2011. július 08., 09:522011. július 08., 09:52
Most az történt, hogy a brassói táblabíróság érvénytelenítette a Kovászna megyei önkormányzat által a megyei könyvtár igazgatói tisztségére kiírt versenyvizsgát, mert abban azt is kikötésként merték megfogalmazni, hogy ha már egy háromnegyed részt magyarok lakta megyéről van szó, akkor az intézmény vezetőjétől az is elvárható, hogy tudjon magyarul.
Külön érdekesség, hogy az ügyre egy magát Sepsiszentgyörgyön felnőtt, románként bemutató, jelenleg állítólag Spanyolországban élő alak hívta fel a figyelmet, aki ahhoz képest, hogy a corridák és a balkáni eperszedők földjén él, rendkívül jól tájékozott a hazai ügyekben. Ennek nyomán a régi jó szekus besúgó tempóban, szinte már főállásban tesz állandóan feljelentést a székelyföldi magyar önkormányzati vezetők különböző intézkedései ellen, illetve szítja a magyarellenes indulatokat személyes blogján. Mindenesetre érdekes logika az, ami azért minősíti diszkriminatívnak a versenyvizsga követelményeit, mert azok állítólag korlátozzák bármely román állampolgár ahhoz való jogát, hogy egy közintézményben munkát vállaljon. Ilyen alapon ugyanis bármely olyan álláshirdetést diszkriminatívnak lehet tekinteni, amelyben valamilyen feltételt szabnak meg a jelentkezők számára.
Ha mondjuk, az állami légitársaság pilótákat keres, és explicite megszabja, hogy a jelentkezőnek néhány ezer órás pilótatapasztalattal kell rendelkeznie, akkor ezen az alapon bárki megóvhatja a kiírást, mondván: mindez diszkrimináció mindazokkal szemben, akik nagyon szeretnének pilóták lenni, de történetesen nem végeztek pilótaképző tanfolyamot. Viszont repülési tapasztalatuk már van, legutóbb például Görögbe repültek az asszonnyal nyaralni valamelyik fapados járattal, és csak egyszer hánytak a repülőn, azt is csak a repülés előtt megivott fél liter konyak miatt. Szóval ilyen alapon tényleg nem lehet elvárni, hogy egy elsöprő többségében magyarok lakta megye könyvtárának igazgatója magyarul is tudjon, elvégre az nem lehet érv, hogy az ügyfelek nagy többségével magyarul kellene kommunikálni, az pedig végképp nem, hogy vélhetően a könyvállomány nagy része is magyar nyelvű. Sőt ha román, annál jobb, hiszen így valóban nem lehet szó diszkriminációról. Elvégre a magyaroknak is ugyanúgy jogukban áll románul beszélni vele, mint a románoknak.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
szóljon hozzá!