2010. szeptember 24., 11:502010. szeptember 24., 11:50
Hanem manapság már más módi dívik: ma maguk a televíziók akarnak forradalmat csinálni. Legalábbis erre lehet következtetni abból, ahogy a román hírtelevíziók meglovagolják a gazdasági válsághoz köthető elvonások miatti szociális elégedetlenséget.
Megdöbbentő, ahogy a két legnagyobb hírcsatorna a szakma összes írott és íratlan szabályát felrúgva azon verseng egymással, hogy melyikük tudja még inkább elkeseríteni az embereket és felszítani az indulatokat. Félreértés ne essék, a legkevésbé sem szimpatizálok a jelenlegi kormánynyal és az államfővel, jobb helyeken egy pedálos kisautó vezetését sem bíznák rá, nemhogy egy országét.
Csakhogy a hírcsatornák a fejükbe vették, hogy nem tájékoztatni fognak a történésekről, hanem alakítani kívánják őket. Ezért aztán a lehető legdemagógabb módon tálalják az eseményeket: az Antena 3 például a vitatható körülmények között elfogadott nyugdíjtörvény kapcsán fölmerült parlamenti vitákat úgy közvetítette, hogy keresett egy kisnyugdíjas párt, akinek nincs tévéje, laptopon mutatták nekik a parlamenti eseményeket, és az ő reakcióikat is élőben mutatták.
A Realitatea még ennél is nagyobb sallert adott az újságírói etikának, amikor a szerdai tüntetésekre saját, külső stúdiót telepített, helikopterről is filmezett, és hollywoodi filmekből ismerős montázsokkal, drámai zenei aláfestéssel tálalt „híradásaiban” igyekezett mindent megtenni annak érdekében, hogy minél jobban fellángoljanak a kedélyek, és minél fenyegetőbbnek tűnjön a megmozdulás. Nagyon úgy tűnt, hogy beleélik magukat: ők most kormányt fognak buktatni, még akkor is, ha a csatorna tulajdonosának vagyonát megalapozó piramisjáték károsultjai potyognak az égből, mind a háromszázezren.
Az újságírónak meg ég az arca, mert ezen teljesítmények alapján a polgárok többsége azt hiszi, hogy tényleg így kell az újságírást művelni. Úgyhogy ha kitörne a forradalom, én a hírcsatornákat foglalnám el, ha már választani lehet. És valóban forradalmi tettet hajtanék végre: korrektül, szakszerűen és etikusan tájékoztatnék.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.