Bálint Eszter

Bálint Eszter

Fejlődés helyett visszafejlődés

2020. január 20., 08:06

2020. január 20., 08:06

A vonatokon uralkodó állapotok, az évről évre növekvő menetidő, csökkenő járatsűrűség – csak néhány azokból az igen nyomós okokból, amelyek miatt a rendszerváltás óta eltelt harminc év alatt 481 millióról nagyjából 70 millióra csökkent a vasúton utazók száma.

Persze a csökkenéshez hozzájárult az is, hogy ma már szinte minden háztartásban van autó, és kényelmesebb, nem kötött az indulás időpontja, háztól házig visz, stb. De ez tőlünk nyugatabbra sincs másként, mégis sokan választják a vonatozást. Döntő szempont az ár-érték arány, a gyorsaság, és nem utolsósorban az, hogy az egyik legzöldebb közlekedési forma.

Romániában viszont mindebből a környezetvédelmi szempont áll csak, s az is csak ott, ahol elektromos szerelvények közlekednek. Például a Nagyvárad és Kolozsvár között robogó dízelmeghajtású motorvonatok ökológiai lábnyoma nem elenyésző, de úgyis zöldebb, mintha autóba ülnénk. Ha az árat nézzük, kiderül, két személynek már olcsóbb autóval utazni. Ha az értéket nézzük, akkor valóban vannak ma már kényelmesnek mondható, légkondicionált szerelvények, de ezek inkább a kivételek, amelyek erősítik a szabályt, a környező falvakból a városokba munkába-iskolába ingázókat szállító szerelvények Erdély-szerte lerobbant állapotban vannak, ráadásul az akut vagonhiány miatt ma már olyan rövidek, hogy lassan úgy fognak kinézni, mint az indiai szerelvények.

A gyorsaságról meg jobb nem is beszélni: a legfrissebb adatok szerint a személyszállító szerelvények „sebessége” nem éri el a 45 kilométer/órát, a tehervonatok pedig kevesebb mint 20 kilométert tesznek meg óránként. Szégyen, de miközben a világban évente csökken a menetidő, gyors és még gyorsabb vonatok szelik keresztül-kasul az országokat, nálunk olyan szakaszok is vannak, ahol 30-50 százalékkal tovább tart az utazás, mint harminc éve. Egy, a Hotnews által készített összevetés szerint például a Brassó–Segesvár-távon 50 százalékkal, Predeal és Brassó között 40 százalékkal nőtt a menetidő. Bukarest és Temesvár között tíz órát tart a zötykölődés, ami két és fél órával több, mint amennyi idő alatt a vonat 1989-ben megtette a két város közötti távot, a Bukarest–Nagyvárad közötti utazás pedig tizenkét és fél órára nyúlt a három évtizeddel ezelőtti tíz óráról. Csak a román főváros és Konstanca között zajlott oly mértékű felújítás nagyjából egymilliárd euróból, hogy a vonatok akár 160 kilométer/órával is közlekedhetnek.

Összehasonlításképpen a Hotnews rámutat: míg 1989-ben a Budapest és Párizs közötti mintegy 1700 kilométert 23 óra alatt lehetett megtenni, mára ez 14 óra alá csökkent, Prágából Berlinbe pedig hat óra helyett alig több, mint négy óra kell. A cikk szerint még Európa egyik legszegényebb országként számontartott Ukrajna is ott tart ma már, hogy a nagyvárosok közötti menetidő nagyjából felére csökkent.

Nálunk viszont – a ritka kivételektől eltekintve – a fejlesztések helyett többnyire a botrányoktól volt tele a sajtó. Az egyik leghangzatosabb eset – mint ismeretes – Mihai Necolaiciuc volt CFR-vezéré, aki bűntársaival együtt mintegy 100 millió lejjel károsította meg a román államot. De hallhattunk/olvashattunk elkótyavetyélt szerelvényekről, mozdonyokról is szép számban.

Innen szép felállni – mondhatnánk a sport világából kölcsönvett kifejezéssel. A dél-erdélyi szakaszon már zajlik némi felújítás európai uniós alapokból, és további tervek is vannak. Reméljük, előbb-utóbb felgyorsul a munkálatok, majd a vonatok tempója. Addig pedig araszolunk a zsúfolt országutakon, és szidjuk az illetékeseket, amiért harminc év alatt a vasút visszafejlődött, az autópálya-álmok megvalósulása pedig szintúgy várat még magára.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Lehet Moldovának orosz vagy román helyett európai jövője?

Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.

Makkay József

Makkay József

A román elnyomástól félnek Moldova nemzeti kisebbségei

A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?

Balogh Levente

Balogh Levente

Vigyázat, románok, jön a veszélyes magyar áram és gáz!

A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.

Balogh Levente

Balogh Levente

A PNL politikai lufija

Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Izrael Irán ellen

Súlyos, de szükséges döntés volt: Izrael végül bevállalta a kétfrontos háborút az ország népét, államiságát fenyegető terrorszervezetekkel szemben.

Makkay József

Makkay József

Súlyos megszorításokkal köszönhet be az új román kormány

Rekordokat dönt a román állam költségvetési hiánya. A túlköltekező kormány valahogy kihúzza a választásokig, de hogy utána mi lesz, arról csak rossz sejtések vannak.

Balogh Levente

Balogh Levente

Koalíciós szakítás Iohannis miatt?

A végén még oda lyukadunk ki, hogy Klaus Iohannis politikai jövője fontosabb Románia sorsánál.