Lassan olyan szerepet tölt be a román labdarúgásban a nemzetközi Sportdöntõbíróság, mint a kormányzatban a Nemzetközi Valutaalap: megkérdezése és beleegyezése nélkül semmilyen döntés sem születik meg.
2013. augusztus 04., 20:292013. augusztus 04., 20:29
2013. augusztus 04., 20:302013. augusztus 04., 20:30
A szövetség lassan házhoz jár a pofonért a lausanne-i sportjogászokhoz, mintha a vezetõk egyszerűen képtelenek lennének a szabályoknak megfelelõ döntéseket hozni.
Most éppen a román futballban amúgy elhanyagolható tényezõnek számító Concordia Chiajna nyert pert Svájcban az FRF ellen, a Rapid megmentésére kitalált osztályozó ügyében. A bukaresti futballvezérek pedig megint szívhatják a fogukat, hiszen ezek a „lausanne-i bölcsek\" (a gúnyos idézet Valentin Alexandrutól, a profi liga fõtitkárától származik) ezúttal is érvénytelenítették a szabályok megkerülésével hozott döntésüket.
Nem az a gond, hogy borult a program, hogy a Concordia csapata érdemi felkészülés és igazolások nélkül kell hogy fejest ugorjon a már tíz napja zajló bajnokságba. Az sem gond, hogy két mérkõzést újra kell játszani, egynek pedig új idõpontot találni. És még az sem, hogy a Rapid alászáll az alsóbb ligák poklaiba.
A probléma továbbra is a futballvezérek lassan negyed évszázada változatlan gondolkodása és hozzáállása. Még mindig azt hiszik, hogy nekik mindent lehet, hogy az általuk létrehozott szabályok pont rájuk nem vonatkoznak. Még mindig azt hiszik, hogy mindent megúszhatnak, miközben alig van köztük olyan, akinek ne zajlana éppen valamilyen köztörvényes pere. Jórészük ellen elmarasztaló ítélet is született elsõ- vagy másodfokon, de õk még mindig reménykednek a fellebbezés utáni felmentésben.
A futballból és nem a futballért élõ alakok irányítják még mindig a romániai labdarúgást, akiknek egyetlen érdekük, hogy a lehetõ leggyorsabban a szõnyeg alá söpörjék mocskos ügyekeit, hogy aztán nyugodtan tovább halászhassanak a zavaros vizekben. Mihai Eminescunak fogalma se lehetett a labdarúgásról, mégis tökéletesen jellemzi ezeket az embereket: „Káoszból jöttem, hagyd, Uram, / hogy abba visszamenjek.\"
Mert a román fociban csak egyetlen dolog megváltoztathatatlan: a káosz.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
szóljon hozzá!