Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Lasconi megpuccsolása, Ponta magyarellenessége, valamint Antonescu és az RMDSZ kölcsönös átértékelése

2025. április 16., 20:132025. április 16., 20:13

2025. április 16., 20:472025. április 16., 20:47

Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya. A politikai és személyes jellegű támadások, övön aluli ütések, karaktergyilkosságok kezdenek olyan magasságokba hágni, mint a régi, de hasonlóképpen nem szép időkben, amikor Băsescu, Năstase, Geoană, Ponta, Antonescu, Iohannis oltotta egymást kíméletlenül elnökválasztások idején.

De még mielőtt belecsapnék a közepébe, üzenem a vélemény- és a szólás szabadságához mostanában meglehetősen sajátosan viszonyuló Központi Választási Iroda tagjainak (BEC), hogy ne erőlködjenek alulírottat politikai szereplőnek, vagy ezt az eszmefuttatást „politikai propagandának” nyilvánítani, ahogy teszik azt meglehetősen furcsa törvényértelmezéssel. Teljesen felfoghatatlan, milyen alapon tiltja le a hatóság a közösségi médiában természetes személyek bejegyzéseit, még ha ezekben nyíltan ki is fejezik, melyik államfőjelöltre fognak szavazni. Szomorú, hogy a BEC nem tud különbséget tenni a szólásszabadsággal élés és a propaganda között (űzzék ezt fizetett vagy önjelölt trollok).

Ezek után már csak az a kérdés merül fel, hol volt ugyanez a hatóság, amikor tavaly ősszel a virtuális teret elárasztotta a Călin Georgescu-párti leplezetlen kampány, amelynek kapcsán majd csak utólag csaptak a homlokukhoz a hatóságok, hogy ez bizony illegális, amikor már (majdnem) késő volt.

Na és akkor vissza a jelöltekhez, anélkül, hogy akár csak sugallnánk, kire „kellene”, vagy kikre „istenőrizz” voksolnia a választópolgárnak. Majd eldönti mindenki politikai opciója, ízlése, életszemlélete, felfogása szerint. George Simion esetében még csak azt sem kell megemlíteni, hogy a félreállított „dolgozószobai messiás” Georgescu „örököse”, a szélsőségesen nacionalista AUR vezéreként gyakorlatilag ugyanazt műveli a politikai porondon, mint a hasonlóképpen botrányhős Diana Șoșoacă, mindössze férfi kiadásban. Az úzvölgyi katonai temető feldúlásában vállalt szerepét is nehezen tudnánk elfeledni neki mi, magyarok, de ha ez még valakinek nem lenne elég, játszadozzunk el a gondolattal, miként is festene Simion elnökké választása esetén egy olyan AUR-kormány, amelyben Dan Tanasă vinné a kulturális minisztériumot. Vagy a belügyit.

Szegény Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát (USR) elnöke úgy járt, mint a menyasszony, akivel a lánykérés és a tervezett menyegző között szakítanak. Pár hónappal azt követően, hogy bejutott a tavalyi államfőválasztás második fordulójába (ahol akár az is megtörténhetett volna, hogy győztesként kerül ki), pártja egyszerűen megpuccsolta, kikiáltva esélyesebbnek Nicușor Dan bukaresti főpolgármestert. Ráadásul közvélemény-kutatás(ok) alapján, holott ezekről a felmérésekről tavaly is megbizonyosodhattunk, mennyire megbízhatatlanok, de elég, ha belenézünk a mostani kampány idején szinte naponta nyilvánosságra hozott kutatásokba, amelyek egymástól homlokegyenest eltérő erőviszonyokat ábrázolnak.

Ettől eltekintve az USR hitele alaposan kompromittálódott, és nehezen hihető, miként éli túl az alakulat politikailag az idei elnökválasztást – hacsak nem az alakulat vezetőségének preferáltja, Nicușor Dan lesz a Cotroceni-palota következő lakója.

De miközben Lasconi nagyon távol áll attól, hogy bejusson a döntő fordulóba, a második mandátumát taposó bukaresti főpolgármester sem számít végső esélyesnek. Akárcsak az ellenjelöltjei, Dan is elsősorban a „függetlenségét” bizonygatva próbál beférkőzni a választópolgárok kegyeibe, ami egy nagy megvezetés. Közben a szlogeneken kívül nem látunk semmiféle víziót arról, milyen Romániát képzeljünk el Dan elnöki mandátuma alatt (ami nagy vonalakban érvényes egyébként Antonescura, Pontára, Simionra, Lasconira is), a karizmája pedig tizedakkora, mint a Băsescué volt, amikor a főpolgármesteri posztot ugródeszkának használva megcélozta a Cotroceni-palotát.

Victor Ponta a másik jelölt, akinek egykori pártja hátat fordít, de az exminiszterelnökkel ez csak a kisebbik baj. Nem lehet nem elfelejteni, hogy a Ponta–Antonescu-tandem irányította Szociálliberális Szövetség (USL) miként buktatta meg az Ungureanu-kormányt 2012-ben többek között a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) magyar és angol tannyelvű oktatást önálló karba szervező határozata miatt. Ponta időnként kiújuló magyarellenességére számos példát lehetne felhozni, függetlenül attól, hogy saját vagy volt pártja érdekeinek megfelelően mikor tartotta fontosnak támogatni vagy ellenezni az RMDSZ kormányzati szerepvállalását. 2014-ben például román összefogást szorgalmazott annak érdekében, nehogy RMDSZ-es (értsd: magyar) jelölt nyerje az időközi képviselőválasztást.

De nem kell ilyen messzire visszamenni az időben. A Trump győzelmének, valamint Georgescu előretörésének hatására hangsúlyosan szuverenista szlogeneket hirdető szociáldemokrata politikus idén márciusban kimondta: soha nem bízta volna a pénzügyminisztérium irányítását az RMDSZ-re, amelynek részéről december óta Tánczos Barna látja el a feladatot. Hogy érthető legyen, miről beszélt: a pénzügyi tárca vezetője tagja a nemzetbiztonsági ügyekben illetékes Legfelsőbb Védelmi Tanácsnak (CSAT), ilyen minőségében bizalmas adatokhoz is hozzáfér.

Vagyis szerinte az RMDSZ-es politikusok másodrangú állampolgárok Romániában, akik egy „sima” minisztériumot megkaphatnak ugyan, de fajsúlyos már nem jár nekik, mert ők magyarok, ráadásul magyar állampolgárok is, emiatt (román) nemzetbiztonsági szempontból kockázatot jelent(het)enek.

Mondja ezt az a Victor Ponta, akiről frissen kiderült, hogy szerb állampolgársággal is rendelkezik, amit egykori párt- és harcostársa, Liviu Dragnea szerint egyfajta mentsvárként használt volna, ha büntetőperében netán letöltendőt kap, és Szerbiába menekül, mint jó barátja, a büntetés-végrehajtás elől most is a balkáni országban meghúzódó Sebastian Ghiță üzletember-politikus médiamágnás. És még valami a magyarok és politikusaik romániai hazafiságát firtató Pontáról: miniszterelnökként – átnyúlva a román szakhatóságok feje fölött – romániai településekre ereszttette a dunai árvizet, hogy állítólag mentse Belgrádot.

És végül elérkeztünk Crin Antonescuhoz, a kormánykoalíció közös államfőjelöltjéhez. Aki – bármi is lesz a kimenetele a májusi megmérettetésnek – vitathatatlanul az RMDSZ-nek köszönheti a hatalmon lévő pártok támogatását, közismert ugyanis, hogy a nevét néhány más potenciális jelöltéhez hasonlóan Kelemen Hunor elnök dobta be a köztudatba az érvénytelenített tavalyi választás után. Hogy azóta mi történt, azt tudjuk: Crin Antonescu nagyon szépen beszél a magyarokról, Székelyföldre is ellátogatott, megállapítva, hogy létezik, az RMDSZ pedig úgy tekinti, mint az egyetlen jelöltet, akire a magyaroknak érdemes szavazniuk.

Roppant érdekes ugyanakkor, miként talált egymásra a román liberális politikus a magyar alakulattal, ha felidézünk pár mozzanatot a közelmúlt politikai történéseiből. Tudjuk, hogy a politikában nincs örökké tartó szerelem vagy haragszomrád, a konjunktúra mindent felülír. Akkor is érdekes azonban visszaidézni, hogy a 2012-es parlamenti választások előtt Antonescu az USL társelnökeként azért szurkolt, hogy a román pártszövetség kétharmados többséget szerezzen, és ne kelljen kooptálnia a hatalomba az RMDSZ-t, mert ki tudja, milyen igényekkel áll elő az alkotmány módosításakor. Erre reagált úgy annak idején Kelemen Hunor:

Idézet
Antonescu urat idegesíti és zavarja a magyarok jelenléte Romániában, és az a tény, hogy az RMDSZ jelen van a politikai porondon, viszont ez nem a romániai magyarokat vagy legitim képviselőit, hanem Antonescut minősíti”.

Igaz, hogy Antonescu az alaptörvény módosításáról 2013-ban folytatott viták során elfogadhatónak nevezte a nemzeti kisebbségek (köztük a magyarok) államalkotó tényezőként való elismerését, azt viszont nem támogatta, hogy változzék Románia nemzetállamként való meghatározása. És ugyancsak a PNL egykori elnöke volt, aki 13 évvel ezelőtt nem támogatta az RMDSZ kormányra lépését, holott a választások előtt a magyar alakulat megállapodást – titkos paktumot, ha még emlékszünk – kötött az USL-lel a majdani együttműködésről. Csakhogy utólag Antonescu közölte: az RMDSZ „magatartása nem felelt meg a szándéknyilatkozat szellemének, jelképes gesztusokat sem volt hajlandó tenni, csak tisztségeket követelt”. Hogy mi lett volna a „jelképes gesztus”? Nos, Antonescu azt a feltételt szabta, hogy az RMDSZ fogadja el az alkotmány első cikkelyét, amely nemzetállamként határozza meg Romániát. Amire azonban az RMDSZ nem volt hajlandó, emiatt a liberális pártelnök szerint a szövetség nem tartotta be a szavát.

Rég volt, mégsem mondhatjuk, hogy igaz se volt. Mindenki vonja le ezek alapján a megfelelő következtetést, és döntse el, ki számít nagyobbik, illetve kisebbik rossznak ebben a képletben. Tény, hogy a romániai magyaroknak a rendszerváltás óta rendre csalódniuk kellett azokban az államelnökökben, akik az ő támogatásuknak is köszönhetően jutottak mandátumhoz. Hát ha eljön az ideje, hogy ha ismét csalódni lesznek kénytelenek, az pozitív előjelű lesz.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Árad a cián

A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.

Balogh Levente

Balogh Levente

Románia, a nem etnikai alapú magyarverések országa

Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.

Balogh Levente

Balogh Levente

Ukrajna: időhúzás, taktikázás és háborús riogatás

Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.

Páva Adorján

Páva Adorján

Békés együttélés a magyarellenességgel

Emil Boc sokáig nem tért magához a multikulturalitás reklámarcaként vigyorgó városképét orrba vágó ökölcsapástól, és napokon keresztül azon morfondírozott a hirtelen köré épült szorító sarkában, hogy ezt a telitalálatot hogyan magyarázza ki.

Balogh Levente

Balogh Levente

De hova álljanak a románok?

A Donald Trump elnökválasztási győzelme nyomán átalakulóban levő világrend kapcsán sokan érezhetik úgy, hogy kicsúszik a lábuk alól a talaj – de kevés ország érezheti annyira intenzíven, mint Románia.

Balogh Levente

Balogh Levente

Antonescu: messiás, sírásó vagy egérút?

Igencsak magasra emelték a bukaresti kormánykoalíció politikusai – Kelemen Hunorral az élen – a tétet a májusban esedékes megismételt elnökválasztás kapcsán. Talán egy kicsit túl magasra is.

Balogh Levente

Balogh Levente

Ki nyert Georgescu eltiltásával, és miért lehet ez veszélyes a magyarokra is?

Elöljáróban szögezzük le: örvendetes, hogy a szélsőjobboldali, magyargyűlölő szervezeteket és politikusokat éltető, összeesküvéselmélet-hívő Călin Georgescu nem lehet Románia elnöke. Eltiltása azonban magyar szempontból is veszélyes precedens lehet.