Balogh Levente

Balogh Levente

Koalíciós kampányüzemmód

2023. január 27., 11:032023. január 27., 11:03

Nem tévedtünk nagyot, amikor 2021 novemberében keltezett vezércikkünkben azt írtuk: a bukaresti kormánykoalíció működését szabályozó, akkor aláírt megállapodásban kódolva van a konfliktus annak nyomán, hogy az rögzíti: a kormány mandátumának felénél a két román párt, a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elcseréli egymással a miniszterelnöki tisztséget és több, jelentős pénzek fölött rendelkező minisztériumot.

Hiszen a román belpolitikai élet sajátosságait és a pártok politikusait ismerve különösebb jóstehetség sem kellett ahhoz, hogy előre látható legyen: a fontos (értsd: pénzes) minisztériumok fölötti rendelkezés legalább annyira lényeges egy párt számára, mint a miniszterelnöki tisztség.

Még úgy is, hogy idén elvileg „békeév” van, hiszen nem tartanak választásokat.

Csakhogy jövőre viszont választási szuperév lesz, parlamenti, önkormányzati, európai parlamenti és államfő-választással is súlyosbítva.

Ezért aztán a kormány legerősebb pártjának számító PSD vezető politikusai közül egyre többen állnak nyilvánosság elé azzal, hogy módosítani kellene a koalíciós megállapodást.

Persze arra igényt tartanak, hogy a PNL az abban foglaltak értelmében májusban átadja nekik a miniszterelnöki tisztséget, azt viszont a jelek szerint már nagyon nem szeretnék, ha át kellene adniuk a liberálisoknak a pénzügyi és a közlekedési tárcát, hiába kapnák meg értük cserébe az európai forrásokért felelős és az igazságügyi minisztériumot.

Mindennek érdekében pedig menet közben változtatnának a játékszabályokon, ami annak fényében nem meglepő, hogy Romániában az adott szó, vagy az írásos megállapodások be nem tartása még ma is igencsak gyakori.

Az ok természetesen az, hogy két olyan, befolyásos minisztériumról van szó, amely nagyon jól jön a választások előtt.

Hiszen a pénzügyminisztérium sáfárkodik az ország költségvetésével, és hagyja jóvá a többi tárca, illetve a kormánynak alárendelt intézmények büdzséjét.

A közlekedési minisztérium pedig Romániában kulcsfontosságú, hiszen az ország közúti és vasúti infrastruktúrája igencsak hiányos. Most viszont az EU-s helyreállítási tervnek köszönhetően pénzeső hull az autópálya-építési és vasút-korszerűsítési beruházásokra, így a közlekedési tárcát birtokló párt számára a következő időszak kitűnő alkalmakat hozhat az önfényezésre.

Ha ugyanis a PSD megtarthatná a tárcát, és májustól az immár PSD-s miniszterelnök – vélhetően Marcel Ciolacu pártelnök – pózolhatna a szociáldemokrata miniszterrel közösen az avatásokon, az jelentős presztízsnövekedést hozhat a pártnak.

Persze csak akkor, ha sikerül túllépni a sztrádaépítéseket övező problémákon, és valóban sikerül is értékelhető hosszúságú aszfaltcsíkot átadni a forgalomnak.

Mindennek természetesen a PNL is tudatában van, nem véletlen, hogy nem akar lemondani arról a lehetőségről, hogy a jelentős összegek felett liberális miniszter rendelkezhessen – és így azokból különböző csatornákon át a párt holdudvara is kapjon valamit, ami nagyon fontos lenne a választási kampány finanszírozása szempontjából is –, illetve hogy ő vághassa majd át a szalagokat, és jelenthesse be az újabb, nagyszabásúnak ígérkező beruházásokat.

És hogy a nagy újraosztást a harmadik koalíciós párt RMDSZ se ússza meg, a kiszivárgott hírek szerint a PSD azzal kompenzálná a liberálisokat, hogy elvenné a magyar szervezettől a szintén sok pénz fölött rendelkező fejlesztési tárcát, és odaadná nekik – hogy a magyarok is érezzék a törődést, és tudják, hol a helyük.

Persze Marcel Ciolacu PSD-elnök most még azzal igyekszik a kedélyeket nyugtatni, hogy ha nem sikerül „jobb megoldást találni”, akkor májusban az előzetes megállapodás szerint zajlanak majd le a cserék a két párt között – ám nem mernénk mérget venni arra, hogy ez valóban így is lesz.

Már csak azért sem, mert a párt befolyásos politikusai előbb-utóbb teremthetnek olyan közhangulatot, hogy nem a szószegés jelentené a legnagyobb presztízsveszteséget számára a PSD politikusai, helyi önkormányzati vezetői és szavazói szemében, hanem az, ha nem tenne meg mindent azért, hogy a párt birtokában maradhassanak a kulcsfontosságúnak tekintett tárcák.

Másrészt pedig azért, mert természetesen ő is szívesen tartaná párton belül a két miniszteri tisztséget.

Vagyis a jelek szerint hiába nincs idén választási év, a kormánypártok – különösen pedig a PSD – máris elkezdték bejáratni a kampánymotort. A fő célpontot pedig jelenleg nem az ellenzék, hanem a koalíciós partner PNL jelenti. Ezt jelzi többek között az is, hogy az utóbbi hetekben egyre több PSD-s politikus fogalmazott meg bírálatokat liberális miniszterekkel szemben.

A konfliktus pedig a kormányfői tisztség és a miniszteri posztok cseréje tervezett időpontjának közeledtével várhatóan egyre csak élesedik majd.

A kérdés csak az, hogy a korai kampányüzemmód milyen hatással lesz a kormányzásra, és ezzel az ország sorsára. Na meg az, hogy a PSD hajlandó lenne-e bevállalni azt, hogy – kihasználva továbbra is magas támogatottságát – addig feszítse a húrt, hogy koalíciós szakítást, ezzel pedig előre hozott választást idézzen elő.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

De hova álljanak a románok?

A Donald Trump elnökválasztási győzelme nyomán átalakulóban levő világrend kapcsán sokan érezhetik úgy, hogy kicsúszik a lábuk alól a talaj – de kevés ország érezheti annyira intenzíven, mint Románia.

Balogh Levente

Balogh Levente

Antonescu: messiás, sírásó vagy egérút?

Igencsak magasra emelték a bukaresti kormánykoalíció politikusai – Kelemen Hunorral az élen – a tétet a májusban esedékes megismételt elnökválasztás kapcsán. Talán egy kicsit túl magasra is.

Balogh Levente

Balogh Levente

Ki nyert Georgescu eltiltásával, és miért lehet ez veszélyes a magyarokra is?

Elöljáróban szögezzük le: örvendetes, hogy a szélsőjobboldali, magyargyűlölő szervezeteket és politikusokat éltető, összeesküvéselmélet-hívő Călin Georgescu nem lehet Románia elnöke. Eltiltása azonban magyar szempontból is veszélyes precedens lehet.

Makkay József

Makkay József

Nem elnéző a rendőrség, haragszanak a sofőrök

Elképedve olvassák a gépkocsivezetők a rendőrség büntetésözönéről szóló híreket, amelyek sokak számára úgy hatnak, mintha a közlekedésrendészet elszabadult hajóágyúként rontana a békés autósokra.

Páva Adorján

Páva Adorján

Georgescu Muskétása és a nagyhatalmi Monopoly

Elon Musk Romániát érintő posztolgatásai legalább egy percre gondolkodóba ejthetik az új amerikai politikai szuperhősöknek szurkoló erdélyi magyarokat is: tényleg ez az a sztori, aminek a végén mi is tapsolni fogunk ebben a nagyhatalmi Monopolyban?

Balogh Levente

Balogh Levente

Trump, Zelenszkij, Ukrajna és Európa helye a világban

Mi tagadás, egyik félnek sem válik dicsőségére az Ovális Irodában lezajlott vita – ám jó tanulság Zelenszkij és mindenki más számára, hogy aki kitartóan, teljes testsúlyát bevetve rázza a pofonfát, azt előbb-utóbb a feje búbjáig beborítja a termése.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Amerikai hátszél Georgescunak?

Engedik-e indulni a bukaresti hatóságok Călin Georgescut a májusi államfőválasztáson? Kétségtelenül ez a kérdés foglalkoztatja jó ideje a romániai választóknak a közélet iránt érdeklődő részét, de persze magukat a politikai élet szereplőit is.