Pataky István

Pataky István

Intő schengeni kudarc

2021. szeptember 01., 08:402021. szeptember 01., 08:40

A román diplomácia izzadságszagú esengése Nyugat-Európa kegyeiért továbbra is csak hátba veregetést, időnként odavetett dicséreteket hoz Berlinből, Párizsból, Bécsből, Hágából. Konkrét eredménye viszont nulla.

A bukaresti kormánynak a schengeni tagság érdekében utóbbi hónapokban elkezdett lobbitevékenységét rezzenéstelen arccal fogadta a keleti uniós bővítés bármilyen formáját évek óta megvető egykedvűséggel elutasító francia és holland vezetés. Mert mondhat bármennyi biztató közhelyet az Európai Bizottság, szavazhat meg hangzatos állásfoglalásokat, vállalásokat a strasbourgi parlament, az uniós tagállamok törvényhozásainak is ratifikálniuk kell egy ilyen lépést, a schengeni övezet szélesítését pedig több ország elutasítja a belpolitikai játszmákban jól csengő Kelet-Európa-ellenesség jegyében. Franciaország és Hollandia például évek óta ellenzi a bővítést.

Ezzel szemben Románia feltétlen támogatása olyan országokból érkezik, amelyekkel a szorosabb együttműködést éppen a Nyugat iránti megfelelési kényszer miatt utasítja el Bukarest. A cseh miniszterelnök Románia, Bulgária, Horvátország, de az Európai Unión kívüli Szerbia schengeni csatlakozását is sürgette egy minapi lapinterjúban. Andrej Babiš abszurdnak nevezte, hogy miközben a migránsok többsége tengeren érkezik, olyan országok, amelyek a Fekete-, illetve az Adriai-tenger európai partszakaszait ellenőrzik, nem részei Schengennek. A kormányfő működésképtelennek nevezte a schengeni rendszert, mivel az 1985-ben létrehozott övezet jelenlegi tagjaival képtelen ellátni feladatát, „a külső határok és a szabad belső közlekedés koherens biztosítását”.

A magyar külügyi tárca legutóbb júliusban ismételte meg támogatását a schengeni bővítést illetően. Tette ezt lapunk megkeresésére, miután Stelian Ion román igazságügy-miniszter azzal vádolta meg Magyarországot, hogy az RMDSZ révén igyekszik fékezni az igazságügyi reformokat, így lehetetlenítve a Schengenhez való csatlakozás állítólagos feltételeit. Andrej Babiš cseh miniszterelnök a Pravo című prágai napilapnak adott interjúban egyébként azt is kijelentette: a 2015-ös migránshullám idején Orbán Viktor volt az egyetlen, aki megvédte a schengeni határokat a migránsok ellen épített kerítés megépítésével.

A Brüsszel iránti elkötelezettségét feltétlen Nyugat-barát nyilatkozatokkal igazoló Románia nem hajlandó tudomásul venni, hogy ennek a külpolitikának nincsenek kézzelfogható eredményei. Ráadásul „európaiságát” bizonyítandó azoktól a térségbeli „új” EU-tagállamoktól tart távolságot, amelyek vállalják az ütközést nyugati szövetségeseikkel a számukra kiosztott másodrendű uniós státusz felszámolása érdekében. A bukaresti diplomácia úgy gondolja, ha elhatárolódik a nemzeti, de közös érdekeikért is kiálló régiós társaitól, jutalmul kap egy hokedlit a nyugati döntéshozók asztalának közelében.

A schengeni kudarc mutatja a legnyilvánvalóbban, mennyire téves ez a taktika.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Gazda Árpád

Gazda Árpád

A „Fogjuk meg, s vigyétek!” politikájától az „Utánam, vitézek!” politikájáig

Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.

Balogh Levente

Balogh Levente

Kit és hogyan büntessünk a megszorítások miatt?

Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.

Balogh Levente

Balogh Levente

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.