2012. november 12., 09:092012. november 12., 09:09
Dicséretesen udvarias magatartás, na nem a kérdezővel, hanem az illető család és kapcsolt részeik anyanyelvével szemben. Mert hogyha hallgatnak, akkor legalább nem halmoznak hibát hibára. Ha nem csalódom, akkor a Brüsszelben is szónokló, kisebbik elnökleány kezdte a kerékbetörést, és olyan mesterfokra emelte, hogy lassan-lassan az akadémiai nyelvtan előírásait is felül fogják írni az ő bakijai.
És a jó öreg szolgalelkűség bizonyítéka, hogy mostanság már nemcsak a bot- és vokscsinálta politikusok tartják kutyakötelességüknek a helytelen beszédet, hanem azok is, akiknek a szó a kenyerük. Például a hírolvasók, riporterek, kommentátorok. A fővárosiak nyelvhasználata híres arról, hogy az egyes és többes számot képtelenek egyeztetni – annak idején jó sok viccet hallottam ebben a témában –, na de hogy ország-világ előtt hirdessék a többszörös újjászületést (vagy lélekvándorlást? – nem is tudom), azt hithű óhitűektől mégsem vártam volna. Nem akarok nyelvtani különórát adni senkinek, de a birtokos lehet ugyan többes számban, ha a birtokoltból egyetlen egy lehet csupán, akkor az egyes számban marad.
Románul, magyarul egyaránt. Márpedig élete minden halandónak egyetlen egy van. S ha egy baleset több áldozatát kell megmenteni, akkor az áldozatok életét mentik és nem az áldozatok életeiket. Mondhatná valaki, hogy az ő bajuk, beszéljenek, ahogy akarnak. Persze, igaz, beszéljenek, de ha mi vétünk véletlenül, akkor kezdődik a huhogás: nem vagyunk hajlandóak az állam nyelvét megtanulni!
Pedig ilyen-amolyan nemzetiségű kenyeret eszünk! Nem értem, miért olyan nehéz megérteni, hogy akárcsak szülőanyja, úgy anyanyelve is csak egyetlen egy lehet egy embernek. Minden egyéb más – végső soron – idegen nyelv. Többször próbálkoztam már ezt elmagyarázni, de nem igazán jártam sikerrel. Most taktikát fogok változtatni, és az anyanyelvtörésről fogok szónokolni. Vagy válasszam én is a halstratégiát, abba legalább nem csúszik nyelvtani hiba? Meggondolom még, mindenesetre máris gyakorolgatni kezdtem a harcsatátogást.
Egy soha el nem mondott személyes történetet mesélnék el 1986-ból. Épp elvégeztem az egyetem fizika szakán az első évet. Elviselhetetlen hőség volt Temesváron.
Az eredményt látva kijelenthető: a kormánypártok akkor is nehezen tudtak volna jobb eredményt összehozni a szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion számára az elnökválasztáson, ha a kampányidőszakban közvetlenül mellette korteskednek.
Románia most aztán nem marad le: a dekadens Nyugattal egy időben rendelte be magának a szélsőséges-populista-szuverenista tisztítódesszertet.
Bár a kellemetlen meglepetés több tekintetben is benne volt a pakliban, nem túlzás sokknak nevezni a romániai államfőválasztás vasárnap rendezett első fordulójának eredményét.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.