2011. november 04., 11:292011. november 04., 11:29
Mindezt abból következtették ki, hogy Károly herceg már évek óta rendszeresen jár Erdélybe. Sőt egy Románia szépségeit bemutató brit ismeretterjesztő filmben is szerepel, és bevallja, hogy ő tulajdonképpen Vlad Ţepeş egykori havasalföldi fejedelem leszármazottja. Ráadásul az elmúlt hetekben Mihály exkirály is milyen szívhez szóló beszédet mondhatott a bukaresti parlamentben kilencvenedik születésnapja alkalmából. Az persze nem derül ki az eszmefuttatásból, hogy Mihály király népszerűsége és Károly trónra lépése között mi lehet a logikai összefüggés, elvégre Romániának van már saját külön bejáratú uralkodóháza, tehát nem egészen érthető, miért kellene újabb dinasztiát bevállalni.
Hacsak azért nem, mert amúgy a régi uralkodóház is import, az 1880-as években hozták be Németországból az addig nem is létező kis balkáni ország irányítására, és ugyanolyan alapon szeretnék leváltani, ahogy az ember a kissé már lerobbant, túlkoros mercijét is szívesebben lecserélné egy jó állapotban lévő Aston Martinra. Amúgy bizonyára sokan vannak, akik szerint Románia számára a legmegfelelőbb államforma a kifli, de tény, hogy a monarchia sem ördögtől való, sőt. Persze nyugatos progresszív demokratáék ilyenkor föl szoktak hördülni, hogy a legklasszabb és legkorszerűbb államforma a köztársaság, és a maguk világában bizonyára igazuk is van, hiszen hogy jön már egy olyan ócska, maradi monarchia, mint Hollandia, Nagy-Britannia vagy Svédország egy olyan modern és progresszív respublikához, mint Kuba, Fehéroroszország vagy Kína?
Most már csak az a kérdés, hogy a Károly-teória hívei mit is várnak? Az alkotmányos monarchiában az uralkodó amúgy is jobbára csupán kirakatfunkciókat lát el, a hagyomány megtestesítője, ráadásul valahogy nehéz elképzelni, hogy szépségei ellenére Károly annyira menő helynek találná Romániát, hogy lemondjon miatta a Buckingham-palotáról, és Bukarestbe költözzék. Bár egyes mélynemzeti éber román körök ennek is rájöttek a nyitjára: a világot irányító erők el akarják szakítani Erdélyt Romániától, és Károlynak az Erdélyi Fejedelemség irányítását kellene elvállalnia. Ja, ha csak úgy nem.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.