2011. szeptember 27., 10:162011. szeptember 27., 10:16
A szurkolók természetesen minden olyan intézkedést dicséretesnek tartanak, amelyet a korrupció hálójában vergődő labdarúgás felszabadítása érdekében hoznak, és a román szövetség végrehajtó bizottságának két tagja, Sorin Ţerbea marosvásárhelyi üzletember és a bíróvezér Vasile Avram lekapcsolásával az ügyészek most azt a látszatot keltik, hogy a két és fél évvel ezelőtt elindított hadjárat nem ért véget. Akkor a Cornel Penescu nevével fémjelzett botrány nyomán az FC Argeşt kizárták az élvonalból, az üzletember rács mögé került, és Gheorghe Constantint, a játékvezetők ténykedését felügyelő bizottság fejét is bilincsbe verve helyezték előzetes letartóztatásba.
Az ügyről legutóbb tavaly májusban lehetett hallani, amikor a már szabadlábon védekező Penescut nem sikerült visszatenni a hűvösre. A per még mindig zajlik, de a román labdarúgás legnagyobb – napvilágot látott – korrupciós botrányának központi figurája állítólag ma már köszöni, jól van, és azon fáradozik, hogy cégei ismét felfussanak. A mostani forgatókönyv nagyjából ugyanaz: végy egy kis klubot, az ehhez közel álló üzletembert vádold meg azzal, hogy lefizette a bírói testület főnökét, verd őket bilincsbe, és akkor per pillanat mindenki elhiszi: Romániában kegyetlenül elbánnak azokkal, akik csúnya dolgokat csinálnak. A történések láttán nem is az a fő kérdés, hogy a vásárhelyi klub valóban bűnös-e, ugyanis jól tudjuk, a vezérszálakat nem a Trans Sil-stadionból mozgatják. És amíg az ügyészek nem a bukaresti Dâmboviţa-parton vetik ki hálójukat, elképzelhetetlen, hogy az igazi nagy halak horogra akadjanak. A késlekedés miatt pedig lassacskán már senki nem hiszi el, hogy a román futballt ténylegesen meg lehet tisztítani.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.