önrendelkezési törekvéseivel szembeni ellenállását látta megtestesülni a băsescui megnyilvánulásban, ugyanakkor általánosságban úgy viszonyult a kategorikus válaszhoz, mintha legalábbis román oldalról nem ugyanezt hallaná húsz éve.
Holott – és ezt a székelyföldi önkormányzati nagygyűlések kapcsán megfogalmazott bukaresti reakciók újfent bizonyítják – ugyanvalóst balgaság azt elvárni román politikus részéről, hogy a területi autonómia megvalósulásának időpontját firtató kérdésre ne sohával válaszoljon, hanem mondjuk „majd meglátjuk” vagy „tárgyalhatunk róla” típusú feleletet adjon. (Például nagyon kíváncsi lennék azokra a bukaresti politikusokra, akik Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester szerint „magánemberként”, négyszemközti megbeszélésen bevallják: a következő tíz évben a romániai magyarok el fogják érni mindazt, amit most célként megfogalmaznak).
Ilyen hozzáállás ugyanis még az olyan, kisebbségi kérdésekben mérsékeltnek hitt politikusoktól sem várható el, mint amilyen Crin Antonescu. Băsescu márciusban azzal vágott vissza a magyarok önrendelkezését nyíltan támogató Sólyom Lászlónak, hogy megpróbálta megakadályozni az elnök erdélyi útját. Arra azonban még a Cotroceni-palota jelenlegi ura sem vetemedett, hogy liberális kihívójához hasonlóan az ügyészség figyelmébe ajánlja az autonómiatörekvéseiket nyíltan felvállaló székelyeket, legyenek azok az RMDSZ vagy az MPP képviselői. A vezetékneve okán RMDSZ-es berkekben Liliomfinak becézett, és sokszor méltatlanul agyonmagasztalt liberális pártvezér megnyilvánulása az élő példája annak, mennyire naiv a bukaresti politikusokat mérsékeltekre és radikálisokra felosztó magyar szemlélet.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.
1916. szeptember 20-án az Erdélybe betörő román hadsereg egyik ágyúlövedéke Vízaknán léket robbantott a hegy oldalában, és a korábban elárasztott sóbányából kitóduló sós víz három 1848-as huszár konzerválódott holttestét is magával sodorta.