Bálint Eszter

Bálint Eszter

Fejlődés helyett visszafejlődés

2020. január 20., 08:06

2020. január 20., 08:06

A vonatokon uralkodó állapotok, az évről évre növekvő menetidő, csökkenő járatsűrűség – csak néhány azokból az igen nyomós okokból, amelyek miatt a rendszerváltás óta eltelt harminc év alatt 481 millióról nagyjából 70 millióra csökkent a vasúton utazók száma.

Persze a csökkenéshez hozzájárult az is, hogy ma már szinte minden háztartásban van autó, és kényelmesebb, nem kötött az indulás időpontja, háztól házig visz, stb. De ez tőlünk nyugatabbra sincs másként, mégis sokan választják a vonatozást. Döntő szempont az ár-érték arány, a gyorsaság, és nem utolsósorban az, hogy az egyik legzöldebb közlekedési forma.

Romániában viszont mindebből a környezetvédelmi szempont áll csak, s az is csak ott, ahol elektromos szerelvények közlekednek. Például a Nagyvárad és Kolozsvár között robogó dízelmeghajtású motorvonatok ökológiai lábnyoma nem elenyésző, de úgyis zöldebb, mintha autóba ülnénk. Ha az árat nézzük, kiderül, két személynek már olcsóbb autóval utazni. Ha az értéket nézzük, akkor valóban vannak ma már kényelmesnek mondható, légkondicionált szerelvények, de ezek inkább a kivételek, amelyek erősítik a szabályt, a környező falvakból a városokba munkába-iskolába ingázókat szállító szerelvények Erdély-szerte lerobbant állapotban vannak, ráadásul az akut vagonhiány miatt ma már olyan rövidek, hogy lassan úgy fognak kinézni, mint az indiai szerelvények.

A gyorsaságról meg jobb nem is beszélni: a legfrissebb adatok szerint a személyszállító szerelvények „sebessége” nem éri el a 45 kilométer/órát, a tehervonatok pedig kevesebb mint 20 kilométert tesznek meg óránként. Szégyen, de miközben a világban évente csökken a menetidő, gyors és még gyorsabb vonatok szelik keresztül-kasul az országokat, nálunk olyan szakaszok is vannak, ahol 30-50 százalékkal tovább tart az utazás, mint harminc éve. Egy, a Hotnews által készített összevetés szerint például a Brassó–Segesvár-távon 50 százalékkal, Predeal és Brassó között 40 százalékkal nőtt a menetidő. Bukarest és Temesvár között tíz órát tart a zötykölődés, ami két és fél órával több, mint amennyi idő alatt a vonat 1989-ben megtette a két város közötti távot, a Bukarest–Nagyvárad közötti utazás pedig tizenkét és fél órára nyúlt a három évtizeddel ezelőtti tíz óráról. Csak a román főváros és Konstanca között zajlott oly mértékű felújítás nagyjából egymilliárd euróból, hogy a vonatok akár 160 kilométer/órával is közlekedhetnek.

Összehasonlításképpen a Hotnews rámutat: míg 1989-ben a Budapest és Párizs közötti mintegy 1700 kilométert 23 óra alatt lehetett megtenni, mára ez 14 óra alá csökkent, Prágából Berlinbe pedig hat óra helyett alig több, mint négy óra kell. A cikk szerint még Európa egyik legszegényebb országként számontartott Ukrajna is ott tart ma már, hogy a nagyvárosok közötti menetidő nagyjából felére csökkent.

Nálunk viszont – a ritka kivételektől eltekintve – a fejlesztések helyett többnyire a botrányoktól volt tele a sajtó. Az egyik leghangzatosabb eset – mint ismeretes – Mihai Necolaiciuc volt CFR-vezéré, aki bűntársaival együtt mintegy 100 millió lejjel károsította meg a román államot. De hallhattunk/olvashattunk elkótyavetyélt szerelvényekről, mozdonyokról is szép számban.

Innen szép felállni – mondhatnánk a sport világából kölcsönvett kifejezéssel. A dél-erdélyi szakaszon már zajlik némi felújítás európai uniós alapokból, és további tervek is vannak. Reméljük, előbb-utóbb felgyorsul a munkálatok, majd a vonatok tempója. Addig pedig araszolunk a zsúfolt országutakon, és szidjuk az illetékeseket, amiért harminc év alatt a vasút visszafejlődött, az autópálya-álmok megvalósulása pedig szintúgy várat még magára.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.

Makkay József

Makkay József

Megtűrt vagy száműzött magyar nyelv Erdélyben

Sajtónk mostanság keveset foglalkozik a magyar nyelvhasználat kérdésével Erdélyben. Többéves fellángolás után – amikor politikusaink lobbizása mellett több civil szervezet is a magyar nyelvhasználatért kardoskodott –, mára a történet elcsendesedett.

Kiss Judit

Kiss Judit

Anyai pofonok és kényszermunka mínusz 30 fokban

Sokféleképpen címkézik a kort, amiben élünk. A 21. század első három évtizedét jellemzik az információrobbanás, az újmédia idejeként, a technológia fejlődésének soha nem látott iramú felgyorsulásaként.

Balogh Levente

Balogh Levente

Magyar–román együttműködés Iohannisért?

Vajon megtörténhet, hogy Klaus Iohannis a NATO főtitkára lesz, ráadásul magyar támogatással? Jelen állás szerint akár még ez is bekövetkezhet, bár a valószínűsége azért nem nevezhető egetverőnek.