Bálint Eszter

Bálint Eszter

Kész ámokfutás

2017. május 08., 00:052017. május 08., 00:05

Össztűz zúdult a Szociáldemokrata Párt (PSD) kormányprogramjában szereplő háztartási adózás ötletére, az eddig bejelentett részletek között talán nincs is olyan, amelyiket ne érte volna bírálat.

Persze, ki ne szeretne 0 (2000 lejnél kisebb fizetések esetében) vagy 10 százalékos (2000 lejnél nagyobb fizetések esetében) jövedelemadót fizetni a jelenlegi 16 százalék helyett, vagy ki ne szeretné, ha az adóból leírható lenne az egészségügyi ellátás, a gyerekek iskoláztatásával járó költségek, s még ki tudja, hány dolog? Ki ne szeretné, ha több pénzből gazdálkodhatna, ha a romániai bérek növekedésnek indulnának, mert még mindig fényévekre a nyugat-európai bérek szintje?

De egy ilyen drasztikus adócsökkentés nem más, mint száguldás a szakadék felé, ráadásul padlógázzal. Az eddigi számítások szerint a háztartási adózás bevezetésével 3 milliárd euróval folyna be kevesebb az államkasszába, és még legalább 1 milliárd lejbe kerülne az adótanácsadók alkalmazása. (Közben persze azt se feledjük el, hogy 7 milliárd lejt visz el a közalkalmazottak egységes bérezésének a gyakorlatba ültetése, s még ki tudja, mennyit a tervezett nyugdíjemelés.)

És akkor el is érkeztünk az adótanácsadókhoz, akiket a háziorvosi rendszerhez hasonló konstrukcióban választhatnánk ki, és – mint említettük – az államkasszából fizetnék őket. Igazából a történetnek ez a vetülete nem is hangzik rosszul, mert még csak az hiányozna, hogy nekünk kelljen végeznünk a könyvelőket is zavarba ejtő mennyiségű papírmunkát, milyen jó, ha megteszi ezt helyettünk egy profi, méghozzá ingyen.

Kérdéses azonban, hogy alig több mint másfél év alatt fel lehetne építeni ezt a rendszert, amikor jelen pillanatban olyan megyék is vannak az országban, ahol két-három adótanácsadó van. Ugyanakkor – ha valamilyen csoda folytán sikerül is kiképezni és alkalmazni a kellő számú adótanácsadót – a vidéki lakosság minden bizonnyal hátrányos helyzetben lesz a nagyvárosok lakóihoz viszonyítva, és futkoshatnak városra adóügyeket intézni.

Nem elhanyagolható érv a háztartási adózás ellen az sem, hogy a romániai lakosság pénzügyi ismeretei valahol a bányabéka ülepének szintjén tartanak, az iskolákban nem tanítják meg az alapvető adózási ismereteket sem, nemhogy egy ilyen bonyolult rendszer működési mechanizmusait.

Ilyen körülmények között tervezik azt Liviu Dragneáék, hogy a munkáltatók már 2018 januárjától nem tartják vissza az adó összegét a fizetésekből. Miután az országos átlagbér meghaladja a bruttó 2000 lejt, sokaknak lesz plusz 10 százalék a bankszámláján vagy a pénztárcájában. Annál kevesebben lesznek viszont, akik felelős adófizető polgárként ezt nem költik rögtön el, és félreteszik, hogy 2019 májusában ne maradjanak hoppon. S ne maradjon hoppon az államkassza is a sok elmaradó összeg miatt, amit a legrosszabb esetben végrehajtással tudnak csak behajtani.

A háztartási adózás ötlete alapvetően tehát nem rossz, de Románia egyáltalán nem áll készen a lépésre, pláne nem olyan elvetemült ötletekkel, mint a 2000 lejesnél kisebb fizetések adómentessé tétele. Hogy készen fog-e egyáltalán állni, nehéz lenne megjósolni, de annyi biztos, hogy a modell az Egyesült Államokból származik, s annak bonyolultsága miatt az amerikaiak is éppen azon tanakodnak, hogyan tudnák leegyszerűsíteni.

Így csak reménykedni tudunk, hogy a kormánypártok ezúttal meghallják az észérveket, és gyorsan elfelejtik az egészet.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ne az adófizető vigye el a balhét a felelőtlen költekezés miatt

A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.

Balogh Levente

Balogh Levente

Elsöpör az AUR-hullám?

Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.

Gazda Árpád

Gazda Árpád

Huszárok a sós vízben

1916. szeptember 20-án az Erdélybe betörő román hadsereg egyik ágyúlövedéke Vízaknán léket robbantott a hegy oldalában, és a korábban elárasztott sóbányából kitóduló sós víz három 1848-as huszár konzerválódott holttestét is magával sodorta.