Páva Adorján
2025. március 10., 19:522025. március 10., 19:52
Elon Musk Romániát érintő posztolgatásai legalább egy percre gondolkodóba ejthetik az új amerikai politikai szuperhősöknek szurkoló erdélyi magyarokat is: tényleg ez az a sztori, aminek a végén mi is tapsolni fogunk ebben a nagyhatalmi Monopolyban?
A világ leggazdagabb emberének tartott Elon Musk amerikai techmilliárdos sokáig tartózkodott a nyílt politikai állásfoglalásoktól, ám – bár voltak baráti gesztusai más irányokba is – az elmúlt időszakban már egyre inkább felvállalta a szélsőjobb iránt táplált szimpátiáját. Ami Donald Trump „felkarolása”, a tavalyi választási győzelem, illetve az amerikai elnök adminisztrációjában felvállalt szerepe közben egyre inkább felerősödött.
Már az sem szokványos, hogy a külpolitikai téren évtizedek óta szürke, langyos, a jó tanuló szerepen túl igazából „semmilyen” kelet-európai ország egyáltalán témává, tényezővé válik ilyen körökben.
Persze ehhez mindenképp kellett egy példátlan politikai történés, az elnökválasztás érvénytelenítése-törlése, mégpedig európai viszonylatban finoman szólva nem szokványos okok, többek között „egy külföldi állami kiberszereplő beavatkozása” miatt. Az illetékes román hatóságok igazából azóta sem szolgáltak elfogadható magyarázattal arra, hogy konkrétan mi is történt, ami csak lovat adott az első fordulót a semmiből előkerülve megnyerő szélsőjobboldali független jelölt, az ultranacionalista Călin Georgescu és támogatói alá.
Utóbbiak sorába pedig meglepetésszerűen besorolt Elon Musk, aki innentől kezdve rendszeresen tájékoztatta több mint 210 millió X-követőjét például arról, hogy – Georgescut idézve – Románia megérdemli a saját szuverenitását, később zsarnoknak nevezte a román alkotmánybíróság elnökét. Majd azt kürtölte világgá, hogy „éppen őrizetbe vették azt az embert, aki a legtöbb szavazatot kapta a romániai államelnök-választáson”.
És nem véletlenül, hiszen a végül bűnügyi felügyelet alá helyezett politikust az alkotmányos rend megdöntésére irányuló cselekményekkel, fasiszta, rasszista vagy idegengyűlölő szervezet létrehozásával, népirtásért elítélt személyek kultuszának népszerűsítésével, a nemzetbiztonságot veszélyeztető hamis információk terjesztésével, hamis nyilatkozattétellel és antiszemita szervezet létrehozásával gyanúsítják.
Musk ennek ellenére az Emberi Jogok Európai Bíróságának is nekiment, miután a bírák múlt héten elutasították Călin Georgescu keresetét, amelyben az érvénytelenített elnökválasztás törölt második fordulójának kiírását kérte. Aztán természetesen azt sem hagyta szó nélkül, hogy a Központi Választási Iroda vasárnap megtiltotta a szélsőjobboldali jelölt indulását az újra kiírt májusi elnökválasztáson. „Ez őrület” – írta a techmilliárdos.
Merthogy ha George Simion, a szélsőséges, magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a korábban a bennfentes köreikből kipenderített Georgescu tékozló fiúként megtért hódolója nyílt levélben fejezi ki háláját Musknak a román nép támogatásáért, és meghívja őt Romániába, hogy ossza meg nézeteit a demokrácia működéséről, akkor tényleg érdemes egy nagy levegőt venni, és elismerni, hogy itt azért valami nincs rendben.
Călin Georgescu támogatója, Elon Musk Donald Trump társaságában
Fotó: Agerpres/EPA
A szélsőségesek jelenlétéhez már hozzászoktunk: nekünk, erdélyi magyaroknak bőven kijutott hergelésükből, sértegetéseikből, bántalmazásaikból, minket (és persze mást is) ledarálni, eltüntetni akaró víziójukból. De eddig hál’ Istennek a kormányrudat, az országvezetés fegyverét nem kaparintották meg.
Viszont most a Vadim Tudor fémjelezte időknél is sokkal veszélyesebb rend alakulhat.
Szörnyű, hihetetlen forgatókönyv: Amerika és Oroszország egyazon oldalon Romániában, Georgescu és az AUR oldalán. Hogy ez elképzelhetetlen? Az. Mint ahogy az is, hogy az Egyesült Államok a minap kétszer is Oroszország oldalára állt az ENSZ-ben az ukrajnai orosz invázió harmadik évfordulója alkalmából tartott szavazásokon, szembekerülve hagyományos, európai szövetségeseivel. És mint ahogy az is, hogy Amerika nemcsak az öreg kontinensen található barátai, hanem kedves szomszédai, Mexikó és Kanada ellen is vámháborút indított.
Bármennyire is hihetetlen, mindezek láttán valóban tartani lehet attól, hogy Washington új urai nemcsak hogy hirtelen becsukják a védőernyőt, hanem ráadásként destabilizálnak mindenhol, ahol érik – az európai szélsőjobb felkarolása is ezt a célt szolgálhatja.
Az ukrajnai háború rendezése, a béke erősen hívó szava természetesen mindannyiunkat megérint, viszont a megtámadottat sírba-térdre kényszerítő, az agresszor véres diadalát szentesítő kiegyezésben mégis hol az igazság?
Ez az újfajta „világrend”, amelyben néhány nagyhatalom újraosztja a kártyákat egymás között, egyelőre csak rémkép, viszont az e felé irányuló első lépések azt már sejtetik, hogy egyelőre annyi a hagyományos szövetségeknek. Az USA világverő haderejét maga mögött tudó, erőből üzletelgetni kezdő Donald Trump természetesen bármikor meggondolhatja magát, de úgy tűnik, hogy ezért nemcsak Ukrajnának, hanem egész Európának, számos más szövetségesnek is keményen meg kell fizetnie.
Brüsszel, az EU tagállamai, a maradék nyugati szövetségesek mindenesetre most szépen félretehetik a rózsaszín, jobban mondva zöld álmokat, és
Nekünk meg NATO- és EU-tagország(ok) állampolgáraiként nyaralás helyett nehogy lassan kiképzőtáborokba kelljen mennünk sok szép baráti országba…
Ezt senki sem akarhatja minálunk. Ez túlmutat minden hagyományos politikai ideológián, okafogyottá tesz szimpátiát, hovatartozást, ez már nem parttalan tévé- és kocsmaviták, kettészakított társadalmak terepe. A totális világhatalomra törés nincs tekintettel az egyéni jólétre, kisközösségek érdekeire, ebben a szörnyű játékban még a 450 millió lakossal rendelkező Európai Unió is másodhegedűs, könnyen csődbe taszíthatják az egymással kiegyező vagyonhalmozó óriások. Ennyire kicsik rég nem voltunk ebben a nagyhatalmi Monopolyban.
Újabb erőszakra buzdító üzenetet küldött a Călin Georgescu zsoldosvezéreként ismert Horațiu Potra azt követően, hogy a Központi Választási Iroda (BEC) vasárnap este nem engedélyezte Georgescunak, hogy elinduljon a megismételt elnökválasztáson.
Töröltette az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) George Simionnak, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökének azt a bejegyzését, amelyikben a Központi Választási Iroda (BEC) tagjainak a „nyilvános megnyúzására” buzdított.
Călin Georgescu hétfőn köszönetet mondott „a román népnek” a támogatásért, és az utcai zavargások beszüntetésére szólított fel.
Balogh Levente
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Balogh Levente
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Rostás Szabolcs
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Balogh Levente
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
Balogh Levente
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.
Páva Adorján
Emil Boc sokáig nem tért magához a multikulturalitás reklámarcaként vigyorgó városképét orrba vágó ökölcsapástól, és napokon keresztül azon morfondírozott a hirtelen köré épült szorító sarkában, hogy ezt a telitalálatot hogyan magyarázza ki.
Balogh Levente
A Donald Trump elnökválasztási győzelme nyomán átalakulóban levő világrend kapcsán sokan érezhetik úgy, hogy kicsúszik a lábuk alól a talaj – de kevés ország érezheti annyira intenzíven, mint Románia.
szóljon hozzá!