Pataky István
2020. január 07., 09:222020. január 07., 09:22
2020. január 07., 09:362020. január 07., 09:36
Egy újabb százéves évforduló kapcsán kell berendezkednünk a sérülésmentes túlélésre. Természetesen nem fizikailag, sokkal inkább idegi, szellemi tekintetben.
2018, a „nagy egyesülés” centenáriumának esztendeje elviselhetőre sikerült. A show-t elvitte a csúcsra járatott belpolitikai perpatvar. A kormányzó szociáldemokratáknak alig jutott idejük ünnepelni az igazságszolgáltatási rendszer átalakításának kísérlete közben, az ellenzéket pedig teljes mértékben lefoglalta a hatalom megszerzésének vágya. Az ízléstelen parádék, a magyargyalázó hangsúlyra építő román rendezvények száma elmaradt attól, mint amire számítottunk. És Magyarországon sem éltek a provokációs célzatú akciók eszközével.
Most eljött a „mi” évünk. Trianon századik évfordulója feldobja a labdát a Nagy Magyarországgal giccsesen büszkélkedőknek és a megrögzött revizionistáknak. De újra emelvényekre mászhatnak a sovinizmus román képviselői is.
Hogy a trianoni évforduló – a június 4-ei megemlékezésen túl – milyen formában lesz tematizálva, az csakis a politikai szereplőkön múlik. A történelmi viták a kelet-közép-európai térségben nem a különböző nemzetiségű történészek eltérő látásmódja, értékelése miatt kerülnek előtérbe, hanem, mert egyes politikusok úgy érzik, előnyös lehet számukra a múltbéli történések felmelegítése. Különösen választási évben. Rövid időn belül a román parlament elé kerülhet a szociáldemokrata törvényjavaslat június 4. egyfajta ünnepnappá nyilvánításáról. A tervezet esetleges elfogadása jogszabály formájában megkövetelné a magyarellenes provokációt. A Trianon 100 történelmi kutatócsoportot vezető Ablonczy Balázst idézve, milyen válasz lehet erre adni magyar részről? „Elkezdünk egymásra licitálni, és mi meg ünnepnappá tesszük Bukarest osztrák–magyar hadsereg általi elfoglalásának napját? Erre ők meg azt mondják, hogy jó, akkor állítsunk egy 63 méteres Avram Iancu-szobrot Borsnál a határon? Ez egy licit lenne, aminek soha nincs vége” – mondta az Azonnali című portálnak adott interjújában a magyarországi történész.
Ha a politika – valamilyen csoda folytán – értelmesen, helyén kezelve tud hozzányúlni a trianoni évfordulóhoz, akkor ez az év a június 4-ei megemlékezés mellett megmaradhat a történészi viták szintjén magyar–magyar és magyar–román viszonylatban is. Ami nem lenne kevés – tegyük hozzá. A fontos történelmi események többoldalú feldolgozása, esetenként a frappáns, olvasmányos tálalása ugyanis vonzza a téma iránt kevésbé érdeklődőket is. A politikai éllel műsorra tűzött múltbéli tragédiák viszont csak azokban mozgatnak meg érzelmeket, akiket egy focimeccs is éppúgy lázba hoz, ha a történelmileg gyűlölt ellenfél fut ki a gyepre. Kelet-közép-európai társadalmi érettségünk egyfajta fokmérője is lesz az idei viszonyulás a százéves Trianonhoz. Nincsenek különösebb illúzióim az eredményt illetően.
Balogh Levente
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Rostás Szabolcs
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
Balogh Levente
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Balogh Levente
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
Balogh Levente
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
Rostás Szabolcs
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
Balogh Levente
Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.
1 hozzászólás