2012. február 21., 10:452012. február 21., 10:45
Hiszen ezeket a mutatókat a társadalom működését, a modern népuralom lakossági elfogadottságát jelző adatoknak tartják. Romániában jórészt két évtizede a hadsereg számít az egyik legmegbízhatóbb intézménynek, ezt támasztja alá egy friss felmérés is. Tanulságként nem árt, ha jelezzük: eközben más közép-kelet-európai országokban nem egészen ez a trend.
Lengyelországban az alkotmánybíróság áll az első helyen, második a köztársasági elnök intézménye, ezt követi a hadsereg, Magyarországon is a köztársasági elnöknek és az alkotmánybíróságnak a legnagyobb a bizalmi indexe, míg a csehek a közszolgálati televízióban és a helyi önkormányzatokban bíznak meg leginkább, a hadsereg a közepesen megbízható kategóriába tartozik.
Külön szociológiai tanulmányt igényelne, hogy a romániai lakosság miért éppen a hadseregben lát egyfajta értékrendbeli etalont, amikor – a háborús időket leszámítva – a fegyveres erők, a vezérkar vajmi kevéssel járult hozzá az ország demokratizálódásához, gyarapodásához. Huszonkét év elteltével sem tisztázódott megnyugtatóan, pontosan mekkora felelőssége volt a román katonaságnak, számos főtisztjének a ’89-es forradalom vérengzéseiben. Jellemző az is, ahogy bukaresti politikusok a hadsereget tartják a demokratikus társadalmi berendezkedés, az államrend alappillérének.
Márpedig ezek után nem csodálkozhatunk azon, hogy miközben megannyi településen egyetlen orvos sem rendel, az önkormányzatok képtelenek megtéríteni az ingázó pedagógusok költségeit, a hivatásos katonák szolgálati lakásra, albérletük ellenértékére jogosultak. Amikor a válság közepette egészségbiztosítási hozzájárulásra kötelezték a 740 lejnél magasabb nyugdíjakat, a katonai nyugdíjak átlagban 34 százalékkal növekedtek. Ugyan milyen alapon részesít hátrányos megkülönböztetésben az állam egy nyugdíjas pedagógust, orvost, mérnököt egy nyugalmazott katonatiszttel szemben? Milyen alapon tartják nagyobb becsben a katonai egyenruhát a szerszámgéplakatos kezeslábasánál?
Ahogy az várható volt, a megszorító intézkedések miatt egyre durvábbak a viták a PSD és a PNL között, a PSD pedig olyan beleéléssel játssza az ellenzéki párt szerepét, hogy a végén még tényleg elhisszük: hajlandó felrobbantani a koalíciót.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.