Balogh Levente

Balogh Levente

Két térkép, egy rendelet és egy lemondás

2018. szeptember 28., 20:55

2018. szeptember 28., 20:55

Bár nem ringatjuk magunkat abban az illúzióban, hogy Valentin Popa oktatási miniszter azért mondott le tisztségéből, mert belátta: az oktatási tárca nevetségessé teszi magát azáltal, hogy vegzálni kezdte a székelyudvarhelyi Palló Imre Zene- és Képzőművészeti Szakközépiskolát, kijelenthető: az egyéb, kisebbségi szempontból hátrányos intézkedések mellett – lásd a román nyelv alsó tagozaton történő oktatását a diákok anyanyelvét többnyire nem beszélő román szaktanárokra bízó rendeletet – ez is olyan csepp volt a pohárban, amely miatt nem lehetett maradása.

Hiszen emlékezetes: miután Hargita megye prefektusa amiatt háborgott, hogy az iskola diákjai június 4-én, a nemzeti összetartozás napján Nagy-Magyarország térképét rajzolták fel az iskola udvarára, a minisztérium ellenőrző testülete szankciókat követel a tanintézet ellen, mivel álláspontja szerint politikai jellegű, szeparatista akció zajlott.

Az iskola igazgatója viszont elmagyarázta: land art technikával készült művészi alkotásról van szó, amelyet az iskola tanulói magyarországi testvériskolájuk diákjaival közösen kiviteleztek, a feladat ugyanis az volt, hogy rajzolják le azon területeket, ahol jelentős számú magyar közösségek élnek. Márpedig ebből a szempontból a Kárpát-medence jöhet először szóba, akár tetszik ez a bukaresti illetékeseknek, akár nem.

Hogy érzékeltessük a helyzet abszurditását: a magyar közösség körében eközben az verte ki a biztosítékot, hogy Nagyváradon a város főterén az úgynevezett centenárium alkalmából olyan kiállítást szerveztek, ahol egy 1919-es térképet is kiállítottak, amely a korabeli román politikum fékezhetetlen, de mondhatjuk úgy is, pofátlan mohóságának állít emléket. A térkép ugyanis a román területi követeléseket ábrázolja, „román tartományként” tüntetve fel Kelet-Magyarországot egészen a Tiszáig, Kárpátalja jelentős részét, illetve a mai Ukrajna és Bulgária jelentős területeit is.

Ha a magyar iskolában szervezett megemlékezést szeparatista politikai rendezvénynek vizionáló román oktatási minisztériumi illetékesek logikája mentén indulunk el, akkor ezt a kiállítást nyugodtan tekinthetnénk a Romániával szomszédos országok területi integritása elleni támadásnak. És kezelhetnénk annak bizonyítékaként, hogy Romániában egyes körök még ma sem elégednek meg az országnak az 1920-as trianoni diktátum útján az első világháború győztes hatalmai által juttatott, amúgy is indokolatlanul nagy kiterjedésű területekkel.

Az ügy kapcsán ismét csak tetten érhető, hogy vannak, akik más szemében hamarabb meglátják a szálkát, mint a magukéban a gerendát. Egyesekben nagyon kellemetlen érzéseket kelt, ha felidézik, hogy a Kárpát-medencét közel egy évezreden át a Magyar Királyság nevezetű államalakulat töltötte ki, és a legszívesebben betiltanának minden olyan kiadványt vagy rendezvényt, ami erre a román nemzeti mitológiával összeegyeztethetetlen történelmi tényre emlékeztet. De ettől még a tény tény marad: a „Nagy-Magyarországnak” nevezett állam létezett, erről jogunkban áll megemlékezni, és megtanítani a gyerekeknek a magyar történelmet.

És persze azt se felejtsük el, hogy nem Magyarország az, ahol a legfelsőbb politikai szinteken szorgalmazzák a határmódosítást, egy szomszédos ország bekebelezését. Hanem éppen hogy Románia, ahol egy volt államfő még elnöki minőségében vált a Moldovai Köztársaság államiságának felszámolása, annak Romániához csatolása legfőbb szószólójává. Szóval nem ártana némi önmérséklet és józan belátás az első világháború után megszerzett területeken élő őshonos magyar közösséget következetesen belső veszélyforrásnak tekintő, a maguk „Trianon-szindrómájának” foglyaként állandóan az Erdély elszakítására törő magyaroktól rettegő román körök részéről. Mert ha egy kulturális rendezvényen, megemlékezésen ismeretterjesztő céllal előkerül a történelmi Magyarország térképe, az jó esetben segíthet megérteni és feldolgozni a Trianonban történteket, és az ettől nem válik politikai, pláne nem szeparatista eseménnyé.

Még annyira sem, amennyire egy partiumi város főterén felállított Óriás-Románia térkép a további területszerzések vágyának bizonyítékává. Ezt azért éppen az oktatási tárcánál ildomos lenne tudni.
Popa miniszter távozása most szépségflastromnak jó, ám az igazi jóvátételt a román nyelv oktatásáról szóló rendelet visszavonása jelenti. Ami persze nem Popa pártbeli főnöke, Liviu Dragnea magyarbarátságának tudható be, hanem annak, hogy szüksége van az RMDSZ parlamenti támogatására most, amikor pártja belső lázadása közepette az ellenzék el akarja mozdítani a képviselőház éléről. Ezért ne álljunk itt le: a székelyudvarhelyi – és minden más magyar – iskola vegzálásának leállítása is kötelező feladat az oktatási tárca és a kormány számára.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Trump visszatér: Európa lépéskényszerben, a magyarok örülhetnek

Donald Trump győzelme nyomán nem oldódnak meg a világ gondjai egy csapásra, sőt gazdasági tervei miatt Európa is aggódhat, de esély nyílhat a háborús konfliktusok lezárására, magyar szempontból pedig gyökeres változás várható a jó irányba.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Politikai csatlós-e a választópolgár?

A körülmények úgy hozták, hogy a világ nagyon sok országában rendeztek választásokat ebben az évben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Csak a PNL menthet meg a PSD, az AUR, Orbán és a gonosz földönkívüliek összeesküvésétől!

Ha a kétségbeesett vagdalkozással ötvözött szánalmas vergődés olimpiai sportág lenne, a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) Nicolae Ciucă elnökkel az élen komoly éremesélyekkel indulhatna.

Balogh Levente

Balogh Levente

Lehet Moldovának orosz vagy román helyett európai jövője?

Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.

Makkay József

Makkay József

A román elnyomástól félnek Moldova nemzeti kisebbségei

A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?

Balogh Levente

Balogh Levente

Vigyázat, románok, jön a veszélyes magyar áram és gáz!

A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.

Balogh Levente

Balogh Levente

A PNL politikai lufija

Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.