Kiss Judit
2017. szeptember 20., 09:072017. szeptember 20., 09:07
Bármilyen szerencsétlenség is érje az országot, a négy elem bármelyikének – tűz, víz, föld, levegő – veszélyes megnyilvánulása esetén védtelenek az emberek. Kétségbeejtő a helyzetkép tűzvész szempontjából is, gondoljunk a több mint hatvan halálos áldozatot követelő Colectiv-tragédiára.
Derült égből érkezik egy néhány percig tartó heves vihar, és nyolc halálos áldozatot követel Romániában, több mint százharmincan megsérülnek. Meglehetősen aggasztó, hogy bár a meteorológusoknak előre kell látniuk a légköri eseményeket, mégsem kap figyelmeztetést idejében a lakosság.
Eső után köpönyeg, de ha megvalósul, hasznos lehet: a kormány bejelentette, mobiltelefonos riasztórendszert dolgoz ki, hogy időben értesítsék az embereket a közelgő veszélyes meteorológiai jelenségekről. (A viharokról, árvizekről, földrendésekről még sosem értesítettek bennünket telefonon, de bezzeg amikor választásokról van szó, a politikai pártok hosszú évek óta csalhatatlanul számon tartják az állampolgárok telefonszámát, és el is érik őket sms-ben.)
Talán naivnak tűnhet az összehasonlítás, hiszen hol állunk mi Amerikától (és egy szélvihar azért eltörpül egy tornádóhoz képest), mégis nézzük a tényeket. Az Egyesült Államokban két hét alatt két hurrikán pusztított, az Irma szeptember 10-én érte el Floridát, de már hat (!) nappal korábban kibocsájtották a hivatalos figyelmeztetést, tehát tudta a lakosság, mit kell tennie, hová meneküljön.
Lehet számolgatni: ha pár percig tartó vihar nyolc halálos áldozatot követel nálunk, hasonlóan felkészületlen és közönyös hatósági hozzáállás mellett hányan haltak volna meg a bő két hétig tartó Irma miatt Amerikában?
(Végülis megközelítőleg 50 ember életét oltotta ki.) De nem is muszáj számokban gondolkodni, pontosan tudjuk, mennyire felkészületlen Románia a katasztrófahelyzetek tekintetében.
Bármilyen szerencsétlenség is érje az országot, a négy elem bármelyikének – tűz, víz, föld, levegő – veszélyes megnyilvánulása esetén védtelenek az emberek. Kétségbeejtő a helyzetkép tűzvész szempontjából is, gondoljunk a több mint hatvan halálos áldozatot követelő Colectiv-tragédiára.
Aztán a földmozgások: hivatalos összesítések szerint csak Bukarestben több mint száz épület összedőlhet, ha megismétlődik az 1977-es, 7,2-es erősségűhöz hasonló földrengés, amelynek több mint másfélezer halálos áldozata volt. Ennek ellenére májusban a kormány azt közölte, csupán 87 veszélyeztetett többemeletes lakóház megerősítése szerepel az idei, földrengéskockázatot csökkentő programban.
Vagy vegyük az árvizeket: rendszerint napokig várják a mentőegységeket Románia elszigeteltebben fekvő, árvíz sújtotta falvaiban az emberek, ahová később a képmutató politikusok kirakatlátogatást tesznek, sajnálkoznak az okozott káron, megígérik, hogy a jövőben óvintézkednek, aztán ez vagy megtörténik, vagy sem.
Szóval egyelőre nem úgy tűnik, hogy biztonságban érezhetnénk magunkat, így Románia katasztrófavédelme a jézusi példázattal szólva továbbra is hasonlatos a bolond emberhez, aki nem kősziklára, hanem homokra építette a házát.
És ömlött a zápor, és jöttek az árvizek, feltámadtak a szelek, és a ház teljesen elpusztult. Adj uram bár egy kevéske krisztusi bölcsességet Romániának.
Halálos áldozatokat is követelő ítéletidő söpört végig vasárnap délután Erdély számos megyéjében, a hatóságok szerint a vihar nyolc ember halálát okozta.
Rostás Szabolcs
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
Balogh Levente
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Balogh Levente
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
Balogh Levente
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
Rostás Szabolcs
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
Balogh Levente
Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.
Gazda Árpád
1916. szeptember 20-án az Erdélybe betörő román hadsereg egyik ágyúlövedéke Vízaknán léket robbantott a hegy oldalában, és a korábban elárasztott sóbányából kitóduló sós víz három 1848-as huszár konzerválódott holttestét is magával sodorta.
szóljon hozzá!