Kiss Judit
2021. szeptember 14., 09:352021. szeptember 14., 09:35
Nem meglepő, hogy pandémia idején talán még nagyobb összevisszaság uralja a tanügy háza táját iskolakezdéskor, mint a korábbi években. Már csak azért sem csodálkozunk ezen, mivel jóval a járvány előtt bőven volt időnk hozzászokni az oktatási rendszerben uralkodó káoszhoz.
Az elmúlt bő harminc évben szinte soha nem jelenthettük ki bátran, hogy simán mennének a dolgok a hazai oktatásban. Hosszasan lehetne sorolni, mi minden nem működött és nem működik továbbra sem zökkenőmentesen. Egészen bizonyos, hogy nemcsak bármelyik pedagógus, szülő vagy nagyobb diák, de gyakorlatilag szinte bárki kapásból tudna mondani jó pár hiányosságot, olyasmiket, amiket már évtizedek óta hallunk.
Például: továbbra is nehéz az iskolatáska, még mindig a lexikális tudásra helyezi a hangsúlyt a követelményrendszer, továbbra sem tudnak megfelelőképpen megtanulni románul az iskolában a tömbmagyar vidékeken élő gyerekek, édeskevés a mozgásos tevékenység a tanintézetekben, viszont annál több a hosszas üldögélés, nem a gyakorlati életre készít fel az iskola, és a többi, és a többi. Arról nem is beszélve, hogy az online térbe kényszerülő tanulásnak és tanításnak az eddigi tapasztalatok szerint sajnos jóval több a negatív, mint a pozitív hozadéka. Hosszasan lehetne sorolni a problémákat, viszont tanévkezdéskor jó lenne inkább annak a bizonyos pohárnak a tele felére összpontosítani, nem csak az üresre.
Most, amikor a pandémia második évében a járvány okozta összevisszaság a korábbiaknál is jobban megnehezíti az előre tervezést, amikor a tanítás, tanulás folyamata számos előreláthatatlan buktató elé néz, még akkor is jó lenne, ha a pozitívumokra figyelnénk, hogy ez meglehetősen ellentmondásos. Hiszen egészen biztosan vannak kincsesbányaként felhasználható szellemi, lelki tartalékok, amik akkor is léteznek, ha a döntéshozók mulasztásaiból kifolyólag vagy más okok miatt döcög, akadozik a rendszer működése, és akkor is, ha éppen a pandémia nehezíti meg mindennapi életünket. Ilyen lelki tartalék például a pedagógusi elhivatottság, empátia, szeretet és türelem, a szülői belátás és kitartás, vagy a gyermek eredendő kíváncsisága, játékra való örökös készenléte. Hiszen ha ezeket az értékeket sikerülne bár részben megőrizni – akár kaotikus állapotok idején is –, akkor már mindenkinek félig-meddig nyert ügye lenne.
A gyermek testi, szellemi és lelki jóllétét őrizni hivatott felnőttnek és a világ dolgai iránt még nyitott, kíváncsi gyermeknek egyaránt. És nyert ügye lenne a pedagógus és gyerek közti kapcsolatnak is. Ehhez azonban mindenkinek magában kellene megkeresni ezeket a külön bejáratú, személyre szabott lelki tartalékokat, és körültekintően vigyázni rájuk. Ez lenne annak a bizonyos pohárnak a tele fele.
Páva Adorján
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Gazda Árpád
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Balogh Levente
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Balogh Levente
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Rostás Szabolcs
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
Balogh Levente
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Balogh Levente
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
szóljon hozzá!