Kiss Judit
2021. szeptember 14., 09:35
2021. szeptember 14., 09:35
Nem meglepő, hogy pandémia idején talán még nagyobb összevisszaság uralja a tanügy háza táját iskolakezdéskor, mint a korábbi években. Már csak azért sem csodálkozunk ezen, mivel jóval a járvány előtt bőven volt időnk hozzászokni az oktatási rendszerben uralkodó káoszhoz.
Az elmúlt bő harminc évben szinte soha nem jelenthettük ki bátran, hogy simán mennének a dolgok a hazai oktatásban. Hosszasan lehetne sorolni, mi minden nem működött és nem működik továbbra sem zökkenőmentesen. Egészen bizonyos, hogy nemcsak bármelyik pedagógus, szülő vagy nagyobb diák, de gyakorlatilag szinte bárki kapásból tudna mondani jó pár hiányosságot, olyasmiket, amiket már évtizedek óta hallunk.
Például: továbbra is nehéz az iskolatáska, még mindig a lexikális tudásra helyezi a hangsúlyt a követelményrendszer, továbbra sem tudnak megfelelőképpen megtanulni románul az iskolában a tömbmagyar vidékeken élő gyerekek, édeskevés a mozgásos tevékenység a tanintézetekben, viszont annál több a hosszas üldögélés, nem a gyakorlati életre készít fel az iskola, és a többi, és a többi. Arról nem is beszélve, hogy az online térbe kényszerülő tanulásnak és tanításnak az eddigi tapasztalatok szerint sajnos jóval több a negatív, mint a pozitív hozadéka. Hosszasan lehetne sorolni a problémákat, viszont tanévkezdéskor jó lenne inkább annak a bizonyos pohárnak a tele felére összpontosítani, nem csak az üresre.
Most, amikor a pandémia második évében a járvány okozta összevisszaság a korábbiaknál is jobban megnehezíti az előre tervezést, amikor a tanítás, tanulás folyamata számos előreláthatatlan buktató elé néz, még akkor is jó lenne, ha a pozitívumokra figyelnénk, hogy ez meglehetősen ellentmondásos. Hiszen egészen biztosan vannak kincsesbányaként felhasználható szellemi, lelki tartalékok, amik akkor is léteznek, ha a döntéshozók mulasztásaiból kifolyólag vagy más okok miatt döcög, akadozik a rendszer működése, és akkor is, ha éppen a pandémia nehezíti meg mindennapi életünket. Ilyen lelki tartalék például a pedagógusi elhivatottság, empátia, szeretet és türelem, a szülői belátás és kitartás, vagy a gyermek eredendő kíváncsisága, játékra való örökös készenléte. Hiszen ha ezeket az értékeket sikerülne bár részben megőrizni – akár kaotikus állapotok idején is –, akkor már mindenkinek félig-meddig nyert ügye lenne.
A gyermek testi, szellemi és lelki jóllétét őrizni hivatott felnőttnek és a világ dolgai iránt még nyitott, kíváncsi gyermeknek egyaránt. És nyert ügye lenne a pedagógus és gyerek közti kapcsolatnak is. Ehhez azonban mindenkinek magában kellene megkeresni ezeket a külön bejáratú, személyre szabott lelki tartalékokat, és körültekintően vigyázni rájuk. Ez lenne annak a bizonyos pohárnak a tele fele.
Balogh Levente
Reméljük, az RMDSZ vezetői vannak annyira úriemberek, hogy legalább egy csokor virágot és egy doboz bonbont küldenek majd Elena Lasconinak, köszönetképpen azért, hogy a pártja kitűnő kampánytémát biztosított számukra a választások előtti hetekben.
Rostás Szabolcs
Bár a közelgő parlamenti és államfőválasztás kampányának zaja eltereli a figyelmet számos lényeges elemről, a választópolgároknak ajánlott azzal a tudattal készülniük a novemberi-decemberi szavazásra, hogy jövőre nehéz idők köszöntenek be Romániában.
Balogh Levente
Donald Trump győzelme nyomán nem oldódnak meg a világ gondjai egy csapásra, sőt gazdasági tervei miatt Európa is aggódhat, de esély nyílhat a háborús konfliktusok lezárására, magyar szempontból pedig gyökeres változás várható a jó irányba.
Rostás Szabolcs
A körülmények úgy hozták, hogy a világ nagyon sok országában rendeztek választásokat ebben az évben.
Balogh Levente
Ha a kétségbeesett vagdalkozással ötvözött szánalmas vergődés olimpiai sportág lenne, a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) Nicolae Ciucă elnökkel az élen komoly éremesélyekkel indulhatna.
Balogh Levente
Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.
Makkay József
A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?
szóljon hozzá!