2009. szeptember 10., 10:392009. szeptember 10., 10:39
Nevezetesen az, hogy tavasszal országgyűlési választások esedékesek, ami már ilyenkor, több mint fél évvel az esemény előtt jelentős befolyást gyakorol az érintett csatornák műsorpolitikájára. Hiszen köztudott, hogy sem a Tv 2-t, sem az RTL Klubot nem úgy tartja nyilván a közvélemény, mint olyan adót, amely különösebben hezitálna, ha jókorát lehet rúgni a konzervatív oldalba.
Nos, a jelenlegi helyzetben, amikor röpke hét hónappal a választások előtt már olyannyira lefutottnak tűnik a játszma, hogy a baloldal legfeljebb akkor nyerhetné meg a választásokat, ha a soron következő Fidesz-kongresszuson megjelenne egy dimenziókapu, és az összes résztvevőt valahová az Alfa Centauri környékére teleportálná, kétféle megoldás kínálkozik. Az érintett csatornák vagy mindent megtesznek annak érdekében, hogy az általuk eddig futtatott pártok mégse dőljenek be a választásokon, vagy megpróbálnak sodródni az árral, és kissé átpozicionálni magukat. (Létezik még egy harmadik verzió, amely szerint megpróbálnak korrektül és tárgyilagosan tudósítani a politikai eseményekről, de hát a magyar valóságot ismerve ez élből elvethető.)
Az őszből eddig eltelt tíz nap tanúsága szerint a két csatorna különböző utakat választott. A Tv 2-nél rájöttek, hogy talán mégsem árt jóban lenni azzal az oldallal, amely a műsorszórási díjról dönthet, ezért aztán már a Debrecen–Levszki-meccs után hirtelen feltűnt a pálya szélén Orbán Viktor, akit hosszasan interjúvoltak a BL-szereplés lehetőségeiről. Az igyekezet dicséretes, bár azért nem árt vigyázni, nehogy túlzásokba essenek. A Jóban, rosszban című sorozatban például nagyon hülyén festene, ha a Csillagvirág klinikán hirtelen vezető jobboldali politikusok bukkannának fel.
Hanem az RTL Klubot más fából faragták. Az adó illetékesei úgy döntöttek, ők azért is megpróbálnak a tornádóval szemben pisilni, ezért aztán most ott állnak vizes nadrágban, összeszorított foggal a csatorna prominensei, és hol kórusban, hol felváltva gyalázzák a jobboldalt. Az, hogy a híradóban két tömegbaleset között az edelényi polgármester romákkal és homokosokkal kapcsolatos kijelentéseit boncolgatják hosszasan, el is törpül amellett, hogy a csatorna zászlóshajójának számító, tizedik születésnapját ünneplő Heti hetes első adásában már az első visszatekintő bejátszásban a Fidesz-kormányt ekézték, majd ezt követően elhangzott a költői kérdés: ez vajon a múlt vagy a jövő?
Hogy mi a megoldás? Talán közhelyes, de az idegrendszer kímélése okán célszerűbb inkább ismeretterjesztő csatornákat nézni. A hiénák vadászati szokásairól vagy Tiberius császár orgiáiról szóló dokumentumfilmek nem csupán kikapcsolódással egybekötött elmepallérozódásra biztosítanak lehetőséget, de az ember erkölcsi érzékét is kevésbé károsítják.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.
1916. szeptember 20-án az Erdélybe betörő román hadsereg egyik ágyúlövedéke Vízaknán léket robbantott a hegy oldalában, és a korábban elárasztott sóbányából kitóduló sós víz három 1848-as huszár konzerválódott holttestét is magával sodorta.