Kiss Judit
2019. december 11., 08:542019. december 11., 08:54
Kutatók, koordinátorok, elnökök, védnökök, tanácsadók, szakértők dugták össze a fejüket a minap a bukaresti tanügyminisztériumban, hogy világmegváltó terveket kovácsoljanak és listázzák, milyen lépéseket lehetne tenni „hosszú és rövid távon” annak érdekében, hogy a következő PISA-felmérésen jobban vegye az akadályt a romániai diákság. Múlt héten ugyanis a legtöbb sajtófelületen felkiáltójeles hírként jelent meg, hogy mit ad Isten, még a korábbi, fényesnek egyáltalán nem mondható eredményeknél is gyengébben teljesítettek a tanulók 2018-ban.
Ha a realitás talaján maradunk, nincs is mit csodálkozni ezen, hiszen felsorolni is fárasztó lenne, mi minden vezet oda, hogy funkcionális analfabétának bizonyul, matematikából és természettudományokból is harmatgyenge eredményeket produkál a tanuló ifjúság jó része. Hogy csak a jéghegy csúcsát érintsük, íme néhány untig ismételgetett, kézenfekvő ok. Fehéren-feketén: Románia nem tekinti prioritásnak az oktatás minőségének javítását. Aztán: a képernyők világán felnőtt, digitális bennszülött generációtól tonnányi papíralapú információ bebiflázását várja el a rendszer. Ami valószínűleg ezután is folytatódik: az utóbbi három évtizedben szinte minden esztendőre jutott egy-egy új oktatási miniszter, aki nemhogy következetesen folytatta volna elődje megkezdett munkáját, de homlokegyenesen mást akart, úgymond más, semmivel sem kisebb fába vágva a fejszéjét. És talán az sem mellékes, hogy az ország felnőtt társadalmának tekintélyes hányada, a szülők jó része sem tekinti prioritásnak az oktatást, nevelést, kultúrát, olvasást – elég csak azokra a siralmas felmérési eredményekre gondolni, miszerint a romániai lakosság nagyon nagy százaléka egyetlen könyvet sem vásárol vagy olvas el évente.
Mindezt egészen biztosan jól tudják az új román tanügyminiszter által összehívott munkacsoport tagjai is. A kutatók, koordinátorok, elnökök, védnökök, tanácsadók, szakértők azonban mi mást is tehetnének, mint hogy pontokba szedik, min kell változtatni rövid és hosszú távon. A nyilvánosság elé tárták a célkitűzéseket, az üres, általánosító jellegű frázisokat, óriási ívű terveket. Van ebben minden. Felsorolni is fárasztó. Íme néhány: módosítanák a kerettantervet, erősítenék a gyerekek önbizalmát, elemeznék az oktatás finanszírozási rendszerét, megrajzolnák a segítségre szoruló diák „profilját”, megreformálnák a pedagógusképzést, fékeznék az iskolaelhagyást, és a többi, és a többi.
Valahogy nem tudunk teljes szívvel bízni abban, hogy mindez érdemben megvalósulhat a közeljövőben. Hogy miért? Mert az utóbbi években, évtizedekben annyi megkezdett, de be nem fejezett reformtörekvés célkitűzéseit szedték pontokba az oktatási miniszerek és a holdudvarukhoz tartozó szakértők, hogy felsorolni is fárasztó.
Balogh Levente
Ahogy az várható volt, a megszorító intézkedések miatt egyre durvábbak a viták a PSD és a PNL között, a PSD pedig olyan beleéléssel játssza az ellenzéki párt szerepét, hogy a végén még tényleg elhisszük: hajlandó felrobbantani a koalíciót.
Balogh Levente
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Páva Adorján
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Gazda Árpád
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Balogh Levente
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Balogh Levente
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Rostás Szabolcs
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
szóljon hozzá!