Makkay József

Makkay József

Községi aszfaltozásra váltott autonómia

2021. november 29., 09:472021. november 29., 09:50

2021. november 29., 09:472021. november 29., 09:50

Miután elült a kormánykoalíciós tárgyalások és az új román kormány beiktatása körüli csatazaj, úgy tűnik, mindenki megnyugodhat, beleértve az erdélyi magyarságot is.

A legújabb hárompárti tárgyalásokon az RMDSZ volt a legkapósabb, mint régi bálokban a szép hajadonok. A liberálisok és a szociáldemokraták egymással versenyezve jelentették ki, mennyire fontos számukra az RMDSZ jelenléte az új kormányban. Ennek ellenére igaza van Tőkés Lászlónak, hogy a kormányprogramban nagyítóval is nehéz magyar vonatkozású ügyeket találni.

Volt egy pillanata a hárompárti megbeszéléseknek, amikor a román sajtó meglebegtette annak lehetőségét is, hogy az RMDSZ kivonul a tárgyalásokról. Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke román újságírók előtt fakadt ki, hogy pártja nem akar díszlet lenni a bukaresti kormánykoalícióban. A „magyar gikszer” amiatt következett be, hogy valamelyik román párt el akarta halászni Cseke Attila orra elől a fejlesztési és közigazgatási minisztériumot. A hirtelen fellángolásnak azonban békés végkifejlete lett: az RMDSZ változatlanul megkapta a három minisztériumot, és számos más vezető tisztséget az államigazgatás különböző szintjein. Aminek akár örülhetnénk is, hiszen az elmúlt két és fél évtized tapasztalatai szerint az önkormányzatok sikeres működése, azaz a helyi magyar érdekeltségű fejlesztések szempontjából fontos, hogy az RMDSZ emberei kormányon vagy kormányközelben legyenek.

A visszatérő kérdés mégis az, hogy az erdélyi magyarságnak megéri-e, hogy kormánypénzből finanszírozott helyi bicikliút, kultúrotthon, polgármesteri hivatal építése, a községi utak felújítása vagy egy-egy újabb autósztráda-szakasz legyen a kormányzati szerepvállalás erdélyi magyar vonatkozású hozadéka. Mindez, persze fontos a székelyföldi, a kalotaszegi és a partiumi embereknek egyaránt, mint ahogy az sem elhanyagolható tényező, hogy a kormányzati munka folytán néhány száz erdélyi magyarnak jut közigazgatási állás Erdélyben és Bukarestben. De mekkora árat fizetünk mindezért magyar közösségként, hogy évtizedek óta egyik bukaresti kormányzati szerepvállalás sem hozott áttörést az autonómia, az önálló, államilag támogatott magyar nyelvű felsőoktatás, a marosvásárhelyi magyar orvosképzés vagy a restitúció terén? Mondhatnánk, hogy a visszaszolgáltatásban történtek előrelépések, de összességében az is csepp a tengerben. Ha csak Kolozsvár hatalmas értéket képviselő egykori egyházi és más közösségi ingatlanjait nézem – amelyek restitúcióját bírósági döntésekkel akadályozta meg a román állam –, akkor a mérleg nyelve egyértelműen a sikertelenség irányába mutat.

A magyar szempontból súlytalanná váló kormányra lépési egyezségek vezettek el oda, hogy az erdélyi magyar közösség számára egyre inkább a távoli jövő ködébe vész minden olyan közösségi követelés, amiért az 1990-es években még közös frontot alakított az erdélyi magyar közélet. Hol vannak már a kilencvenes évek pezsgő sajtóvitái a Bolyai Egyetem létrehozásáról? A Bolyai Egyetem és rajta keresztül az államilag támogatott önálló erdélyi magyar felsőfokú oktatásért folytatott lobbi teljesen lekerült napirendről. Az ezzel kapcsolatos érdekérvényesítés helyett a Babeș–Bolyai Tudományegyetem semmitmondó magyar közleményeit olvashatjuk, amelyek leginkább a Ferenc József osztrák császárnak tulajdonított híres mondást juttatják eszünkbe: „Minden nagyon szép, minden nagyon jó, mindennel meg vagyok elégedve”.

A kialakult helyzetért elsősorban a balkáni román politizálásból mindenáron részt kérő erdélyi magyar politikum a hibás, amely úgy köt kormányra lépési alkukat, hogy tudja, még egy kiherélt kisebbségi törvény sem fog átmenni a bukaresti törvényhozáson. A román hatalomnak pedig ismét kapóra jön a magyarokat a többi nemzeti kisebbséggel együtt közös kormányzásba emelő román politikai retorika, amellyel megüzeni a világnak, hogy Románia a béke szigete. Az orosz–ukrán és Európa keleti határainál fellángoló egyéb konfliktusok világában Bukarestnek és szövetségeseinek az a legjobb, ha legalább az erdélyi magyarok befogják a szájukat, és csendben maradnak.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.

Makkay József

Makkay József

Megtűrt vagy száműzött magyar nyelv Erdélyben

Sajtónk mostanság keveset foglalkozik a magyar nyelvhasználat kérdésével Erdélyben. Többéves fellángolás után – amikor politikusaink lobbizása mellett több civil szervezet is a magyar nyelvhasználatért kardoskodott –, mára a történet elcsendesedett.

Kiss Judit

Kiss Judit

Anyai pofonok és kényszermunka mínusz 30 fokban

Sokféleképpen címkézik a kort, amiben élünk. A 21. század első három évtizedét jellemzik az információrobbanás, az újmédia idejeként, a technológia fejlődésének soha nem látott iramú felgyorsulásaként.

Balogh Levente

Balogh Levente

Magyar–román együttműködés Iohannisért?

Vajon megtörténhet, hogy Klaus Iohannis a NATO főtitkára lesz, ráadásul magyar támogatással? Jelen állás szerint akár még ez is bekövetkezhet, bár a valószínűsége azért nem nevezhető egetverőnek.