2012. február 17., 10:562012. február 17., 10:56
Így történt ez Marosvásárhelyen is, ahol az egyik szülő adománylevelet szeretett volna iktatni az egyik iskola titkárságán, amelyben azt rögzítették volna, hogy a szülői közösség kétnyelvű tájékoztató táblákat adományozott a tanintézetnek. Az okmányt magyar nyelven írták, de ez a tényen nem változtat: a szülők saját forrásokból fejlesztették az iskola infrastruktúráját. A román igazgatónő azonban a magyar nyelv használata miatt nem volt hajlandó jóváhagyni az irat iktatását, sőt a rendőrséget is riasztotta, amely a rendbontást konstatálva, ötszáz lejes bírságot rótt ki a férfira.
Az intézkedésen nem is csodálkozhatunk, végső soron a magyarok mindig is gyanúsak Romániában, bárhol vannak, és bármit is tesznek. Hiszen rendszerint a román állam fiktív nemzetállamisági doktrínájára veszélyes fegyverrel, magyar nyelvvel és magyar kultúrával bírnak, és nem félnek használni. Az erdélyi és partiumi városokba a gyarmatosítás jegyében betelepített vagy ott az intézmények élére ebben a szellemben kiképezve kinevezett illetékesek pedig még ma is ezen szoftver szerint működnek, hiszen az nem csupán a fasiszta kommunizmus idején volt működőképes, hanem kompatibilis a rendszerváltás utáni Romániával is.
Kétségbeesett kapálózásuk még valamelyest érthető is, hiszen a jogállamiság részleges helyreállítása nyomán már meghódítottnak hitt várakat veszítenek el: nem elég, hogy impozáns, a kommunizmus idején a román állam által ellopott ingatlanok kerülnek vissza a magyarokhoz, de most még a magyar nyelv hivatalos használata is megengedett. Mármint a felsőbb szintek által, az intézkedés elszabotálása már az alsóbb, a polgárokkal közvetlen kapcsolatban levő szintek feladata. A lényeg azonban az, hogy Romániában minimum kihágásnak minősül a jótékonykodás.
Persze kíváncsi lennék, hogyan reagálnának az ilyen mélyromán érzelmű vezetők, ha pénzgyűjtés indulna, amelynek során összegyűlne ötvenezer lej az általuk irányított intézmények támogatására, viszont csak akkor kaphatnák meg, ha ezt magyar adománylevél rögzíti. De most már eszem ágában sincs jótékonykodást kezdeményezni. A fene sem akar a rendőrségen magyarázkodni.
Ahogy az várható volt, a megszorító intézkedések miatt egyre durvábbak a viták a PSD és a PNL között, a PSD pedig olyan beleéléssel játssza az ellenzéki párt szerepét, hogy a végén még tényleg elhisszük: hajlandó felrobbantani a koalíciót.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.