2011. június 28., 08:062011. június 28., 08:06
Az alsóház elnökének ama közléséből, miszerint a közigazgatási átszervezés újragondolása érdekében kormánykoalíciós bizottságot állítanak fel, ugyanakkor az is kihámozható, hogy a PDL berkeiben mégis van, aki belátja: a Traian Băsescu államelnök által javasolt nyolc nagymegyés vagy nyolc plusz kettes tervezet kicsit elsietett, kicsit hevenyészett, kicsit nélkülözi a megalapozottságot, a parlamenti, de lehet, hogy a társadalmi támogatottságot is. Ami voltaképpen a Szövetségi Képviselők Tanácsa szombaton elfogadott és a tegnapi kormánykoalíciós egyeztetésen közvetített álláspontját erősíti meg: az államfő javasolta területi felosztás nem jó.
Ha viszont Traian Băsescu váratlan javaslata majdnem mindenkit meglepett, az őszire halasztott átszervezésre már alaposan fel lehet, és fel is kell készülni. Mindenekelőtt az RMDSZ-nek félre kell tennie az erdélyi magyarság tekintélyes részét képviselő másik két alakulat, az Magyar Polgári Párt, valamint a ténylegesen létező és egyelőre csak jogilag be nem jegyzett Erdélyi Magyar Néppárt iránti amolyan fölényeskedő, amolyan lekezelő hozzáállását. Éppen azért, mert akár tetszik, akár nem, utóbbi két alakulatnak is megvan a maga jól meghatározott, tehát egyáltalán nem mellőzendő és nem is mellőzhető álláspontja a régiófelosztással kapcsolatosan. És akár tetszik, akár nem, az MPP és az EMNP szakmailag és a legitimitás tekintetében is hozzá tud tenni valamit ahhoz, hogy az új közigazgatási felosztás romániai összmagyar egyetértésen alapuljon. Mert az új közigazgatási felosztás valóban nem olyan kérdés, hogy abban ne jusson szóhoz minden érintett és érdekelt, de ráadásul olyan kérdés, amelyben nem személyek, nem pártvezetők az első számú érdekeltek, hanem – bár közhelyesnek tetszik – az egész magyar közösség.
Ilyen körülmények között le kell higgadni, és végig kell dolgozni a nyarat. Felmérések készítésével, gazdasági, történelmi, földrajzi és nyelvi szempontokat is figyelembe vevő magyar–magyar és román–magyar egyeztetésekkel, amelyek eredménye legyen a mindenki által elfogadható és működő megoldás.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
szóljon hozzá!