Kiss Judit

Kiss Judit

Igazodni valósághoz, igazságokhoz

2021. november 17., 09:36

2021. november 17., 09:36

Üdvözlendő, ha olyan, a felnövő nemzedékek számára fontos ismereteket, témaköröket vezetnek be az iskolai oktatásba, amelyek eddig nem szerepeltek benne. Ezzel nem is lenne semmi gond, hiszen világunk mozgásaira óhatatlanul és körültekintően reflektálnia kellene az oktatási rendszernek.

Kérdés, hogy ezt miként teszi, mennyire gyorsan és könnyedén, illetve mennyire nehézkesen, aminthogy az is kérdés, hogy késve alkalmazkodik-e a változások kihívásaihoz, vagy pedig idejében. Szintén felvetődik: ha új elemeket iktatnak be a számonkérendő információk, tárgykörök sorába, vajon közben karcsúsítják-e a már eddig is túlzsúfoltnak mutatkozó anyagot, vagy pedig még tovább terhelik a diákságot? És vajon számot vetnek-e az illetékesek azzal, hogy a tantervekben jócskán akadnak olyan ismeretek, amelyeket immár fölösleges mindenáron megpróbálni „legyúrni” a felnövekvő nemzedékek torkán?

Az újonnan bevezetendő tárgykörök sorában vannak olyanok, amelyeknek „fölöttébb szükséges voltáról” talán sokakat nem kell meggyőzni. Ott van például az egészségügyi nevelés kérdése: az effajta ismereteknek jóval hangsúlyosabban kellene szerepelniük az oktatásban már régen, ehelyett évek óta megy a huzavona, és még mindig nincs kézzelfogható eredménye. Igazodni kellene az igazságokhoz. A statisztikák hosszú ideje mutatják, hogy Európa-szerte Romániában a legtöbb a kiskorú anya, közben még mindig vannak, akik berzenkednek a szexuális felvilágosítást magában foglaló tantárgy ellen – elsősorban az ortodox egyházból. Az egészségügyi nevelésnek azonban ettől függetlenül is nagy lehetne a hatósugara. Gondoljunk arra: a mód, ahogyan a világjárványra, az oltásokra reagál a társadalmunk, arra enged következtetni: az iskoláskorúaknak is óriási szükségük lenne arra, hogy rendszerszerűen kapjanak érthető, használható felvilágosítást a vírusok, betegségek terjedéséről, a megelőzésről stb.

Aztán egy ideje szó van arról is, hogy olyan, szintén kulcsfontosságú ismereteket vezessenek be, mint a pénzügyiek és jogiak, ezeket a tervek szerint jövő tanévtől tanítani fogják általános iskolai osztályokban. Nem is kérdés, hogy szükség van a pénzügyi, jogi ismeretekre, hiszen a diákok a mindennapi életben nagy hasznát veszik, különös tekintettel az online világ kihívásaira. Sőt, azért is lényeges lenne, mert a diákokon keresztül el lehet érni a szülőket is, ugyanis amikor a mostani felnőttek jártak iskolába, nem szerepeltek ilyen elemek a tantervben, így sokan nehezen igazodnak el az információk sűrűjében. A mai világban egyáltalán nem árt a fiataloknak, ha tájékozottak a tekintetben, hogy mondjuk, milyen előnyökkel, kockázatokkal jár egy hitelfelvétel, mi az internetes csalás, esetleg milyen veszélyeket rejtenek a világhálón történő pénzügyi tranzakciók.

A minap bejelentették, a középiskolai és szak­oktatási keretterv közös törzsének részeként a 2023–2024-es tanévtől bevezetik Romániában A zsidók története. A holokauszt című új tantárgyat. A döntésnek nyilván elsősorban politikai a háttere, a tantárgy „hatósugara” viszont hasznos lehet számunkra, kisebbségiek számára is. Amint a szenátus tanügyi bizottságának RMDSZ-es alelnöke fogalmazott, „a határozat csak egy lépés lesz afelé, hogy felhívjuk a figyelmet a különböző nemzeti kisebbségek vagy a többségi csoportok szenvedéseire, érzékenységére”. Mindez nagyon jól hangzik elméletben, a gyakorlati haszon viszont a távoli jövő zenéje.

Egyelőre úgy tűnik, még arra is várni kell, hogy a mindennapi életben nélkülözhetetlen egészségügyi, pénzügyi, jogi ismereteket oktassanak az iskolában, és ennek meg is legyen a kívánt hozadéka. Valószínűleg az sem történik meg egykettőre, hogy tájékozottabb, tudatosabb és toleránsabb irányba mozduljon el a társadalom. Mindeközben szerfölött üdvözlendő lenne, ha a kisebbségekkel szembeni toleranciát más módszerekkel, más hatósugarú intézkedésekkel is megpróbálnák izmosítani Romániában. Szóval kihívás van elég, csak alkalmazkodni kellene hozzá.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezt olvasta?

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Arccal a közönynek

Egyszerre van könnyű, illetve nehéz dolga az RMDSZ-nek az idei választási szuperévben, ami számos új kihívás elé állítja az alakulatot.

Balogh Levente

Balogh Levente

Fegyverrel a külhoni románok védelmében?

Ha minden rosszul megy, nem csupán Oroszországgal, de akár még a szomszédaival is konfliktusba kerülhet Románia azon törvénymódosítás nyomán, amely szerint Bukarest akár katonai erővel is megvédheti az ország határain kívül élő román állampolgárokat.

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.