Balogh Levente

Balogh Levente

Hogyan tovább, bihari magyarok?

2020. október 02., 10:222020. október 02., 10:22

Tény, hogy a vasárnapi romániai önkormányzati választáson a magyar közösség kiemelkedő sikereket ért el. Marosvásárhely polgármesteri tisztségének visszaszerzése hatalmas fegyvertény – persze kérdés, hogy mit sikerül kezdeni a bizalommal. 

Azonban az önünneplés közepette nem szabad szó nélkül elmenni a kudarcok mellett sem. A Bihar megyei magyarok ugyanis legfeljebb csak irigykedve követhetik a marosvásárhelyi és szatmári fejleményeket.

Nem túlzás kijelenteni: a Bihar megyei magyar politikum RMDSZ-estül és EMNP-stül úgy beleállt a földbe, mint egyszeri román MiG–21-es vadászgép a légi bemutatón. Sem a megye, sem Nagyvárad vezetőségében nincsenek jelen. A számok magukért beszélnek: miközben a magyar közösség aránya Nagyváradon és a megyében is 25 százalék körüli, a megyeszékhelyen a két párt listái összesen mintegy 15, a megyében pedig 20 százalék körüli eredményt értek el. Ebből az RMDSZ-é a jobb arány, hiszen az EMNP sem a váradi, sem a megyei közgyűlésbe nem jutott be.

Ez a rivális magyar párt fölött aratott „győzelem” azonban nem feledtetheti az összképet, azt, hogy a magyarság politikai képviselete – és ezzel érdekérvényesítő képessége – drasztikusan csökkent a megyében az elmúlt években. Ennek az egyik oka az, hogy 2008 óta a liberális párti Ilie Bolojan személyében olyan polgármester vezette Nagyváradot, aki olyan hiteles városvezető képét tudta magáról kialakítani, aki szigorúan, a korrupciót nem tolerálva, csakis a megyeszékhely érdekeit szem előtt tartva irányít. Az eredmény: több százmillió eurónyi európai uniós forrás sikeres lehívása, egy számos szempontból megújult és megújulóban levő, dinamikusan fejlődő város.

Amelynek vezetése nem mentes ugyan a hibáktól, de – többek között a profin kiépített és működtetett városmarketing-kommunikáció révén – a települést követendő mintaként emlegetik. Ez természetesen nemcsak a románokra, hanem a város és a megye számos magyar polgárára is hatással volt, és az elmúlt években egyre többen gondolták úgy, hogy Bolojan – és a liberális párt, amelyre átragadt a népszerűsége – jobban megérdemli a bizalmukat, mint a magyar pártok. Így arathatott kétharmados győzelmeket a PNL. Emellett most a magyarok szavazataira hajtó USR és a POL „zavarórepülése” is elvihetett néhány voksot.

Eközben az RMDSZ és az EMNP jórészt egymással volt elfoglalva. A bihari magyar közélet hosszú évek óta a botrányokról szól, az RMDSZ-szel elégedetlen oldal a pluralizmus és a magyar közösségen belüli demokrácia szükségességével, az RMDSZ arroganciáját és egyeduralmi törekvéseit ostorozva érvel, miközben az RMDSZ kizárólagosságra és az összes intézmény leuralására, átpolitizálására törekszik.

A vitába belefáradt magyarok pedig egyre nagyobb mértékben fordulnak el a magyar pártoktól, és vagy románokra szavaznak, vagy otthon maradnak. A magyar közösség jó része ugyanis azt látja, hogy a nagyobbik pártja által a PNL-lel fennálló rossz viszony miatt politikai alapon ócsárolt beruházások révén Várad valóban élhetőbbé vált. És mivel inkább a szemüknek hisznek, hanyagolják az érdemi alternatívát, jövőképet felmutatni nem képes magyar alakulatot. A megye magyar településein persze a jól beágyazott polgármesterek újrázása még ideig-óráig beállítható sikerként, de az emberek már vidéken is inkább csatornázásra és aszfaltozott utakra, élhető településre vágynak.

Nincs jobb helyzetben az EMNP sem: nem tudta elegendő emberrel elhitetni, hogy többre lenne képes az RMDSZ-nél, a magyar szobrok és a magyar nyelvű feliratok „kijárása” már nem elegendő. (Persze az etnikai szavazás más városokban is kezd omladozni, Marosvásárhelyen és Szatmárnémetiben éppen a fordított irányú „átszavazás” miatt lehet magyar polgármester. Csakhogy ne feledjük: Romániában egy román egy magyar vezetésű településen még mindig összehasonlíthatatlanul jobb helyzetben van, és nem fenyegeti az asszimiláció, mint fordított helyzetben a magyarokat). Az önkormányzati választás után most rosszabb helyzetben vannak a magyarok, mint előtte, miután pártjaik nem tudták megszólítani, visszacsábítani a magyar választókat. És most is egymásra mutogatnak, az RMDSZ arroganciahányadosától minden lehetséges műszer kileng, az EMNP pedig nem túl szerencsés módon a választópolgárokat is okolja.

Ahogy mondani szokás: innen szép fölállni. A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében. Hogy a jövőben a magyarok ne román pártokra szavazzanak, vagy ne maradjanak távol az urnáktól.

Gondolkodási idő bőven lesz: négy év. Addig megtapasztalhatjuk, milyen az, amikor a magyar érdekérvényesítés lehetősége nélkül intézik a megye sorsát.

1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Gazda Árpád

Gazda Árpád

A „Fogjuk meg, s vigyétek!” politikájától az „Utánam, vitézek!” politikájáig

Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.

Balogh Levente

Balogh Levente

Kit és hogyan büntessünk a megszorítások miatt?

Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.

Balogh Levente

Balogh Levente

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.