Pataky István

Pataky István

Közép-kelet-európaiak román kakukktojással

2019. július 10., 09:012019. július 10., 09:01

Az már most nyilvánvaló, hogy az Európai Unió évek óta súlyosbodó válsága nem az elkövetkező öt évben fog megoldódni. Az intézmények élére jelölt személyek, de a kiválasztás módja körül kialakult hangos viták sem jeleznek pozitív változást. Mindez nem meglepetés, többnyire erre lehetett tippelni a május végi megmérettetés előtt.

Igazi bozótharc kezdődik az Unión belül az erősebb befolyásért, a sikeres lobbikért. A politika iránt érdeklődők számára érdekesebb lesz az EU, azok viszont megint csalódnak, akik arra számítottak, hogy Brüsszel valamiféle váratlan konszenzus révén a polgárok felé fordul és elkezd komolyan foglalkozni az őket érdeklő, érintő témákkal. Olyanokkal, mint az egész kontinensen romló szociális helyzet vagy a migráció. A színjáték nagyobbik részét a Párizs és Berlin között zajló presztízs-, illetve hatalmi háború fogja elvinni, ehhez tud csatlakozni a kisebb csatákban valamelyik fél oldalán az EU többi játékosa.

Az Unión belül egyelőre biztos pontnak tűnik a közép-kelet-európai együttműködés. A visegrádiak egységes fellépése és bizonyos esetekben hatékony kiegészülése a balti államokkal, Horvátországgal, Szlovéniával vagy Romániával kifejezetten eredményes lehet a mostani káoszban. A nagyjából azonos gazdasági helyzet miatt az érdekazonosság természetes. Ha a térségbeli vezetőknek sikerül hosszú távon is átlépni a történelmi helyzetekből vagy éppen ideológiai megközelítésekből adódó cicaharcaikon, az egyre erősebb külső bomlasztási kísérletek sem járhatnak sikerrel. Magyar–szlovák viszonylatban a lehető legbiztatóbb, hogy Zuzana Čaputová, Szlovákia három hete beiktatott új, liberális államfője holnap Budapestre látogat, konzervatív kollégája, Áder János meghívására. A vizit rácáfol a károgókra, akik a szlovákiai elnökválasztás végeredményének kihirdetése után az államközi kapcsolat megromlását várták. A visegrádiak éppen azoknak mutatnak követendő példát, akik valamiféle általuk kitalált mérce szerint várják el az uniós integráció mélyítését. Itt, a „periférián” van négy ország, amely megmutatja, hogy lehet ideológiai nézeteltérések mellett is szoros érdekszövetségben tevékenykedni. Valahogy így kellene ezt Európa-szerte.

Románia időnként – ha érdeke úgy szolgálja – feltűnik a közép-kelet-európai együttműködésben, de közben Brüsszelre, Berlinre és Párizsra figyel. A bátrabb külpolitikát szorgalmazó Liviu Dragnea börtönbe zárása után Viorica Dăncilă miniszterelnök szinte naponta fogad örök hűséget az éppen távozó uniós vezetőknek. Klaus Johannis államfő csak azt követően köszön jó reggeltet, miután Angela Merkel német kancellár kabinetjéből is megerősítették, hogy tényleg felkelt a nap. Dacian Cioloș pedig Emmanuel Macron elnök engedélye nélkül tán még francia feleségének sem mondja el a véleményét. A román politikai erők egy szempillantás alatt magyarellenességbe hajló patriotizmusa Brüsszelben láthatatlanná zsugorodik. A térségbeli egység kialakulását akadályozni igyekvők egyelőre ideális partnert találnak Romániában, miközben Bukarestben észre sem veszik, hogy eszközként használják őket.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ne az adófizető vigye el a balhét a felelőtlen költekezés miatt

A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.

Balogh Levente

Balogh Levente

Elsöpör az AUR-hullám?

Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.

Gazda Árpád

Gazda Árpád

Huszárok a sós vízben

1916. szeptember 20-án az Erdélybe betörő román hadsereg egyik ágyúlövedéke Vízaknán léket robbantott a hegy oldalában, és a korábban elárasztott sóbányából kitóduló sós víz három 1848-as huszár konzerválódott holttestét is magával sodorta.