2010. december 14., 11:082010. december 14., 11:08
Ezt egyszer már végigszórakoztam, amikor több időm volt, de az eredménye az lett, hogy rövid időn belül új elektronikus postacímet kellett foglalnom más szolgáltatónál, mert a napi több mint száz kéretlen levelet, úgynevezett spamet már nem győztem törölni. Szóval, megtanultam a leckét a saját bőrömön, és most már azt sem csinálom, amit régebb, hogy szólok a kedves ismerősnek, ne fárasszon a hasonló tárgyú levelekkel. Egyszerűen törlöm és kész.
Ez utóbbi viszont gondolkodóba ejtett, mert igen reálisnak tűnt, de mivel nagyon személyreszabott volt, emiatt gyanússá vált. Miközben gyanakvóan latolgattam a lehetőségeket, hogy nem volna-e jó egy „replayt nyomni”, eszembe jutott egyik ismerősöm esete az Amerikába származott komájával. Történt ugyanis, hogy a komát utolérte az amerikás láz, hagyott csapot-papot, emeletes házat, jól menő vállalkozást, két autót stb., és családjával együtt átrepült az „ígéretek földjére” szerencsét próbálni. Ismerősöm addig itthon szívósan gürcölt, sikerült manzárdot építtetnie a nagyszülőktől örökölt házra, igaz, emiatt senki nem nyaralt a családból néhány éven át. Közben az amerikaival tartotta a kapcsolatot és noha a koma egyre nagyobb sikerekről számolt be, az itthon maradott nem igazán hitte.
Akkor kezdett gyanakodni, amikor a koma három-négy év multával családjával együtt hazatért Amerikából, és amolyan dallaszos stílusban, már enyhe angol kiejtéssel kezdte kioktatni az itthon maradottakat a pénzügyi és banki kultúráról. Nyilván leszólva az itthoniakat, hogy nem aknázzák ki a bank adta lehetőségeket. Ellenpéldaként családja esetét hozta fel, akik ugyebár kertes házat, két autót, tengerparti nyaralót, sétahajós nyaralást, alpesi sízést s felsorolni is sok volna, mi mindent megvalósítottak röpke néhány év alatt, míg az itthoninak csak egy manzárdot sikerült építeni. Az itthoni koma csak hümmögött és vakargatta a füle tövét, majd megkérdezte: „Aztán mégis hány évre vetted fel azt a hitelt?” „Ötvenre, természetesen” – jött a válasz, mire az itthoninak széles mosoly jelent meg az arcán és ismét kérdezett: „S akkor ezek szerint ötvenévnyi adósságot hagysz majd a fiadra? Mert én egy manzárdos házat…”
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.