Balogh Levente

Balogh Levente

És még mindig taktikáznak

2021. október 15., 09:372021. október 15., 09:40

2021. október 15., 09:372021. október 15., 09:40

Vélhetően kevés példa akad arra a világban, hogy egy politikust bosszúból, lejáratás céljával bízzanak meg kormány­alakítással, de az eddigiek alapján úgy tűnik, Romániában most éppen ez a helyzet.

Arról ugyanis, hogy Klaus Iohannis államfő a közvéleményt meglepve már az első egyeztetések után annak a Dacian Cioloşnak adott kormányalakítási megbízást, akinek pártja, az USR a kormányból való kilépésével előbb felrobbantotta a koalíciót, majd a szélsőséges AUR-t is magában foglaló ellenzékkel összeállva meg is buktatta a kormányt, vélhetően csak a nagyon naiv szemlélők hihetik azt, hogy célja a válság mihamarabbi lezárása.

Nehéz ugyanis elhinni, hogy Iohannis, aki eddig minden eszközt bevetett annak érdekében, hogy a korábban általa vezetett PNL irányítsa a kormányt, most hajlandó átengedni a kabinet vezetését azon pártnak, amely ugyan elvileg hasonló oldalon áll, mint a liberálisok, de éppen ezért azok szavazótáborára hajt. A döntés ezért inkább taktikázásnak tűnik, amely azt célozza, hogy mégiscsak a PNL adhassa a kormányfőt, ráadásul lehetőleg ismét az éppen most megbuktatott Florin Cîțu személyében. Az alkotmány ugyanis a kormány megbuktatása után két esetben biztosít lehetőséget a kormányalakítási kísérletre, ha pedig mindkét próbálkozás kudarcot vall, előre hozott választások következnek.

Iohannis úgy gondolkodhat, hogy ha Cioloş kudarcot vall, akkor másodszorra a PNL jelöltjét bízza meg kormányalakítással. Arra számítanak ugyanis, hogy az USR ugyanúgy nem akar előre hozott választásokat, mint a PNL, a jelenlegi népszerűségi mutatók szerint ugyanis mindkét párt támogatottsága hónapok óta folyamatosan zuhan, miközben az ellenzéki PSD és az AUR népszerűsége egyre nagyobb. Azért pedig, hogy Cioloş kudarcot valljon, és ne lehessen kormányfő, a koalícióra kiszemelt PNL és RMDSZ már a nyilatkozatok szintjén is mindent megtesz. Láthatóan igyekeznek tovább csorbítani az USR által magáról, mint a jogállami értékek legfőbb letéteményeséről kialakított képet, amikor megpróbálják egyre jobban rátolni az USR-t arra a két pártra, amelyekkel szemben korábban meghatározta magát, de amelyekkel a Cîțuval szembeni ellenszenv miatt mégis simán összebútorozott.

Persze nem mindig fedi egymást, hogy miként kalkulálnak a politikusok, és hogyan alakul majd a valóság. Láthattuk ezt a PNL és az USR között kialakult konfliktus kapcsán is, amelyben vélhetően mindkét fél úgy számolt, hogy az országúton egymással szemben száguldó két autó sofőrjei közül a másik legalább az utolsó pillanatban félrerántja a kormányt – hogy aztán a frontális ütközés, azaz a végigvitt kormánybuktatás után most mindketten zavarodottan tántorogjanak.

Így aztán még az is előfordulhat, hogy végül mégis tető alá hozzák a Cioloş vezette PNL–USR–RMDSZ-kormányt. Ehhez persze a másik két pártnak számos fontos tárcát – és természetesen jelentős forrásokat – kell ígérnie. Amúgy Cioloş személye akár még jól is jöhet, hiszen Iohannis és a PNL a kormány esetleges kudarcaiért majd őt tehetné felelőssé, miközben az ország külföldi ázsiója szempontjából sem másodlagos, hogy a Renew Europe EP-frakcióvezetőjeként közel áll az EU jelenleg legbefolyásosabb politikusának babérjaira törő francia elnökhöz, Emmanuel Macronhoz. Mindenesetre külön bájt kölcsönöz az ügynek, hogy a belpolitikai válság ilyetén, sajátos stílusú „rendezésére” tett kísérlet olyan körülmények között zajlik, hogy minden korábbinál agresszívabban tombol a koronavírus-járvány, az energiaárak elszabadultak, és a hitelek törlesztőrészleteinek kiszámításához alapul szolgáló bankközi alapkamat is felfelé kúszik.

Mindezek megoldása a jelek szerint továbbra is csak a nyilatkozatok szintjén jelent prioritást, a lényeg továbbra is a saját politikai pozíciók megerősítését szolgáló taktikázás.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.

Makkay József

Makkay József

Megtűrt vagy száműzött magyar nyelv Erdélyben

Sajtónk mostanság keveset foglalkozik a magyar nyelvhasználat kérdésével Erdélyben. Többéves fellángolás után – amikor politikusaink lobbizása mellett több civil szervezet is a magyar nyelvhasználatért kardoskodott –, mára a történet elcsendesedett.

Kiss Judit

Kiss Judit

Anyai pofonok és kényszermunka mínusz 30 fokban

Sokféleképpen címkézik a kort, amiben élünk. A 21. század első három évtizedét jellemzik az információrobbanás, az újmédia idejeként, a technológia fejlődésének soha nem látott iramú felgyorsulásaként.