2011. november 28., 07:282011. november 28., 07:28
Lehet, hogy nem válik dicsőségemre, de nem az eset emberi vetülete érintett meg, s még csak nem is futballszurkolóként szisszentem fel, ugyanis nem a milánói vörös-fekete mezes gárda a kedvenc csapatom, az időközben kisebb műtéten átesett és a közeljövőben ismét edzésbe álló Cassanóról pedig sosem voltam nagy véleménnyel. A stroke volt az ami fájt, magyarul beszélő, az anyanyelvvel szemben egyfajta zsigeri tiszteletet érző emberként szúrta a szememet a magyar szövegbe hányaveti fölényességgel beleerőszakolt angol szó. Pedig nem első alkalommal találkoztam a lexikológiai torzszülöttel, körlevélben már hónapokkal korábban felvilágosított egy jóakaróm a stroke tüneteiről. Időközben kiderítettem, hogy kedvenc hírportálomra sem Cassano sajnálatos balesete kapcsán furakodott be először, korábban ugyanis Törőcsík András, illetve egy neves brazil futballcsapat edzője sem agyvérzést kapott, nem is szélütés érte, s még csak nem is a guta ütötte meg őket, hanem stroke-ot kaptak. Ilyeneket olvasva pedig engem is kerülget a stroke. Abba már úgy-ahogy belenyugodtam, hogy napjainkban mindenki, aki meg tudja különböztetni első hallásra az angolt a szuahélitől, és képes négy tőmondatot elgagyogni Shakespeare nyelvén, nem ellenőriz valamit, nem utánanéz valaminek, avagy megbizonyosodik valamiről, hanem csekkol, lecsekkol, a reptéren induláskor pedig a világért sem ellenőrzésen megy át, hanem becsekkol. Elégtétellel tölt el, hogy a botcsinálta nyelvújítóknak legalább az írott nyelvbe nem sikerült egyelőre becsempészniük ezt a förmedvényt. Ezzel szemben úgy tűnik, a stroke immár polgárjogot nyert a sajtónyelvben, mérgező televényként burjánzik. S ráadásul annyira banális, nem is értem, hogy a maga szürkeségében hogyan futhatta be ezt a fényes karriert. Semmi sincs benne abból a kedélyes agyalágyultságból, ami egy másik, a sajtóban szintén terjedő anglicizmusból, az arcvesztésből sugárzik. A gyengébbek kedvéért ez a to lose the face angol kifejezés tükörfordítása, ami a tekintély elvesztését jelenti. A többnyire az igényes minősítésre aspiráló írásokban felbukkanó sületlenséget előszeretettel alkalmazó tollforgatóknak valószínűleg meg sem fordul a fejében, hogy ezen nyelvi fordulatnak semmivel sem több a létjogosultsága, mint a székely–román szótár olyan aranyköpéseinek mint a rece sus tăiat (hideg felvágott) vagy a zburător maşină mamă dacă-i bine (repülőgép-anyahajó).
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.