2012. augusztus 03., 10:292012. augusztus 03., 10:29
Márpedig most Romániában éppen ez történt, egy még abszurdabb elemmel megspékelve: a kormány közel százmillió lejből megszervezett egy népszavazást Traian Băsescu államfő menesztéséről, hogy aztán – miután a hivatalos végeredmény számára kedvezőtlenül alakult, lévén, hogy a nem elegendő számú résztvevő miatt a voksolás elvileg érvénytelen volt – a választási listák pontatlanságára hivatkozva torpedózza meg a saját maga által lebonyolított referendumot.
Bár tulajdonképpen logikus, hogy az alkotmánybíróság elrendelte a választói névjegyzékek ellenőrzését, egyszerűen hihetetlen, hogy ennek szükségessége nem a referendum, sőt az idei önkormányzati választások előtt merült fel. Ha most kiderül, hogy valóban több százezer – esetleg millió – olyan polgár szerepel rajtuk, akik vagy elhunytak, vagy rég nem élnek az országban, annak beláthatatlan következményei lesznek.
Akár az is megtörténhet, hogy a kormányzó- és a június 10-ei önkormányzati választásokon elsöprő győzelmet arató USL hatalmas öngólt lőtt, hiszen már nem csupán arról van szó, hogy a 7 millió 400 ezer fő több-e az összes szavazópolgár fele plusz egy főnél, és így a Băsescu leváltására leadott voksuk az államfő menesztését vonja-e maga után.
Hiszen az önkormányzati választásokat is ugyanezen névjegyzékek alapján bonyolították le, márpedig abban az esetben, ha a népszavazást a listák hamis mivolta miatt semmissé nyilvánítják, nyugodtan kijelenthető, hogy a helyhatósági voksolás sem volt hiteles. Jelenleg az egyetlen bizonyos tényező a teljes bizonytalanság. A totális politikai háború példátlan káoszt eredményezett, amelynek nyomán Románia hitelessége odalett az uniós partnerek és észak-atlanti szövetségesek szemében, és a piacok bizalma is megingott. A mostani észvesztő fordulat, amelynek nyomán a bizonytalanság időszaka több mint egy hónappal kitolódik, még kilátástalanabb helyzetbe sodorhatja az országot.
Egy soha el nem mondott személyes történetet mesélnék el 1986-ból. Épp elvégeztem az egyetem fizika szakán az első évet. Elviselhetetlen hőség volt Temesváron.
Az eredményt látva kijelenthető: a kormánypártok akkor is nehezen tudtak volna jobb eredményt összehozni a szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion számára az elnökválasztáson, ha a kampányidőszakban közvetlenül mellette korteskednek.
Románia most aztán nem marad le: a dekadens Nyugattal egy időben rendelte be magának a szélsőséges-populista-szuverenista tisztítódesszertet.
Bár a kellemetlen meglepetés több tekintetben is benne volt a pakliban, nem túlzás sokknak nevezni a romániai államfőválasztás vasárnap rendezett első fordulójának eredményét.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.