Rostás Szabolcs
2022. január 04., 09:342022. január 04., 09:34
„Várjuk a szebb jövőt, mint a lövészárokban a katonák, aztán vagy eljön, vagy nem” – mondta Moldovan bácsi nem sokkal azután, hogy lehozták az intenzívről, és három beteghordozó nagy nehezen áthelyezte a hordágyról a kórtermire.
Háborús élményeket nem saját tapasztalat útján szerzett, viszont sok mindenen keresztülment az elmúlt hetven évben, legfrissebb viszontagsága, hogy két hónapig ápolták koronavírussal Covid-kórházban, hogy a makacs tüdőgyulladásból kigyógyulva átkerülhessen egy másik egészségügyi intézménybe, műtétre. „A perspektíva, az hiányzik ebből az országból” – hangzott a bölcselete, miközben megkérte a nővért, nyisson ablakot a gesztenyefás kertre való pazar kilátás kedvéért. Saját sorsa felől nem aggódott, mert tudta, semmi sem tart örökké.
Nos, távlatok terén egyértelműen nem áll túl jól Románia, erről legtöbbet az a 4–5 millió főre becsült honfitársunk tudna a legtöbbet beszélni, aki az elmúlt három évtized során elhagyta az országot. „Lábbal szavaztak”, szokták nem egészen politikai-szociológiai terminussal megfogalmazni, hogy külföldre vándoroltak, így mondva véleményt a hazai kilátásokról. Az itthon maradottaknak pedig be kell érniük az életszínvonal emelkedésének, az új, egészségügyi és tűzvédelmi szempontból egyaránt biztonságos kórházak, a korszerű, angolvécével felszerelt iskolák örökös ígéretével, az évi 20–30 kilométernyi új sztrádakilométerrel. No és az illetékesek magyarázkodásával, miszerint tetszik, nem tetszik, ez van, nem tudják megígérni, hogy ez volt az utolsó eset, amikor kigyullad egy kórház, és tucatnyian életüket vesztik, amikor meghibásodik (vagy kigyullad, merthogy nálunk semmi sem tűzálló) a mozdony a semmi közepén, és az utasok órákig kénytelenek vesztegelni a hideg vagonokban étlen-szomjan.
Kérdéses persze, milyen perspektívát tud nyújtani lakói számára az az ország, amelynek legfőbb közjogi méltósága, államfője beismeri, hogy az állam kudarcot vallott a polgárai biztonságának megteremtését célzó erőfeszítései terén. Amikor a politikai elitnek nevezett táborok több hónapon keresztül képesek fenntartani egy már fennálló járványügyi vészhelyzetre, valamint energiaválságra halmozódó krízishelyzetet.
A közel két éve tartó koronavírus-járvány talán ettől fosztotta meg leginkább az embereket, a távlatokban gondolkodástól. Az állandó korlátozások, az egymást követő hullámok közepette sokan nem látják a kiutat, ennek a rendkívüli állapotnak a végét. A türelmetlenség érthető, csakhogy éppen az emberiség történelme szolgáltatja a megannyi példát arra, hogy bizony semmi nem tart örökké, sem a háborúk, sem a világjárványok. Az Egészségügyi Világszervezet szerint ha minden országba eljut a védőoltás, már idén legyőzhető a pandémia, az új, súlyos megbetegedést az elődjénél kisebb valószínűséggel okozó mutáció elhozhatja a nyájimmunitást, és megtanulunk együtt élni ezzel a vírussal is, mint a hagyományos influenzáéval.
Persze addig még sok van, és ha csak a január elsejétől beköszöntött újabb drágulásokat vesszük figyelembe, egyáltalán nem ígérkezik könnyűnek ez az év sem, viszont a kilátások sokkal kedvezőbbek, mint akár egy évvel ezelőtt, amikor épphogy felcsillant a védőoltás tömeges alkalmazása jelentette remény.
Azóta Moldovan bácsi is kapott két dózist a vakcinából. És ajándékként könyveli el, hogy sétálhat az unokáival.
Rostás Szabolcs
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
Balogh Levente
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Balogh Levente
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
Balogh Levente
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
Rostás Szabolcs
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
Balogh Levente
Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.
Gazda Árpád
1916. szeptember 20-án az Erdélybe betörő román hadsereg egyik ágyúlövedéke Vízaknán léket robbantott a hegy oldalában, és a korábban elárasztott sóbányából kitóduló sós víz három 1848-as huszár konzerválódott holttestét is magával sodorta.
szóljon hozzá!