Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Jobb félni, mint megijedni

2020. március 17., 08:39

2020. március 17., 08:39

Mintegy órája hallgattuk már a százados elméleti kiképzését a kézigránátok szerkezetéről, használatáról, általános tudnivalókról, körülbelül egy hónapja berukkolt csendőrbakák. Egy egész század. A kiképzőtiszt egyáltalán nem volt szívbajos, alapos, helyenként „húsba vágó” részletességgel taglalta a közelharci fegyver nem szabályszerű használatának következményeit.

Majd a végén jött a felszólítás: nyújtsa fel a kezét, aki éles gyakorlatozáson nem meri eldobni a gránátot. A várható letolástól, a büntetésként kiosztott száz fekvőtámasztól tartva, esetleg mert tényleg elég bátornak érezték magukat, de alulírotton kívül senki nem jelentkezett. A százados azonban szokásától eltérően nem ordított, csak nagy magabiztossággal megállapította: úgyis tudja, hogy mindannyian félünk, csak ezt kevesen merjük bevallani.

Így vagyunk ezzel az új típusú koronavírus-járvány fenyegetettsége közepette is: sokan nyíltan beismerjük, hogy tartunk a napról napra változó helyzet lehetséges következményeitől, mások leplezik, vagy valóban nem félnek. Igazából nem is ez a lényeges most, amikor immár pandémiává, világjárvánnyá terebélyesedett a fertőzés. A fontos az, hogy nézzünk szembe a valósággal, és tudatosuljon valamennyiünkben, hogy a Kínából eredő kór itt ostromolja Európát, a kontinens valamennyi országát, legyűrni pedig csakis radikális életmódváltással, sürgős és hatékony intézkedésekkel lehetséges.

Az elmúlt napok, hetek nyugat-európai fejleményei, különösen az olaszországi példa valamennyiünket arra figyelmeztet, hogy egyikünk sem érezheti magát valamiféleképpen mentesnek a koronavírus sújtotta világtól. Ha fiatalokként, középkorúként nem is félünk feltétlenül a fertőzéstől, az ilyen korban enyhe lefolyású betegségtől, valamennyiünknek vannak idős családtagjai, rokonai, ismerősei, akik fokozott veszélynek vannak kitéve a ragályos betegség terjedése miatt. Különösen őket kell védeni most, és elsősorban rájuk gondolva kell megtenni mindent a vírus terjedésének megfékezése érdekében.

Senkit ne tévesszen meg, hogy Romániában jelenleg viszonylag kevés, kevesebb mint kétszáz fertőzöttet tartanak nyilván, nemzetközi szakértők ugyanis kimutatták, hogy a már felbukkant fertőzés nagyon gyorsan terjed, és nehéz lehet megállítani. Ezért mindenkinek új életmódra, -szemléletre kell berendezkednie a rendkívüli helyzetben, ami akár hónapokig is elnyúlhat, és az emberi életeken túlmenően egész ágazatok fennmaradását sodorja veszélybe.

Nem véletlenül hoztam szóba Olaszországot, az itáliai hatóságok és a lakosság egy részének viszonyulása ugyanis intő jelként szolgál a tekintetben is, hogy miként nem szabad reagálni a mostani vészhelyzet esetén. Olaszországban idő előtt, megengedhetetlen módon kiszivárgott a római kormánynak a koronavírus által különösen sújtott északi tartományok karanténba zárásának terve, ami pánikszerű népvándorlást váltott ki déli irányba. Ezzel együtt pedig a vírus szabad továbbterjedését. Hasonló hibák nálunk, Romániában is tetten érhetőek: az iskolabezárás tervét ugyancsak kiszivárogtatták, ami ennél is nagyobb baj viszont, hogy a hatóságok a mai napig nem kezelik megfelelően a külföldről, elsősorban a fertőzés sújtotta országokból hazamenekülő román állampolgárok helyzetét – ami néhány hét múlva, a katolikus, majd az ortodox húsvét közeledtével döntő jelentőséggel bírhat a kór elleni küzdelem terén. Ugyanígy fontos, hogy ne dőljünk be és ne terjesszük a különböző összeesküvés-elméleteket (apokalipszist hirdetők, kíméljenek!), és óvakodni kell a pánikkeltéstől is, alkalmazza azt a sajtó kattintásvadász és szenzációhajhász fele vagy éppen világhírű magyar hálózatkutató.

Most azonban nincs itt feltétlenül az ideje a végeérhetetlen bírálatoknak és számonkérésnek, ezúttal cselekedni kell. Nem csupán az alapvető higiéniai szabályok betartásával, az embertársainkkal való közvetlen érintkezés lehetséges kerülésével, a hatósági útmutatások, intézkedések figyelembevételével, hanem a fokozott egyéni odafigyeléssel. Minden jel szerint hosszú lefutású küzdelem lesz, ezért vigyáznunk kell magunkra, hogy megóvhassuk egymást!

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Forrongó Közel-Kelet

Ha egyébre nem is, egyvalamire jó volt Irán hétvégi, Izrael elleni eszelős támadássorozata: bebizonyította, hogy Teherán és a proxyjának számító Hamász hiába próbálta több ezer palesztin feláldozásával aláásni Izrael nemzetközi támogatottságát.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

RMDSZ, EMSZ, arccal a közönynek

Egyszerre van könnyű, illetve nehéz dolga az RMDSZ-nek az idei választási szuperévben, ami számos új kihívás elé állítja az alakulatot.

Balogh Levente

Balogh Levente

Fegyverrel a külhoni románok védelmében?

Ha minden rosszul megy, nem csupán Oroszországgal, de akár még a szomszédaival is konfliktusba kerülhet Románia azon törvénymódosítás nyomán, amely szerint Bukarest akár katonai erővel is megvédheti az ország határain kívül élő román állampolgárokat.

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.