Makkay József

Makkay József

Kormányzati szerencsejáték

2019. március 28., 08:212019. március 28., 08:21

2019. március 28., 08:312019. március 28., 08:31

Úgy tűnik, az igazságügyi jogszabályok önkényes módosításainak belföldi és európai botránya eltörpül a nagyobb gond mellett, amelyet a román kormány hűbelebalázs módjára elindított „gazdasági reformja” okoz.

Ahogyan egy jó nevű román gazdasági elemző fogalmazott, a Viorica Dăncilă kormányfő felügyelete alatt bevezetett új gazdasági játékszabályok – a nagy pénzügyi és energetikai cégeket megsarcoló gyakorlat és egyéb meredek módszer – Donald Trump unortodox gazdaságpolitikájára hasonlít, csakhogy Románia nem az Egyesült Államok. Ami erőpolitizálásból sikerülhet a világ legerősebb államának, az nem biztos, hogy bejön az Európai Unió legszegényebb országában.
Már csak azért sem, mert a román módszer jellegzetesen Dămbovița-parti elemekből áll össze: tűzoltómunkában összeeszkábált törvénytervezetekből, amelyek ráadásul úgy próbálnak beavatkozni a szabadpiac rendjébe, hogy a kormány szabályozná a bankközi kamatlábat (ROBOR), illetve a bankkölcsönök kamatait is, ami piacgazdasági körülmények között gyakorlatilag kivitelezhetetlen. A jellegzetesen bukaresti elképzelésnek vannak ugyan előzményei más európai országokban is – mint ismeretes, az Orbán-kormány 2010-ben vezette be a bankadót, amit pár éves időszak után ki is vezetett a piacról –, ezek azonban merőben más megközelítésben juttatták pluszpénzhez az államkasszát. A bukaresti módszer a pénzügyi piac belső rendjét felborítva ígér olcsó kamatozású hiteleket az embereknek. Mintha legalábbis törvénnyel lehetne szabályozni, hogy mennyi legyen a boltban egy kilogramm kenyér vagy egy kg hús ára...

Ez az elképzelés is egy a sok közül, amivel az állami szektorban hirtelen megemelt fizetések miatti pénzügyi gondokat igyekszik orvosolni a kormány. Egy olyan esztendőben, amikor az 5 százalék fölötti gazdasági növekedésre „belőtt” állami költségvetés – a kisebb GDP-bővülés miatt – előreláthatólag hatalmas hiánnyal fog küszködni, újabb inflációhoz és a beruházások további csökkenéséhez vezet majd. Ez azért sem érheti meglepetésként a román kormányt, mert az elmúlt hónapokban sok gazdasági szakember kongatta meg a vészharangot, és figyelmeztetett arra, hogy az EU-s átlag fölötti gazdasági növekedést – ami 2017-ben 7 százalék volt – felváltja a biztos lassulás vagy a recesszió időszaka. Romániának ebben már bőven volt része, hiszen a 2008-as gazdasági válság előtti rekordnövekedést rekordzsugorodás követte, az Emil Boc vezette kormány pedig csak kemény megszorításokkal tudta egyenesbe hozni korábban a Tăriceanu-kabinet által kiürített államkasszát.

Nem vitás, hogy egy olyan gazdasági mélységekben vergődő országban, mint Románia – ahol a legtöbb népjóléti mutató az EU sereghajtói közé sorolja az országot –, nehéz stabil növekedési pályára állítani a gazdaságot, főleg olyan körülmények között, amikor a gazdag nyugat-európai országok munkaerő-elszívó hatása óriási. Az egyre nagyobb gondot okozó munkaerőhiányra érdemben csak hathatós fizetésemeléssel lehet válaszolni, de ez nem lehet öncél, hiszen fenntartható gazdasági teljesítmény nélkül a cégek ördögi körbe kerülnek. A fizetésemelés tehát jobbára csak az állami szektornak „jön be”, de ott aztán nagyon, így a cégeket kétszeresen megnyomorítja az állam az adókkal és illetékekkel.

A szociáldemokrata kormányzat gazdaságpolitikája inkább szerencsejátékra, mintsem kiszámíthatóságra emlékeztet. Jó esetben bejönnek a számításaik, de nagyobb valószínűséggel buknak rajta. Persze nem ők, hanem az ország.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Mainstream pártok, koalíciós botrányok, megszorítások és kommunista nosztalgia

Ahogy az várható volt, a megszorító intézkedések miatt egyre durvábbak a viták a PSD és a PNL között, a PSD pedig olyan beleéléssel játssza az ellenzéki párt szerepét, hogy a végén még tényleg elhisszük: hajlandó felrobbantani a koalíciót.

Balogh Levente

Balogh Levente

Trump a háborút választotta?

Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.

Páva Adorján

Páva Adorján

Székelyföld és a román futball agresszorai

Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.

Gazda Árpád

Gazda Árpád

A „Fogjuk meg, s vigyétek!” politikájától az „Utánam, vitézek!” politikájáig

Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.

Balogh Levente

Balogh Levente

Kit és hogyan büntessünk a megszorítások miatt?

Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.

Balogh Levente

Balogh Levente

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.