Kiss Judit
2021. december 21., 08:412021. december 21., 08:41
2021. december 21., 09:412021. december 21., 09:41
Elgondolkodtató lenne összevetni, mi valósult meg és mi maradt parlagon mindabból, amit az 1989. decemberi eseményektől reméltek a hétköznapi emberek. (Igen, a hétköznapi emberekről van szó, nem politikai tisztséget betöltőkről, szekusokról, magas polcon elhelyezkedőkről). Akik akkor fiatal, de már ítélőképes felnőttek voltak, immár idősödő emberek, és elsősorban ők azok, akik tükröt tudnak tartani az akkori reményeknek.
Az összevetésből sajnos kiderülhet, hogy sok mindenre hiába vártak mindazok, akik boldog, felszabadító történésként tekintettek az 1989. decemberi eseményekre.
A remélt „szabadság” helyett mérhetetlen zűrzavar támadt a politikai és közéletben, sokan beszéltek később „posztkommunista visszarendeződésről”, és arról is, hogy az a több mint ezer áldozat, aki a forradalomban vesztette életét, „hiába” halt meg. A december 22-e előtti véres események ügyében kevés büntetőjogi eljárás indult, amelyek elkezdődtek, azokban is vagy felmentés született, vagy kegyelemben részesültek a vádlottak. Az igazságszolgáltatás nem szolgáltatott igazságot, a tömegbe lövők kiléte legtöbb esetben nem derült ki, csak az ártatlanul elhunytaké…
Bizonyos történések a mai napig nem tisztázottak, a ködösítés pedig nyilvánvalóan nem segíti a történelmi traumák feldolgozását. Márpedig Románia azóta is „mesterien” űzi számos vonalon a ködösítés műfaját.
A bő három évtized alatt hol „fordulatnak”, hol „forradalomnak”, hol „ellopott forradalomnak” nevezett események közben egyre távolodnak az időben, így a korabeli remények, bizakodások is homályba vesznek lassan. Aki a forradalom évében született, immár 32 éves, a fiatalok számára pedig természetszerűleg hovatovább pusztán a történelemkönyvekben olvasható információ lesz mindaz, ami 1989-ben történt. A bizakodásokat, reményeket, csalódásokat pedig nem szokták feltüntetni a történelemkönyvek...
Az idősebbek jó esetben elmesélik az ifjaknak, hogy miként élték meg a kommunizmus korszakát és a forradalmat, mit jelentett diktatúrában felnőni és létezni. Azonban mint minden „történelmivé” váló időpont, a romániai forradalom emléke is egyre inkább elszürkül a köztudatban. Az azóta eltelt bő három évtizedben sok tekintetben meghatározó volt Romániában, hogy az 1989-es történések előtti időszakhoz viszonyították a dolgokat, a forradalmat egyfajta origónak tekintették, az azonban egyre inkább elmosódik a köztudatban, hogy mire számítottak, miben bíztak, mit reméltek a forradalomtól az emberek.
Bár állítólag csak technikai hiba történt, azért kicsit jelzésértékű, hogy idén nem szólaltak meg a forradalom kitörésére emlékeztető szirénák a temesvári Opera téren, ahogy eddig minden évben december 20-án délben. Az emlékeztetés ereje is elhalványulhat idővel, a szirénák egyszer elnémulnak, és nem marad más, csak a homály.
Páva Adorján
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Gazda Árpád
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Balogh Levente
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Balogh Levente
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Rostás Szabolcs
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
Balogh Levente
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Balogh Levente
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
szóljon hozzá!