Balogh Levente

Balogh Levente

Levizsgázó kormánypártok pedagógussztrájk idején

2023. május 26., 12:25

2023. május 26., 12:25

Nincs az a válsághelyzet, amelyet a romániai politikum ne tudna még tovább fokozni.

Miközben ugyanis a pedagógussztrájk miatt az iskolák zömében szünetel a tanítás, munkabeszüntetésre készülnek az egészségügyi dolgozók is, a költségvetés helyzete miatt kiadáscsökkentő intézkedésekre volt szükség, a közvéleményt – és persze a kormánykoalíciós pártokat is – az tartja lázban, hogy vajon lemond-e Nicolae Ciucă miniszterelnök, ha igen, mikor, és ha már lemondott, mikortól lesz új kormánya az országnak. Illetve ha lesz, akkor annak kik lesznek a tagjai, melyik párt milyen tárcát birtokol, és vajon az RMDSZ tagja marad-e a kabinetnek?

A fentiekből egy válság is elég egyszerre, de most ismét csak sikerült egymásra halmozni őket.

Az egyik legfőbb ok természetesen az, hogy a jövőre esedékes, négy voksolást is hozó választási szuperév előtt mindegyik párt igyekszik a lehető legjobb pozícióba manőverezni magát, és a lehető legnagyobb befolyásra, illetve anyagi erőforrásra szert tenni.

Ennek tudható be, hogy ismét csak bebizonyosodott: Romániában az adott szó és az írásos megállapodás sem számít.

Hiába kötötte meg az előzmény nélküli 2021-es nagykoalíciós megállapodást az egymás legfőbb riválisának számító Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL), amelyben előre rögzítették, hogy az egyensúly jegyében 2023 május végén a PNL átadja a miniszterelnöki tisztséget a PSD-nek, amely azzal is együtt jár, hogy több miniszteri tárcát is elcserélnek, hogy a PNL-t a kormányfői tisztség elvesztése miatt befolyásos minisztériumokkal kárpótolják, ma mégis az van napirenden, hogy ki milyen tárcákat tartana meg, és milyen, a megállapodásban eredetileg nem szereplő minisztériumokat venne el a többiektől.

A szellemet a PSD engedte ki a palackból, amikor jelezte: Sorin Grindeanu miniszter eddigi „kiváló teljesítménye” miatt inkább mégis megtartaná a közlekedési tárcát. A valós ok persze az, hogy olyan minisztériumról van szó, amely rengeteg uniós pénz fölött rendelkezik, ami egyrészt azért fontos, mert az alárendeltségébe tartozó intézményekben el lehet helyezni a párt klientúrájának tagjait, másrészt PR-szempontból sem elhanyagolható, hogy a miniszter folyamatosan újabb sztrádák és gyorsforgalmi utak építését jelenti be, másrészt néha, ha elkészül egy szakasz, akkor az avatáson átvághatja a szalagot.

Ez persze dominóhatást indított el: a PNL más befolyásos, szintén sok pénz fölött diszponáló és remek PR-lehetőségekkel kecsegtető minisztérium után nézett, és az eddigi értesülések alapján elvenné az RMDSZ-től a fejlesztési minisztériumot, hiába nem szerepelt az előzetes cseremegállapodásban a magyar szervezet.

Aztán mielőtt az RMDSZ koalícióból való kilépésével való fenyegetőzés után a helyzet önfeledt, nyilvánosság előtti vádaskodásokkal és látványos operettsértődésekkel tarkított iszapbirkózássá vált volna a koalíciós pártok között, a valóság nagy lendülettel rúgta rájuk az ajtót.

A pedagógusok kirobbantották a sztrájkot, az egészségügy is zúgolódik, és általában véve az egész társadalmon elégedetlenségi hullám söpör végig a növekvő árak gerjesztette létbizonytalanság miatt.

Ebben a helyzetben állt elő a PSD elnöke azzal a váratlan bejelentéssel, hogy a problémák megoldásáig inkább jegeljék a miniszteri tárcák elosztásáról szóló vitát, amihez az RMDSZ is lelkesen csatlakozott, és végül kénytelen-kelletlen a PNL is belement.

Nem mintha ebben a helyzetben a hangzatos nyilatkozatok ellenére a színfalak mögött nem a politikai érdekek mentén gondolkodnának továbbra is.

A PSD azért rúgta fel még jobban a koalíciós megállapodást a kormányváltás időpontjának kitolásával, mert ez szolgálja a pillanatnyi érdekeit, miközben a PNL egy ideig körömszakadtáig ragaszkodott az egyezmény betartásához, mert számára meg ez lenne létfontosságú.

A tét természetesen az, hogy jelen helyzetben egyszerre forró gesztenyévé vált a miniszterelnöki tisztség, a kormány irányítása.

A PSD elnöke nem szívesen venné át konfliktushelyzetben a gyeplőt, hiszen a jelek szerint a pedagógusok hajlandóak a végsőkig kitartani bérköveteléseik mellett, miközben az államkasszának aligha van lehetősége teljesíteni azokat a jelenlegi válsághelyzetben.

A PNL viszont ha tehetné, vélhetően már múlt héten átadta volna a kormányfői tisztséget, nehogy még jobban ráégjen az ügy. Ezt szolgálhatta az is, hogy Klaus Iohannis államfő egy, a PNL vezetőivel tartott bizalmas találkozón a mihamarabbi kormányfőváltás érdekében a kiszivárgott hírek szerint arra ösztönözte korábbi pártja politikusait: hagyják, hogy először a PSD válasszon a kiemelten fontos tárcák közül.

Ciolacu részéről eközben a halogatást szolgálhatta az a javaslat is, hogy csak azt követően folytatná az új kormány összetételéről szóló egyeztetéseket, hogy Klaus Iohannis államfő felkéri őt kormányalakításra.

Ezzel egyrészt kikényszerítheti, hogy a korábban ettől ódzkodó Iohannis tényleg őt bízza meg az új kabinet megalakításával, másrészt viszont ezt követően még egy ideig húzhatja a tárgyalások lezárását.

Addig azonban még mindig a Ciucă-kabinet vezeti az országot, és annak kell szembenéznie a pedagógusok és az egészségügyi dolgozók – na meg a teljes társadalom – elégedetlenségével.

Nem mintha a kormányban nem lennének befolyásos posztokon PSD-s miniszterek is, de a két párt már eddig is tökélyre fejlesztette azt a képességet, hogy kommunikációjában úgy bírálja a másik minisztereit, mintha ellenzékben lenne.

Az RMDSZ számára is jól jön még egy kis idő az új kormány megalakulásáig, hiszen a jelek szerint a kisebb létszámú kabinetben egy tárcával kevesebbel kell beérnie, emellett tényleg elveszítheti a fejlesztési tárcát, amit a jelek szerint még akkor is nagyon zokon venne, ha helyette megkapná a szintén számos beruházásért felelős – vagyis jelentős összegek fölött rendelkező – európai projektekért felelős minisztériumot.

Ha azonban jóslatokba kellene bocsátkozni, akkor nemigen fogadnánk arra, hogy emiatt kilép a kormányból – még mindig jobb három minisztérium helyett kettő, mint a kormányzati forrásokhoz hozzá nem férő ellenzéki pártok keserű kenyerét enni.

És akkor még ott van az előre hozott választások lehetősége is, amit a PSD lebegtetett meg arra az esetre, ha nem fogadnák el a feltételeit – ez azonban jelen állás szerint nem csupán azért nem valószínű, mert eleve nem könnyű kikényszeríteni, hanem azért is, mert ez egy ilyen válsághelyzetben annak a pártnak a megítélését rontaná a legjobban, amely kitart mellette.

Tény persze, hogy ha a koalíciós pártok mindegyike beleegyezne, akkor más lenne a helyzet. Ezen megoldás mellett a jelenlegi támogatottsági szint újabb négy évre történő bebetonozása, illetve az elégedetlenségi hullámot meglovagoló AUR helyzetbe kerülésének megelőzése szólhat.

Akárhogy is lesz, a minisztériumok fölött vásári kofákként civakodó koalíciós pártok nem vizsgáztak a legjobban a társadalmi felelősség nevű tantárgyból így a pedagógussztrájk idején, még úgy sem, hogy végül Nicolae Ciucă kényszerűen vállalta, hogy a helyzet rendezéséig megmarad a miniszterelnöki tisztségben.

És abban is biztosak lehetünk, hogy ha véletlenül mégis tető alá hoznák a kormányfőcserét és az új kormányt is a következő hetekben, a közelgő választások miatt mindvégig a belső rivalizálás, a lehető legtöbb forrás megszerzése és az ellenfelek pályáról való leszorítása jelenti majd a legfőbb prioritást a számukra.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Makkay József

Makkay József

A tehenek bélgáza zavarja leginkább Brüsszelt

Pattanásig feszült a helyzet a nyugat-, és a kelet-európai gazdák körében. A területalapú agrártámogatások lefaragása, a tehéntartás korlátozása és a vámmentes dél-amerikai mezőgazdasági termékek behozatala miatt több tízezer gazda tüntetne.

Páva Adorján

Páva Adorján

Koszovó és Székelyföld kötényt ad Romániának

A kisgyerek nehezen dolgozza fel, hogy a Mikulás igazából nem létezik – nagyjából ugyanilyen küzdelmes folyamat Románia számára elfogadni Koszovó, vagy akár önmaga része, Székelyföld létezését is.

Kiss Judit

Kiss Judit

Hírfolyamunkban a hó – Semmi különös, csak egy csoda

Görgetünk, bámuljuk képernyőinken hírfolyamok végtelenített, soha el nem fogyó szalagjait. Ha netán szokatlanabb időjárási mozzanat történik odakint, legtöbbször nem is az ablakon kitekintve vesszük észre.

Balogh Levente

Balogh Levente

Ki menti meg a magyarokat az eszement közigazgatási átszervezéstől és az asszimilációtól?

Reméljük, az RMDSZ vezetői vannak annyira úriemberek, hogy legalább egy csokor virágot és egy doboz bonbont küldenek majd Elena Lasconinak, köszönetképpen azért, hogy a pártja kitűnő kampánytémát biztosított számukra a választások előtti hetekben.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Az RMDSZ, a kormányzás és a feketeleves

Bár a közelgő parlamenti és államfőválasztás kampányának zaja eltereli a figyelmet számos lényeges elemről, a választópolgároknak ajánlott azzal a tudattal készülniük a novemberi-decemberi szavazásra, hogy jövőre nehéz idők köszöntenek be Romániában.

Balogh Levente

Balogh Levente

Trump visszatér: Európa lépéskényszerben, a magyarok örülhetnek

Donald Trump győzelme nyomán nem oldódnak meg a világ gondjai egy csapásra, sőt gazdasági tervei miatt Európa is aggódhat, de esély nyílhat a háborús konfliktusok lezárására, magyar szempontból pedig gyökeres változás várható a jó irányba.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Politikai csatlós-e a választópolgár?

A körülmények úgy hozták, hogy a világ nagyon sok országában rendeztek választásokat ebben az évben.