Balogh Levente

Balogh Levente

Kormányválság, válságkormány

2021. szeptember 03., 09:582021. szeptember 03., 09:58

Romániában a normalitást a hosszas kormányválságok jelentik, amelyeket néha megszakít egy-egy rövidebb nyugalmi állapot.

Ezúttal a kormány vezető erejét adó PNL és az USR–PLUS között robbant ki a koalíció felmondásáról szóló fenyegetőzésig menő vita, miután Florin Cîțu miniszterelnök váratlanul a kormányülés napirendjére tűzte az 50 milliárd lej értékű vidékfejlesztési programot, amelyet azonban a koalíciós partner nem fogad el a PNL és az RMDSZ által kidolgozott formában. Mindezek nyomán odáig ment, hogy Stelian Ion igazságügyi miniszter átlátszó kifogásokkal szabotálta a program jóváhagyását, ami miatt a miniszterelnök rövid úton menesztette.

Az USR–PLUS némi joggal panaszolta fel a kormányfőnek, hogy az a tudta nélkül tűzte napirendre a programot. Cîțu sietsége viszont érthető, hiszen éppen vadul kampányol, elvégre a hónap végén a PNL elnökválasztó tisztújító kongresszust tart, amelyen ő Ludovic Orban jelenlegi pártelnök legfőbb kihívója. Márpedig a liberális párt helyi potentátjait minden bizonnyal jóval könnyebb meggyőzni arról, hogy Cîțu az egyetlen igazán alkalmas jelölt a párt vezetésére, ha ezt a települések infrastruktúrájának fejlesztésére szolgáló jelentős összegek meglebegtetésével is alátámasztja. Ugyanakkor – szintén a tisztújító kongresszusra hangolva – Cîțu ezzel a gesztussal azt is jelezni próbálja, hogy nem gyenge kezű, hanem keményen odacsap, ha megkérdőjelezik az autoritását.

Ugyancsak indokolhatja a határozott kiállást a PNL siralmas támogatottsága. Megtörténhet, hogy ezért tartotta alkalmasnak az időpontot Cîțu a PNL szavazótáborára hajtó USR–PLUS megrendszabályozására, mivel a koalíciós partner népszerűsége szintén csökkenőben. Így a kormányfő és tanácsadói arra számíthattak, hogy ilyen körülmények között nem áll érdekében a koalíció felrobbantása, vagy ha igen, az előre hozott választások kikényszerítése semmiképp, mivel ezzel csak a PSD-t és az AUR-t hozná kedvező helyzetbe. Ezért akár egy kisebbségi kormányt is hajlandó lenne támogatni. Ebben a jelek szerint némileg elszámolták magukat – az USR–PLUS-ban erősebb a bosszúvágy a józan észnél, így az AUR-ral is hajlandó tárgyalni egy esetleges bizalmatlansági indítvány közös benyújtásáról. Amihez ezúton kívánunk jó egészséget – csak ezek után majd senki se szidja a PSD-t, ha esetleg az AUR-ral lép szövetségre, miután a magát a jogállamiság legfőbb őrzőjének kikiáltó USR–PLUS kihozta a szélsőséges pártot a politikai karanténból.

Persze az USR–PLUS részéről kimondottan jól hangzik az a retorika, hogy a program kapcsán csupán annak szeretnék elejét venni, hogy azon keresztül a pártklientúrákat tömjék ki pénzzel – más kérdés, mennyire hiteles ez az érv. A jelek szerint ugyanis nem feltétlenül itt kell keresni a heves ellenkezés okát, hanem egy inkább szimbolikusnak számító ügyben. Az USR–PLUS társelnöke, Dacian Cioloș kottyintotta el, hogy egy korábbi megállapodás értelmében a vidékfejlesztési program ügye nem kerülhetne napirendre mindaddig, amíg nem sikerült megegyezni a bírák és ügyészek által elkövetett törvénytelenségeket vizsgáló ügyészség felszámolásáról. Ami az USR–PLUS egyik legfőbb kampánytémája volt, Stelian Ion igazságügy-miniszter – akiért egyáltalán nem kár – már-már rögeszmésen próbálta keresztülverni a koalíción.Vagyis a jelek szerint politikai zsarolással állunk szemben, ami árukapcsolást szeretne elérni: a PNL és az RMDSZ projektje csak akkor valósulhat meg, ha cserében az USR–PLUS-é is. Ami nem szokatlan politikai berkekben, csakhogy az ilyen helyzetekben az arányokra sem árt odafigyelni.

Nos, ebben az esetben az egyik serpenyőben egy több tízmilliárdos fejlesztési program áll, míg a másikban egy fixa idea, amelyhez az USR–PLUS irracionálisan ragaszkodik – nevezetesen az, hogy a felszámolandó ügyészség hatásköreit a korrupcióellenes ügyosztály kapja. Ezért van feszültség és patthelyzet már hónapok óta a koalícióban, és a jelek szerint ez lehet az egyik oka az USR–PLUS mostani hisztérikus reakciójának. Ami annyiban érthető, hogy a párt ezen kívül kevés kézzelfogható és érdemi tervezettel állt elő, de azért lássuk be: az ország szempontjából határozottan nem tűnik létfontosságúnak. Arról nem is beszélve, hogy hány, még a fejlesztési tervnél is fontosabb probléma tornyosul a kormány előtt – aktualitásként elég csupán a körültekintés nélkül elfogadott árliberalizáció nyomán egekbe szökő összegű, a polgárokat egyre nehezebb anyagi helyzetbe hozó gáz- és villanyszámlákat felhozni. Eddig valahogy nem tűnt úgy, hogy az USR–PLUS ennek a megoldásába akkora energiákat ölne, mint az ügyészség jelképesnél alig több hasznot hajtó felszámolásába.

Igaz, ebben a témában a kormány egészének akadna még bőven tennivalója ahelyett, hogy a kormánypártok egymással viaskodnának. Meg hát volna itt még valami járvány is...

1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ne az adófizető vigye el a balhét a felelőtlen költekezés miatt

A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.

Balogh Levente

Balogh Levente

Elsöpör az AUR-hullám?

Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.

Gazda Árpád

Gazda Árpád

Huszárok a sós vízben

1916. szeptember 20-án az Erdélybe betörő román hadsereg egyik ágyúlövedéke Vízaknán léket robbantott a hegy oldalában, és a korábban elárasztott sóbányából kitóduló sós víz három 1848-as huszár konzerválódott holttestét is magával sodorta.