Pataky István
2020. október 05., 08:082020. október 05., 08:08
Még kis sem józanodtak a sikerüket ünneplő, vagy a kudarcuk miatti bánatukat alkoholba fojtó polgármesterek, tanácsosok, kisebb-nagyobb pártvezetők, máris nyakukon az újabb kampány. A politikai tétek nem kicsik. A decemberi győztesek akár négy évre is zavartalanul berendezkedhetnek, újabb megmérettetés 2024-ig nem lesz.
A helyhatósági választások nagyjából azokat az eredményeket hozták, amelyekre számítani lehetett. Ezekből kiindulva nagy tételben lehet fogadni a Nemzeti Liberális Párt (PNL) magabiztos első helyére a törvényhozói mandátumokért zajló versengésben. A járványhelyzet várható súlyosbodása ezt lényegesen már aligha fogja befolyásolni, az újonnan pozícióba került PNL-es településvezetők viszont lendületet adhatnak a kampánynak.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) friss sikerei a nagyvárosokban a párt előretörését, megerősödését jelzik, de a mostani pillanatkép csalóka lehet, decemberben más logika alapján szavazhatnak azok, akik most egy-egy szimpatikus, esetleg karizmatikus USR-es polgármesterjelölt mellett sorakoztak fel. Bár a PNL és az USR közötti rivalitás egyre hangsúlyosabban jelenik meg, ez a most startoló kampányban aligha fog átcsapni valamiféle leszámolósdiba. Mindkét formáció tisztában van azzal, hogy a következő bukaresti kormány stabilitásához elengedhetetlen az ő koalíciójuk, s ennek a szövetségnek reális alternatívája ma nincsen. Ráadásul egyik párt szavazóbázisa sem díjazná, ha a szociáldemokraták további gyengítése helyett egymással lennének elfoglalva a PNL és az USR kampánystábjai.
A Szociáldemokrata Pártnak (PSD) nem sikerült a kisebb csoda, a bukaresti főpolgármesteri pozíció megtartása, de a sokak által várt összeomlásról szó sincs. Egy viszonylag alacsony szavazói részvétel mellett a PSD még a jelenlegi szürke pártvezetéssel is erős ellenzékként működhet. Szövetségesnek pedig továbbra is ott marad a törvényhozásban Victor Ponta Pro Románia Pártja.
Ami az RMDSZ-t illeti, Kelemen Hunorék abban bízhatnak, hogy a most megválasztott, vagy posztjaikon megerősített településvezetők által vezényelt mozgósítás mellett sikerül egy olyan kampányt felépíteni, amely az etnikai érdekképviselet fontosságának hangsúlyozását ötvözni tudja a modernizációs projektekkel. Ezt egészítené ki a magyar kormány részéről garantáltan érkező újabb politikai támogatás. Az öt százalékot meghaladó eredményhez valószínűleg ezúttal is fontos lesz, hogy ne legyen nagyon magas az országos választói hajlandóság, a magyarok részéről ugyanis szinte kizárt a nagy tömegeket megmozgató lelkesedés. Az RMDSZ-nek közben szorítania kell a PNL és az USR visszafogottabb szerepléséért és a Népi Mozgalom Pártja parlamenti küszöb alá szorulásáért.
Ezek lennének a féltelei egy olyan politikai helyzetnek, amelyben jutna mozgástér a magyar formációnak is a hatalmi képlet kialakításakor. Az ellenzékbe szorulás a PSD mellett ugyanis egyenlő lenne egy többéves bukaresti karanténnal.
Minden jel szerint december 6. után új fejezet kezdődik Románia belpolitikájában. Kiteljesedhet a Iohannis-éra. Hogy ez jót jelent-e ennek a sokat megélt országnak, az később derül ki. Optimizmusunknak határt szab, hogy egy kis ízelítőt már kaptunk belőle.
Balogh Levente
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Balogh Levente
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Rostás Szabolcs
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
Balogh Levente
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Balogh Levente
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
Balogh Levente
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
Rostás Szabolcs
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
szóljon hozzá!