Makkay József

Makkay József

Közbiztonsági kérdés: négyezer medve helyett nyolcezer él az ország erdeiben

2023. november 14., 12:102023. november 14., 14:14

2023. november 14., 12:102023. november 14., 14:14

Senki nem várja jobban a medvék téli álmát, mint az erdélyi állattartó gazdák. Miközben a környezetvédők és a politikusok egy része cinkosan hallgat az Erdély-szerte egyre nagyobb károkat okozó medvejárásról, a környezetvédelmi minisztérium megyei kirendeltségei bürokratikus útvesztőkbe kényszerítik a kárrendezés miatt kilincselő gazdákat. A hegyvidékhez közeli települések határa a senki földjére hasonlít, ahol nem csak a háziállat, hanem az ember számára is veszélyes a kóricálás.

Pedig nem mindig volt ez így Romániában. Az 1989-es rendszerváltás után önállósodó vadászegyesületek gyakorlatilag 2016-ig végezhettek a szó szoros értelmében vett vadgazdálkodást, beleértve a medvepopulációk számának szinten tartását. Ez utóbbi azt jelentette, hogy évente mintegy 400-500 medvét lehetett kilőni, és a vadat trófeaként értékesíthette a vadásztársaság. A rendszerváltást követő két évtizedben is jegyeztek vadkárokat, de ezek aránya összehasonlíthatatlanul kisebb volt az utóbbi hat évben nyilvánosságra került adatokhoz képest.

2016-ban gyökeres fordulat történt, amikor a Dacian Cioloș vezette technokrata kormány környezetvédelmi minisztere, Cristiana Pașca Palmer ökológus – hat ,,méregzöld” civil szervezet nyomására – leállította a medvevadászatot. A rendszerváltás óta először, 2016-ban egyetlen medvét sem lőttek ki.

Összekaccsintva a zöldekkel, a miniszter asszony a vadásztársaságokat hibáztatta, amiért úgymond halomra lövik a medvéket, hatalmas károkat okozva a medvepopulációk fennmaradásában. Először történt meg az is, hogy a vadgazdálkodásért felelős szakembereket nem kérdezte meg a szakminisztérium. A programok kidolgozásában csak a zöldszervezetek véleménye számított, akik európai uniós pénzen érzékenyítő kampányokba kezdtek, mintegy közellenségnek kikiáltva a vadászokat és a vadgazdálkodási szakembereket.

Az ultraliberálisként viselkedő Cioloș-kormány közben szerencsére megbukott, de a vadgazdálkodást megbénító intézkedései azóta is éreztetik hatásukat. A kétezres évek elején kiadott 400-500 kilövési engedély 2017-2018-ban 140 példányra csökken, ami évi hetven medve vadászatát jelentette.

A következő két esztendőben hasonló döntés született, amit időnként megtoldottak néhány nagyon veszélyes vad kilövésével. Távozásakor Tánczos Barna RMDSZ-es miniszter nagyobb kilőhető létszámot hagyott jóvá, utódja azonban ismét visszatért a 140-es létszámhoz.

Az RMDSZ törvénytervezete visszavezetné a normalitást a medvepopulációkat szabályozó vadgazdálkodásba, de egyelőre kérdéses, mi lesz a sorsa. A mai kormánykoalícióban van-e politikai akarat ahhoz, hogy a ,,medvekérdésben” is szembenézzenek a valósággal?

A Brassóban székelő Marin Drăcea Országos Erdészeti Kutatóintézet (ICAS) kutatása és friss szaktanulmánya szerint Romániában mintegy 8000 medve él, miközben az ország erdei négyezer medvének biztosítanak természetes életteret. Szakemberek szerint kétszer akkora a romániai medvepopuláció, mint amit erdőségeink megbírnak. Ezzel magyarázható az élelmet kereső rengeteg nagyvad kószálása erdőkön, mezőkön és állattartó portákon egyaránt.

Vadgazdálkodási szakemberek úgy látják, a Brüsszelből támogatott környezetvédők hangoskodása mögött az állhat, hogy az Európai Bizottság Romániában szeretné megőrizni a Nyugat-Európából kiveszett európai medvepopulációt. Ezt a teóriát erősíti az a tény is, hogy a bukaresti környezetvédelmi minisztérium az évek során állítólag többször felajánlotta uniós tagországok számára, hogy a Romániában befogott medvéket Franciaországba, Németországba, Olaszországba vagy az északi államokba szállítsák, amire mindannyiszor elutasító választ kapott. Ezeket a híreket nyilván nehéz megerősíteni vagy cáfolni, de életszerűen hangzanak.

Mindeközben az állattartó gazdák elkeseredettsége napról napra nő. Sok erdélyi településen azért nem találnak pásztort a tehenek, birkák és kecskék mellé, mert senki nem akarja kockáztatni az életét a medvetámadások miatt. A vérengző nagyvad előtt senki és semmi nincs biztonságban, medvetámadások esetén a védelemre használt villanypásztor alig használt valamit.

A romániai gazdáknak mégis az ad némi reményt, hogy jövőre választási év lesz. A politikum számára ez elég indok arra, hogy végre megoldást találjanak a hosszú évek óta húzódó medvekérdésre. Amely már rég nem környezetvédelmi, hanem közbiztonsági kérdés.

2 hozzászólás Hozzászólások

Ezt olvasta?

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Az RMDSZ, a kormányzás és a feketeleves

Bár a közelgő parlamenti és államfőválasztás kampányának zaja eltereli a figyelmet számos lényeges elemről, a választópolgároknak ajánlott azzal a tudattal készülniük a novemberi-decemberi szavazásra, hogy jövőre nehéz idők köszöntenek be Romániában.

Balogh Levente

Balogh Levente

Trump visszatér: Európa lépéskényszerben, a magyarok örülhetnek

Donald Trump győzelme nyomán nem oldódnak meg a világ gondjai egy csapásra, sőt gazdasági tervei miatt Európa is aggódhat, de esély nyílhat a háborús konfliktusok lezárására, magyar szempontból pedig gyökeres változás várható a jó irányba.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Politikai csatlós-e a választópolgár?

A körülmények úgy hozták, hogy a világ nagyon sok országában rendeztek választásokat ebben az évben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Csak a PNL menthet meg a PSD, az AUR, Orbán és a gonosz földönkívüliek összeesküvésétől!

Ha a kétségbeesett vagdalkozással ötvözött szánalmas vergődés olimpiai sportág lenne, a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) Nicolae Ciucă elnökkel az élen komoly éremesélyekkel indulhatna.

Balogh Levente

Balogh Levente

Lehet Moldovának orosz vagy román helyett európai jövője?

Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.

Makkay József

Makkay József

A román elnyomástól félnek Moldova nemzeti kisebbségei

A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?

Balogh Levente

Balogh Levente

Vigyázat, románok, jön a veszélyes magyar áram és gáz!

A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.