Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Fészbúkunk és kormányunk

2022. március 15., 08:512022. március 15., 08:56

2022. március 15., 08:512022. március 15., 08:56

Amellett, hogy szociológusok számára kiváló alapanyagot szolgáltat szokásaink mélyreható elemzésére, az elmúlt időszakban Romániában is végigsöprő pánikvásárlási hullám mindennél jobban rávilágít arra, hová jutott napjaink információs társadalma. Oda, ahol a part szakad.

Emberek tömegei (voltak) képesek megrohamozni gyógyszertárakat, üzemanyagtöltő állomásokat, valutaváltó irodákat, bankokat, bevásárlóközpontokat az Oroszország által Ukrajna ellen indított háború mentén szárnyra kapó hírek alapján. Ami végeredményben bizonyos pontig érthető, hiszen mégiscsak olyan fegyveres konfliktusról van szó, amelyre Európában évtizedek óta nem volt példa (még úgy is, hogy nem kell visszamenni a második világégésig, itt volt nekünk utóbb a balkáni háború is), és amelynek negatív kihatásai alól szinte senki nem mentesül a földkerekségen. Ám az a hisztéria, mint ami most lett úrrá az embereken, egyszerre aggasztó és megdöbbentő. Nagy vonalakban pedig napjaink társadalmának hírfogyasztási szokásaiban keresendő, ami már a koronavírus-járvány idején markánsan éreztette hatását.

A jelenség bizonyára mindenkinek ismerős: nem törődünk lexikális vagy tapasztalati úton megszerzett tudásunkkal, a szakemberek, hozzáértők, a kormány, a hatóságok véleményével, ajánlásaival, útmutatásaival, hiszen ott van nekünk az internetes közösségi hálózat, de mindenekelőtt a Facebook, ahol mindenre megtalálható a megfelelő válasz, de leginkább csak ott orvosolják a problémáinkat.

Alig robbant be 2020-ban a pandémia, de a „fészbúk népe” már meggyőződéssel állította, hogy nagy fenét a denevérek miatt terjed a vírus, hiszen laboratóriumból eresztették ránk a kínaiak. Hiába kutatott utána a sajtó, cáfolták a kórházak, orvosok, a Facebookról tudjuk azt is, hogy 3000–4000 ezer lejeket fizettek a fertőzéssel összefüggésben elhunytak családtagjainak, ha aláírásukkal megerősítik, hogy hozzátartozójuk koronavírusos volt. (Jellemző, hogy a futótűzként terjedő pletykát nyíltan, névvel soha senki nem vállalta).

És ugye jól emlékszünk arra is, miként ostromolták meg a vásárlók az üzleteket a vesztegzár bejelentése előtt (többnyire konzervért, élesztőért, vécépapírért), holott a hatóságok, a bevásárlóközpontok illetékesei nem győzték hajtogatni, hogy a leállás ellenére sem lesznek gondok az ellátással. Utólag beigazolódott, hogy nem is lett, ám ez egyáltalán nem számít ma már: felvásároljuk a jódtablettát, pedig figyelmeztet az endokri­nológus, hogy megelőzésként nem szabad szedni, nekifogunk eurót, benzint, olajat venni, mert azt olvassuk a Facebookon, hogy hamarosan megfizethetetlen lesz, ami máris azt a hatást váltja ki, hogy a megugrott kereslet hatására a kereskedők felsrófolják az árat, árfolyamot. És utólag most is belátjuk, semmi értelme nem volt órákig sorba állni a kutaknál, átváltani a megtakarított pénzt euróra, dollárra, hiszen visszaugrott ár és árfolyam, és még veszítettünk is a pánikon, de attól még a közösségi média marad a mindentudó.

Persze nem varrhatunk mindent a Facebook nyakába. Nem véletlen, hogy alaposan megcsappant az embereknek a hatóságokba, a kormányba, az állami intézményekbe vetett bizalma a járvány idején foganatosított kapkodó, egymásnak ellentmondó intézkedések miatt. Vagy ne is menjünk olyan messzire: a múlt héten a román egészségügyi, illetve a belügyminiszternek ugyanazon a napon sikerült homlokegyenest eltérő információval előrukkolnia az országba történő beutazási feltételekkel kapcsolatban, ami bizony tízezrek életét keserítette meg.

A közösségi oldalakon terjedő álhírek és az inkoherens kormányzati kommunikáció elegye a most tapasztalt teljes zűrzavar. Éppen ezért ideje lenne megtanulni végre, miként tegyünk különbséget valós és álhír, félretájékoztatás és hiteles forrás között. Különösen érvényes ez a mostani háborús időszakra, amikor a szemben álló felek által tudatosan alkalmazott dezinformációs hadjárat hozzánk is begyűrűzik, és képes nagyban befolyásolni az életünket. Sőt, adott esetben épp az életünk múlhat rajta...

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Fegyverrel a külhoni románok védelmében?

Ha minden rosszul megy, nem csupán Oroszországgal, de akár még a szomszédaival is konfliktusba kerülhet Románia azon törvénymódosítás nyomán, amely szerint Bukarest akár katonai erővel is megvédheti az ország határain kívül élő román állampolgárokat.

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.

Makkay József

Makkay József

Megtűrt vagy száműzött magyar nyelv Erdélyben

Sajtónk mostanság keveset foglalkozik a magyar nyelvhasználat kérdésével Erdélyben. Többéves fellángolás után – amikor politikusaink lobbizása mellett több civil szervezet is a magyar nyelvhasználatért kardoskodott –, mára a történet elcsendesedett.