2010. január 28., 09:432010. január 28., 09:43
Nem mintha meg lennék győződve, hogy ez minden lehetséges világok legjobbika, de ha az említett írásokba belelapozunk, akkor gyakran támad olyan érzésünk, hogy azokban a szerző vagy az informátor (esetleg mindkettő) elfogultsága miatt szűrt információk jelennek meg, amelyek köszönő viszonyban sincsenek a valósággal, arra viszont tökéletesen alkalmasak, hogy befeketítsék a pellengérre állított közösségeket.
Az ilyen notórius „jelentgetők” közé tartozik az Amnesty International nevű jogvédő szervezet is, amely amúgy szimpatikus kezdeményezés, hiszen az emberi jogok tiszteletben tartását és tartatását tűzte ki célul – de ha a többi jelentése is annyira felel meg a tényeknek, mint a székelyföldi romák helyzetéről szóló, akkor komoly kétségek támadnak a szervezet hitelességét illetően. Nem mintha a székelyföldi romák idilli helyzetben lennének.
A jelentés azonban az áldatlan állapotokért kizárólag az önkormányzatokat, illetve a nem roma közösségeket teszi felelőssé, mondván, hogy kirekesztők, diszkriminálják és szegregálják a romákat.
Persze tény, hogy a romákkal kapcsolatban számos előítélet él, és igaz, hogy egy eltérő civilizációs szinten lévő csoport integrációjáért a fejlettebb közösségnek kell többet tennie, ám a folyamat nem képzelhető el anélkül, hogy az érintett csoport tagjai is tevékenyen részt vegyenek benne: ahhoz, hogy hatékonyan fel lehessen számolni a nyomort, el kell fogadniuk a civilizált együttélés európai szabályait.
Ehhez meg kell változtatni az alapvető viszonyulást, azt a felfogást, hogy valaki nemzetiségtől, bőrszíntől és vallástól függetlenül bármilyen juttatásra jogosult legyen a közösből anélkül, hogy – amennyiben munkaképes – ahhoz hozzájárult volna. Amíg azonban a „jogvédők” az erre, illetve az európai együttélési kultúra betartásának számonkérésére tett kísérleteket izomból diszkriminációnak és rasszizmusnak bélyegzik, nemigen lehet változásra számítani. Igaz, akkor legalább továbbra is lesz miről jó kis jelentéseket írogatniuk.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.
Emil Boc sokáig nem tért magához a multikulturalitás reklámarcaként vigyorgó városképét orrba vágó ökölcsapástól, és napokon keresztül azon morfondírozott a hirtelen köré épült szorító sarkában, hogy ezt a telitalálatot hogyan magyarázza ki.
A Donald Trump elnökválasztási győzelme nyomán átalakulóban levő világrend kapcsán sokan érezhetik úgy, hogy kicsúszik a lábuk alól a talaj – de kevés ország érezheti annyira intenzíven, mint Románia.