2012. február 13., 09:442012. február 13., 09:44
Történik mindez abban az országban, amelynek belügyminisztériuma több százezer eurót költött különböző haváriák esetén gyakorlatba ültetendő akciótervek kidolgozására, és amelynek kormánya több mint egymilliárd euróból kíván ultramodern amerikai vadászgépeket vásárolni. Eközben viszont bármilyen természeti csapás sújtja az országot, a hatóságokat rendszerint váratlanul éri a hóvihar, az özönvízszerű esőzés vagy az árvíz, a katasztrófavédelmi alakulatok felszereltsége gyenge, általában pedig jelentős késéssel avatkoznak be az ítéletidő sújtotta vidékeken.
Miközben több tucat településen a fagyhalál közelébe vagy életveszélyes állapotba került betegekhez is képtelenek voltak eljutni a mentőalakulatok, a prefektusok élő tévéműsorban vitatkoztak a megyei tanácselnökökkel és polgármesterekkel az elszigetelt falvak és emberek, a kivezényelt erőgépek pontos számáról, politikai presztízskérdést kreálva még a hóeltakarításból és a vészhelyzet elrendeléséből is. Gyakorlatilag ez volt a jellemző a mintegy három hete tomboló „fehér terror” idején a Kárpátokon túli területekre, ahol a központi és a helyi hatóságok mintha csak az elmúlt hét végén eszméltek volna rá, hogy nagy a baj, és minden eszközt be kell vetni a bajbajutottak megmentésére.
A frissen beiktatott Mihai-Răzvan Ungureanu kormányfőt vezető publicisták és elemzők ízekre szedték amiatt, hogy szóvá merte tenni: a hólepte falvakban sokan karba tett kézzel szemlélték, amint a katonák kiássák házukat, utcájukat a méteres hó alól. Eközben a következő napokra újabb bőséges havazást jósolnak a meteorológusok, abba pedig belegondolni is rossz, mi lesz a hóhegyek övezte vidékeken tavasszal, az olvadás beköszöntével. Valakinek talán ideje lenne ébresztőt fújnia ott a Kárpátokon túl, mert máris késő.
Bár a kellemetlen meglepetés több tekintetben is benne volt a pakliban, nem túlzás sokknak nevezni a romániai államfőválasztás vasárnap rendezett első fordulójának eredményét.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.