2011. november 02., 08:582011. november 02., 08:58
Mondhatni élettel telnek meg ilyenkor a temetők. Családok ugrándozó gyerekekkel, akik cseppet sem értik, hogy is van a dédi egyszerre az égben meg a föld alatt, gyászoló magányosok, akiket évről évre jobban nyomaszt a veszteség, gyógyulást kereső ittmaradtak próbálják széppé tenni, ami elkerülhetetlen.
Sötét árnyékba vonja a halottak napja az azt megelőző katolikus ünnepet, mindenszentek napját. Épp ma reggel mesélte egy plébános a televízió beszélgetőműsorában, hogy november elseje valójában győzelmi ünnep, ami megmutatja, hogy az életnek igenis van végcélja, van fény az alagút végén. Mindezeknek a tetejébe pedig néhány éve nálunk is kezdi megvetni a lábát a kelta–angolszász eredetű halloween, vagyis mindenszentek előestéje, amely éppúgy a halállal és a túlvilággal foglalkozik, mint a mi november másodikánk, csak éppen egy teljesen más, mondhatni könnyedebb, pogány megvilágításban.
Az „újdonság” persze soha nem tetszik mindenkinek. Halloweennek is megvannak a maga vehemens ellenzői, mert ugye minek kell nekünk már megint az amerikai import, ez is csak valami globalizációs szemét meg hasonló okosságok. Engem mindig a szocialista kurzusra emlékeztet az ilyen érvelés: ami Nyugatról jön, az nem jó, megvan nekünk a magunké, és kész. Pedig nem értelmetlen az utolsó őszi hónap kezdetén, a szüret végén megünnepelni, hogy egy korszak lezárult, és egy újabb, a hideg évszak kezdődik – töklámpás ide, cukorkagyűjtés oda ugyanis, mégiscsak épp erről szólna ez az ünnep, valahogy úgy, mint ahogyan a mi farsangunk pogány hagyományaival temetjük a telet mai napig.
A kelták úgy tartották, ez a nap se a meleg, se a hideg évszakba nem tartozik, valahogyan időn kívül van, s ilyenkor a túlvilági lények és a holt lelkek a földön, az élők között járnak. A félelmetes jelmezekbe való öltözés, amely az ártó szellemek elijesztését szolgálja, nálunk is éppúgy megtalálható az év más szakában, mint ahogyan a gyertyagyújtás is, hiszen tudjuk: halottak napján mi is azért világítunk, hogy a világba kiözönlő holt lelkek könnyebben hazataláljanak, majd vissza a sírjukba. Végül pedig: az ünnepek mindig a hétköznapokból szakítanak ki, ilyenkor szabadabbak lehetünk, és élethelyzettől függően könnyedebben vagy szomorúbban fordulhatunk kicsit befelé.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.